Rick Parfitt – Goodbye, Mr. Quo!
Publikováno: Středa, 28.12. 2016 - 18:57:27
Rubrika: Zákulisí


Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Olszar

Člověk tak nějak podvědomě neočekává, že by k němu na Štědrý den mohla doputovat nějaká negativní zpráva. A když k němu náhodou nějaká taková zpráva přece jen doputuje, vnímá ji nějak intenzivněji než jindy. Přesně tohle se mi stalo, když jsem se po svátečním večeru u stromečku dočetl o smrti britského kytaristy RICKA PARFITTA, který byl dlouhá léta jedním z pilířů britské legendy STATUS QUO.

Richard John Parfitt se narodil 12. října 1948 v britském městě Woking v hrabství Surrey. Hudbě se začal věnovat již ve svých 10 letech. Nejprve hrál na klavír, později na saxofon a ještě později se dostal ke kytaře, která se mu stala životním nástrojem. Když mu bylo 15 let, pracoval přes léto ve středisku Sunshine na ostrově Hayling, kde přes den pomáhal s různými zábavními aktivitami a večer pak v místním baru hrál na kytaru a zpíval. Zde se seznámil se členy kapely Specters, ke kterým se v roce 1967 přidal. Brzy poté se kapela přejmenovala na Status Quo. Rick s kapelou nahrál už její první singl Pictures Of Matchstick Men (1967). Ve Status Quo Parfitt působil téměř 50 let a natočil s kapelou asi 30 desek. Rick byl také spoluautorem velkých hitů kapely. Za všechny jmenujme například: Roll Over Lay Down, Again And Again či Whatever You Want. Poznávacím znamením Ricka Parfitta se stal jeho Fender Telecaster, na který hrál po boku Francise Rossiho ortodoxní pojetí dřevního boogie. V 90. letech prodělal infarkt a byl mu voperován bypass. Přesto se na pódia vrátil a se Status Quo vystupoval neúnavně dál. Kapela několikrát navštívila i Českou republiku. Jejich první koncert se uskutečnil na brněnském velodromu v roce 1995. Měl jsem to štěstí tehdy stát v první řadě a mohu potvrdit, že šlo o mimořádnou událost; vidět Status Quo na vlastní oči bylo splněným snem mnoha rockových fanoušků. Status Quo Českou republiku od té doby navštívili ještě několikrát a vždy šlo o výjimečný hudební zážitek. V roce 2010 obdržel Rick Parfitt řád britského impéria (OBE) za charitativní činnost v oblasti hudby.

V letošním roce po koncertě v Turecku prodělal Rick Parfitt již svůj čtvrtý infarkt myokardu, v jehož důsledku dočasně přerušil koncertní činnost. V říjnu 2016 kytarista oznámil, že po 49 letech opouští legendu jménem Status Quo. Jako hlavní důvod svého odchodu uvedl nesouhlas s akustickými aktivitami kapely. Na rok 2017 plánoval Rick Parfitt zahájení sólové kariéry a také vydání autobiografie. K těmto plánům již bohužel nedojde. Rick Parfitt zemřel ve Španělsku 24. prosince 2016. Osud mu na tomto světě vyměřil pouhých 68 let. Tak goodbye, Mr. Quo!

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=7860