Grog – Mona Lisa ze Stodolní
Publikováno: Středa, 14.12. 2016 - 00:40:27
Rubrika: Recenze


GROG – Mona Lisa ze Stodolní
Vlastní náklad / 55:18

Přestože bohumínská kapela Grog existuje už více jak dvacet let, s její tvorbou jsem se až do letoška nějak míjel a v povědomí jsem ji měl jen jako skupinu, ve které zpívá Dalibor Halamíček (Moravius, ex-Salamandra). Byl tedy nejvyšší čas tento nedostatek napravit a nejlépe tedy rovnou s aktuální novinkou Mona Lisa ze Stodolní.

Možná trošku mylně jsem měl kapelu zafixovanou jako 'zábavovou', ostatně při pohledu do historie, respektive do výčtu odehraných akcí, mě tahle myšlenka napadla ještě před poslechem aktuálního alba. Jenže už při pohledu na pěkně vyvedený digipack, ve kterém nechybí vůbec nic, co by sběratel originálů postrádal, si říkám, že takhle pěknou plackou by se asi obyčejná 'zábavová' kapela sotva prezentovala. Ale kdoví, třeba je to to jediné, čím se může Grog pochlubit, takže pojďme mrknout i na hudební stránku. První věc, která upoutá pozornost podobně jako grafické zpracování, je i zvuková stránka nahrávky. Jak už bylo naznačeno, v bookletu nechybí nic zásadního, takže se dočítám, že vše kolem zvuku bylo spácháno ve studiu U Valdy. To mi samozřejmě nic neříká, takže čtu dál... Studio U Valdy neznamená nic jiného než 'stará dobrá ruční práce' v domácím studiu baskytaristy Jana 'Valdy' Valuštíka. Člověk by tak čekal něco garážového nebo počítačově sterilního, ale ono ne. Zvuk je krásně dynamický, čistý a vyrovnaný, jako by vylezl z nějakého profi studia. Smekám, ale nechápu... I když na druhou stranu, Honza zkušenosti se zvukem jistě má. V biografii se totiž dočítám, že v první sestavě fungoval jako zvukař, takže se nyní jeho zkušenosti jen zúročily. Jak už jsem uvedl, nemůžu porovnávat s předchozími nahrávkami, ale tenhle zvuk mě prostě dostal na 'první dobrou'.

Hudební stránka jako taková je rovněž hodna zamyšlení, tedy v tom smyslu, je-li to muzika zábavová, či není. Zábavná, to určitě ano, ale zábavová, to už rozhodně ne. Už rozjezd v podobě songu Pod vlajkou z překřížených hnát představuje Grog jako zkušené muzikanty, kteří umí vkusně stavět zajímavé aranže tak, aby byly nejen melodicky přitažlivé, ale i krásně hardrockově odvázané, a to přitom nemusejí nutně sešlapovat plynový pedál až k podlaze. Povětšinou si totiž vystačí se středním tempem, které díky zmiňované dynamice uvádí do pohybu zcela bezděčně si podupávající nohy. Místy se ale miska žánrových vah přesune k poněkud tvrdšímu heavy výrazu, což ve spojení se středním tempem dostává pořádnou, jakoby valivou sílu, jako třeba v případě titulní Mony Lisy ze Stodolní. Pár rychlejších vypalovaček zde ale rovněž najdeme, jako třeba skladby Příběh Panthera nebo Zubatá, která by se dala považovat za vyloženě metalový flák. Na druhou stranu jsou zde i pěkné klidnější momenty. Velice příjemně se poslouchá třeba Daliborův duet s Monikou Agrebi v poprockové Dál mizím s tebou. Nejvíce na city ovšem hraje balada Bloudím v tobě dál. Nádherně zpívající kytara, kterou má možná na svědomí hostující kytarista Andonis Civopulos (jen odhaduji), patřičně citlivý Daliborův vokál a nechybějící gradace v refrénu, prostě skladba jako vystřižená z baladické učebnice. Musím dodat, že čeština i rockovější zabarvení vokálu Daliborovi nesmírně sedí, a to nejen v téhle skladbě.

A určitě musím v tomto případě vyzvednout právě i využití rodného jazyka. Nejen tedy že samotné texty toho řeknou posluchači daleko víc – Grog rozhodně nepočítá s expanzí do světa –, ale jsou i bezvadně napsané. Tady někdo evidentně umí s češtinou dobře pracovat, takže texty jsou jak věcné, tak i citlivé a zábavné, ale hlavně inteligentní. A taková je vlastně i celá deska – zábavná i citlivá, rockově něžná i metalově úderná... Neříkám, že je kdovíjak inovativní, ale je z ní cítit poctivý muzikantský přístup. Kapela si na nahrávce dala opravdu záležet, aniž by přitom překročila práh nějaké vtíravosti, přesto ale ví „jak tě svléknout z kůže"...

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.grog.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=7809