Tarja vyhozena z Nightwish!
Publikováno: Úterý, 25.10. 2005 - 10:28:21
Rubrika: Aktuality


Neuvěřitelná informace, týkající ze z jedné z nejúspěšnějších metalových kapel současnosti, obletěla svět: Tuomas, Emppu, Jukka a Marco již nechtějí hrát s Tarjou! Nejlepší obrázek si každý udělá z otevřeného dopisu, jenž zmíněné kvarteto zaslalo své dlouholeté kolegyni.

Milá Tarjo,
je čas rozhodnout se, zda příběh Nightwish skončí zde nebo zda bude i nadále pokračovat. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a ještě zdaleka nejsme připraveni se všeho vzdát. Nightwish je životní styl, něco pro co žijeme a jsme si jisti, že to nemůžeme opustit. Stejně jistý je fakt, že už nemůžeme nadále pokračovat s Tebou a Marcelem (Tarjin současný manžel -pozn. red.). V průběhu posledního roku se stalo něco smutného. Přemítal jsem o tom každý den, ráno i v noci. Tvůj přístup a chování se už nadále neslučuje s Nightwish. Na povrch vypluly vlastnosti, kterých bych se u starého známého nikdy nenadál. Lidé, kteří spolu přes rok nekomunikují, nepatří do jedné kapely.
Patříme k hudebnímu průmyslu, kde obchodní součást věci je nutným zlem a něčím, o co se musíme neustále strachovat. Jsme však také kapelou, která vždy dělala hudbu srdcem, a to pro přátelství a hudbu samotnou. Vnitřní uspokojení by mělo být vždy důležitější než peníze! Nightwish je kapela, je to cit, prožitek, emoce. Pro Tebe se, bohužel, obchod, peníze a další věci, které nemají s tímto prožitkem žádnou spojitost, staly mnohem důležitějšími. Zdá se Ti, že jsi obětovala sebe a svou hudební kariéru pro Nightwish, ale už nepřemýšlíš o tom, co to naopak přineslo Tobě.
Tento přístup se mi jasně vyjevil, když jsi mi v letadle v Torontu řekla následující dvě věty: "Já už Nightwish nepotřebuju." a "Pamatuj si, Tuomasi, že já můžu tuhle kapelu opustit kdykoli, s tím, že vás varuji jen jediný den dopředu." Už pro tebe jednoduše nemůžu napsat další píseň. Sama jsi řekla, že jsi v Nightwish jenom hostujícím hudebníkem. Teď tedy tvá ´návštěva´ končí a my budeme pokračovat dál s jinou zpěvačkou. Jsme si jistí, že si tím obě strany hluboce oddychnou. Všichni už jsme se cítili špatně snad až příliš dlouho. Řekla jsi nám, že ať je to jak chce, další album Nightwish bude zároveň Tvým posledním. Avšak my ostatní chceme pokračovat, dokud v nás hoří oheň. A tak by stejně nemělo smysl pracovat na dalším albu s Tebou.
Naše čtveřice si už prošla podobnou situací nesčetněkrát a uvědomili jsme si při tom, co opravdu chceme v životě dělat. To je to jediné, co umíme. V prosinci 2004 v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na turné delší než dva týdny. Také jsi prohlásila, že na USA a Austrálii můžeme zapomenout pro nízké honoráře a malé sály.
V rozhovorech jsem zmiňoval, že odchod Tarjy bude znamenat konec kapely. Chápu, že to budou lidé takto vnímat. Nightwish je však krajinou mé duše a já nejsem připraven se jí vzdát kvůli jedné osobě. A to osobě, která chce napřít svou tvořivost jiným směrem, osobě, jejíž hodnoty se neslučují s mými.
Nikdy jsme se příliš nezabývali tím, že se nepodílíš na psaní a aranžmá písní, a celých devět let si nikdy nepřišla na zkoušku, aby sis písně nacvičila před tím, než půjdeme do studia. Nemluvě o tom, že na turné ses vždy chtěla dopravovat letecky - spolu se svým manželem a odděleně od kapely. Přesto stále zůstáváš ikonou kapely. Přijmuli jsme vše kromě hrabivosti, podceňování fanoušků a porušování slibů. Všech pět se nás shodlo na tom, že Nightwish bude naší prioritou před všemi ostatními činnostmi v letech 2004 - 2005. Přesto bylo pro Tebe tolik věcí důležitějších. Jedním příkladem za všechny může být již vyprodaný koncert v Oslu, který si chtěla zrušit kvůli tomu, že jsi potřebovala zkoušet na své sólové koncerty, setkat se s přáteli a jít do kina. To jsem citoval slova, která Marcelo použil v e-mailu, který zrušení vysvětloval. Není horší způsob sobectví a ignorování našich fanoušků.
Nightwish je životní styl a povolání s mnoha závazky. Jak jeden k druhému tak vůči fanouškům. S tebou však již není možné tyto závazky plnit.
Nevíme kdo z Vás dvou nás k této křižovatce přivedl. Zdá se, že Marcelo Tě proměnil z milé dívky, kterou jsi byla, na divu, která už nepřemýšlí a nekoná tak jako dřív. Jsi si příliš jistá svým postavením a nenahraditelností. Je zřejmé, že svůj stres a nepříjemné pocity dáváš za vinu nám čtyřem. A myslíš si, že si Tě nevážíme a nenasloucháme Ti. Věř nám, vždy jsme si Tě nadmíru vážili jako skvělé zpěvačky a kamarádky. A velmi záhy, během posledních několika let, se náš program řídil pouze Tvými rozhodnutími. Ty jsi byla vždy jedinou osobou, která chtěla za koncerty víc peněz. Tento přístup ´kompenzace a většího finančního ohodnocení´ nás všechny na Tobě zklamal nejvíc.
Doufáme že od nynějška budeš místo Marcela naslouchat svému srdci. Kombinace kulturních rozdílů s chamtivostí, oportunismem a láskou je nebezpečným koktejlem. Nevysiluj se.
Toto rozhodnutí není něčím, na co by jsme byli zvláště hrdí, ale Ty nám nedáváš na vybranou. Propast mezi námi je příliš široká. A rozhodnutí bylo učiněno námi čtyřmi jednohlasně. Dostali jsme se za bod zlomu, kdy už se záležitosti nemohou urovnat rozhovorem.
Přejeme Ti vše nejlepší v životě i v kariéře.
Tuomas, Emppu, Jukka, Marco
PS: Toto je otevřený dopis pro všechny.

Na závěr ještě jedna zajímavost:
Finská banka Sampo (Sampo je mytický předmět z Kalevaly zajišťující blahobyt, který Elias Lönnrot - sestavovatel Kalevaly - vidí jako ´mlýnek´. Sampo dokáže ze vduchu ´umlít´ zlato.) vydala kreditní kartu s obrázkem Nightwish.

Překlad: Monika ŠvecováTento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=481