Ota Petřina – Poslední goodbye kytarového malíře
Publikováno: Čtvrtek, 16.07. 2015 - 12:09:36
Rubrika: Zákulisí


Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková

Jako blesk z čistého nebe zasáhla rockový svět zpráva o úmrtí jednoho z nejvlivnějších českých kytaristů OTY PETŘINY. Narodil se 4. 6. 1949 v Malých Žernosekách v okrese Litoměřice. V letech 1964–1970 studoval na Pražské konzervatoři. Ještě v průběhu studií začala v orchestru Divadla Rokoko jeho hudební kariéra, kde doprovázel trio Neckář, Kubišová, Vondráčková, ze kterého později vznikli slavní Golden Kids.

Po jejich zákazu přešel ke skupině Bacily, která doprovázela Václava Neckáře. Měl významný podíl na vzniku zásadního Neckářova alba Planetárium. Pro Václava Neckáře napsal také první díl úspěšné trilogie Písně a balady. Po odchodu ze skupiny Bacily vydal v roce 1978 své první sólové album Super-robot, které dokonce sám nazpíval. Album je dodnes vysoce ceněno. Poté už začala jeho spolupráce s Petrou Janů, pro kterou složil alba Motorest, Exploduj! a Já & My. Na albu Exploduj! z roku 1980 zaznělo v písni Jen jestli... patrně první české heavy sólo, které bylo na desku nahráno. Z první poloviny osmdesátých let je zase známá jeho spolupráce s C&K Vocalem a později s Lubošem Pospíšilem, který právě z C&K Vocalu odešel. Luboš Pospíšil neváhal Otu Petřinu srovnat s jinou kytarovou ikonou – s Jimmym Pagem. Pospíšil také neopakovatelným způsobem proslavil asi největší Petřinův hit Marilyn, goodbye. V roce 1983 vydává Ota Petřina své druhé sólové album Pečeť, které už bohužel navždy zůstane jeho posledním.

Ota Petřina nikdy nedělal ústupky nebo kompromisy a vždy si zachoval svobodu rozhodnutí. Když si odmítl nechat ostříhat svoje dlouhé vlasy, zakázali mu komunisti vystupovat a mohl působit pouze jako studiový hráč. Zákaz vystupování trval neuvěřitelných 14 let, avšak ani tak dlouhá doba Otu nezlomila. Hudbu a texty vnímal jako obrazy, které sám tak mistrně maloval. Petřina se sice nejvíce proslavil s popovými umělci, avšak v jeho případě není žádných pochyb, že byl především rockovým kytaristou. Ota Petřina zemřel náhle 11. července 2015 ve věku 66 let. Zbyla po něm spousta krásné muziky, která mu zajistila nesmrtelnost. Tak, Oto, goodbye!

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=5931