Perný den se dočkal velkého plátna a moc mu to sluší
Publikováno: Úterý, 23.06. 2015 - 20:34:46
Rubrika: Stop-Time


Text: Michala Nováčková
Foto: archiv The Beatles

Jsou základem, jsou povinností, jejich notorické 'odrhovačky' znají lidé napříč generacemi po celém světě. Kdo je nezná, nemá v hudebním světě co dělat. THE BEATLES – kapela, o které toho bylo už tolik napsáno, že stvořit o ní originální článek je vskutku nadlidský výkon, o který se, podotýkám předem, ani snažit nehodlám.

Důvod mých řádků není v opěvování nebo kritizování této liverpoolské legendy. Hodnotit něco, co svou hodnotu podle mého snad nikdy neztratí, je zcela zbytečné. Co ale není zbytečné, je připomínání si originality a velikosti tohoto nesmrtelného fenoménu. A proto tleskám Asociaci českých filmových klubů a Projektu 100 ( www.projekt100.cz), kteří se zasadili o znovuuvedení 'beatlesáckého' Hard Day's Night (Perný den, 1964) do českých kin. Projekt 100 se již přes dvacet let podílí na rekonstrukcích a obnovách významných filmů české i světové kinematografie. Díky tomuto projektu tak bylo možné vidět na velkém plátně například i film The Wall kapely Pink Floyd.

Ač jsem Perný den viděla nespočetněkrát a ač se v podstatě nejedná o kdovíjaký filmový trhák, je to kult a na plátně dostává naprosto jiný rozměr. Nejenže se film podrobil digitalizaci a je prezentován v maximální možné kvalitě, upraveny jsou i české titulky. Překlady dialogů jsou přizpůsobeny současné mluvě, a tudíž na diváka 21. století působí tato záležitost z 'šedesátek' mnohem přirozeněji a přístupněji.

Jistě, jakýkoli koncert na filmovém plátně je zážitek. Ale vidět a zažít The Beatles a alespoň na chvíli se přiblížit té neskutečné rock'n'rollové euforii 60. let, slyšet znovu 'odrhovačky' typu She Loves You, I Want To Hold Your Hand nebo And I Love Her stojí za to! Vidět Perný den je povinnost, tak snad to do 29. 2. 2016 stihnete.

Více info na:
www.2015.projekt100.cz/projekt100_15/perny-den

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=5848