Valury – Líní apatičtí srdcaři
Publikováno: Sobota, 26.01. 2013 - 20:12:54
Rubrika: Underground


Text: Jiří Olszar
Foto: archiv skupiny

V loňském roce se česká HC/punková undergroundová scéna rozrostla o další zajímavou smečku, která si nechala vepsat do rodného listu jméno VALURY a se zatím jedinou demo nahrávkou Nasrat!! se vrhla do nelítostného boje o fanouškovskou přízeň. Undergroundoví znalci existenci tohoto spolku určitě již zaznamenali, těm ostatním přinášíme krátké představení v následujícím medailonku.

Přebytek tvůrčích nápadů, které se příliš nehodily do produkce domovských kapel, svedl dohromady v květnu 2012 trojici líných apatických... jak jen to napsat slušně, když i klasik praví, že „kurva se neříká".Asi bude stačit čtenáře odkázat na kapelní Bandzone profil ( www.bandzone.cz/valury), po jehož prostudování budou mít v tomto směru alespoň trochu jasno. Informací je zde sice poskrovnu, přesto jich lze několik zajímavých vyčíst. Tou zásadní a určitě nejzajímavější je samotné personální obsazení. Za bicí artilerií se usadil 'desetiletý louda' VÁCLAV VANÍČEK, aktivně působící ve skupinách Akutní Potřeba a Feeble Minded. Jeho dřívější účinkování v kultovních smečkách In Articulo Mortis a Amok jej doslova pupeční šňůrou spojuje s 'bass-masturbujícím začátečníkem' RICHARDEM ABRAHAMEM, kterého si metaloví fans mohou pamatovat i z reinkarnovaných Assessor či jako pořadatele Adipocire festu a Leucaemia festu. Podobně je bubeník propojen i s 'rapo-screamo-zpěvo-kytarovým flákačem' LUBOŠEM ŠTANCLEM, jenž je rovněž 'Akutně Potřebný' ve výše zmiňovaném spolku a ve Valury se stará i o textovou stránku.

Přestože jsou Valury zatím bráni jako projekt, začínají své líné prdele pomalu vystrkovat i na pódiích. Jak sami uvádějí, zahrají rádi kdekoliv na světě, takže je můžete klidně pozvat i do toho nejzaplivanějšího pajzlu. Podmínkou ovšem je, aby byla zajištěna slušná návštěva (minimálně tedy tři a půl člověka, aby se kapela necítila v přesile), přátelská atmosféra bez idiotů šlapajících po lidských právech, dostatek chlastu, po kterém budou mít alespoň týden kocovinu, ale neoslepnou, a určitě nepohrdnou něčím, co nestihne utéct na strom... Zmínka o porušování lidských práv je zde zcela na místě, neboť pro samotnou skupinu je tato otázka hodně důležitá. Ačkoliv nejsou vyloženě typickou protest kapelou, svůj odpor k fašismu, rasismu, komunismu a dalším úchylkám 'malomocných' dávají jasně a veřejně najevo. Pokud tedy nepatříte mezi podobně postižené jedince, budete rozhodně vítáni na některém z připravovaných koncertů, protože Valury hrají především pro všechny fans se srdcem na 'pravém' místě.

A co vás tedy v podání líných, apatických a naprosto pohodových týpků čeká? To by mohlo naznačit právě zmiňované demo Nasrat!! Na nahrávce najdete pět ostře nabitých projektilů odeřvaných v češtině, brutální kytarové podladění a buldozerově se hrnoucí rytmiku, což jsou vlastně základní stavební kameny produkce kapely. Na své si zde přijdou jak příznivci těžkotonážního valivého hoblování, tak i vysokooktanového fofrování (pokud se tedy skupina zrovna někde líně a apaticky nefláká), které místy lehce zasmrdí thrashovým odérem. Jestliže budete hledat odkazy na nějaká konkrétnější jména, určitě nebudete daleko od reality při vzpomínce na Soulfly, Pro-Pain, Locomotive, kupodivu i Debustrol. Zmiňovaným formacím ovšem poslali jen letmý pozdrav z Pendolina (samozřejmě fungujícího), jinak se snaží o zachování vlastního ksichtu. Ten se pokusí vtisknout i své oficiální debutové nahrávce, která by při troše štěstí, a zejména pak odbourání lenivosti a apatie, mohla vyjít již v letošním roce. Skupina nyní hledá případného vydavatele, takže uvidíme, jak to vše dopadne.

Aktuální sestava:

Luboš Štancl – zpěv, kytara
Richard Abraham – baskytara
Václav Vaníček – bicí

Diskografie:

Nasrat!! (demo EP 2012)

Domovské stránky: www.bandzone.cz/valury

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2970