Leonard Cohen své Hallelujah už zpívá v nebi
Publikováno: Středa, 16.11. 2016 - 00:08:07
Rubrika: Zákulisí


Text: Luboš Hnát
Foto: archiv Leonarda Cohena

Když se před 82 lety v kanadském Montrealu narodil LEONARD NORMAN COHEN, nikdo nemohl tušit, že se z něho stane velký umělec a vizionář, který ovlivní miliony čtenářů a posluchačů na celém světě. Ještě než se stal celosvětově uznávaným písničkářem, publikoval v roce 1956 svou první sbírku básní. V průběhu šedesátých let minulého století vydal také dva romány. Ten první z roku 1963 byl kritikou dobře přijat. Jednalo se o autobiografický román pojednávající o mladíkovi, který hledá svou identitu ve psaní. Druhý vyšel v roce 1966, jmenoval se Nádherní poražení a kritika ho na rozdíl od Cohenovy prvotiny přijala velmi špatně. Románu byl vytýkán příliš otevřený pohled na sex.

Špatné přijetí románu neplánovaně odstartovalo Cohenovu hudební kariéru. Své první album s názvem Songs Of Leonard Cohen nahrál v roce 1967. Od té doby má na kontě 14 studiových alb. Když k tomu připočteme ještě live alba a různé kompilace, dostaneme přes dvacet vydaných alb. Poslední studiové You Want It Darker (2016) vyšlo doslova několik týdnů před jeho smrtí. Jeho největší hit Hallelujah vyšel v roce 1984 na desce Various Position. Pikantní je, že skladbu původně nechtěl žádný vydavatel vydat. Nakonec se písnička dočkala mnoha coververzí. U nás ji hrají třeba brněnští punkeři Fancy Foxx. Poctu Leonardu Cohenovi složili také folkrockoví Marsyas, když na desku Jen tak (1984) nahráli skladbu Leonard. Kromě hudby Cohen publikoval také básně. Svou poslední sbírku básní Fifteen Poems vydal v roce 2012.

Za svůj život obdržel Leonard Cohen celou řadu ocenění. V roce 2004 získal nejvyšší kanadské civilní vyznamenání Řád Kanady. O čtyři roky později byl uveden do Rockʼnʼrollové síně slávy. Uváděl ho tam jiný slavný muzikant – Lou Reed. V roce 2011 mu byla udělena cena PEN. Výčet ocenění ještě zdaleka není úplný. V České republice slavný písničkář vystupoval v letech 2008, 2009 a 2013 a vždy se setkal se vřelým přijetím. Počtvrté u nás už bohužel Leonard nevystoupí, jeho životní pouť skončila 7. listopadu 2016. Mr. Cohen už své Hallelujahzpívá v nebi.

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=7689