Sister – Zpupnost s melodickým podtónem
Publikováno: Pondělí, 11.06. 2012 - 11:35:18
Rubrika: Underground


Text: Sabina Jesenovská
Foto: archiv skupiny

U švédských rockerů SISTER máte jen dvě možnosti: buďto vaše uši jejich špinavý sound a wednesdayovsky uřvaný vokál nesnesou, nebo si je právě díky tomu a sleaze rockem našminkovaným melodiím přímo zamilujete; chladnými vás však v žádném případě nenechají. Abychom předešli zmatkům, nepleťme si švédské Sister s těmi kalifornskými, kteří to zabalili v roce 1978, aby mohli ve svých hudebních drahách pokračovat a dát vzniknout zásadním formacím Mötley Crüe, W.A.S.P. a několika dalším. Sister, o nichž je řeč, vznikli až na začátku roku 2006 a s původními Sister mají společný snad jen vliv 'osmdesátkového' glam rocku, více patrný v počátcích. Radikálním vývojem od nablýskaných tupírovaných blonďáčků k temným nevázaným rockerům prošla především image.

Roky svou kariéru budovali na živých vystoupeních, až v roce 2009 vydali demo Deadboys Making Noise podpořené videoklipem, které se shledalo s úspěchem jak u fanoušků, tak u kritiků. Debutové album Hated následovalo v loňském roce, ovšem již pod křídly společnosti Metal Blade. Sister jsou kapela, která se soustředí spíše na koncertování než na vydávání jednoho alba za druhým, proto se také snažili, aby všechna ta punková dravost a energie byla na nahrávce patrná. Nemohu jinak než s nimi souhlasit, když o desce říkají, že se jim právě tohle na Hated povedlo zachytit. Pro mixování zmiňované desky skupina získala Tobiase Lindella, který má již zkušenosti s kapelami Europe, Hardcore Superstar či Crashdïet. Na produkci se podílely i další dvě důležité hudební persony švédské tvrdé muziky Martin Sweet (Crashdïet) a Calle Fäldt (Deranged). Martin Sweet kapele rovněž pomáhal i v jiných ohledech, například navrhl některé z designů triček.

I od té doby ušli pěkný kus. Už nehrají jen v klubech velikostí připomínající čísi byt pro pár fajnšmekrů, i když i tam zůstávají štamgasty. S sebou je na turné vzali Hardcore Superstar, Fozzy, ale i U.D.O. Vystoupili také před četným obecenstvem na madridském Sonisphere festivalu a chystají se i na Bang Your Head. Sister lze rozhodně doporučit všem milovníkům švédského sleaze rocku, ačkoli z této linie uhýbají kroky špinavého punku k deathmetalovým krajnostem, kde za tvrdým soundem posluchač objevuje úderné melodie. Jejich svéráznou tvorbu lze velmi těžko definovat, deset recenzentů je přelepí deseti styly, a ani jeden nešlápne vedle. Není to líbivé, je to své, osobité, útočné, dnešní a divoké. Nezbývá než čekat, jak veliký dosah bude mít granát Sister vhozený do světa švédským hudebním odbojem.

Aktuální sestava:

Jamie – zpěv
Lestat – kytara
Rikki – baskytara
Cari – bicí

Diskografie:

Hated (2011)

www.sisteronline.net

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2518