Lord Of The Lost – Míříme na Basinfirefest, těšte se!
Publikováno: Sobota, 18.06. 2011 - 23:00:26
Rubrika: Rozhovory & Profily


Text: Iva Boková
Foto: Hanka Fišerová, archiv skupiny

Němečtí metalisté LORD OF THE LOST nedávno vydali druhou studiovou desku. Koncert na Basinfirefestu 2011 bude jejich druhým živým vystoupením v České republice, ale zároveň prvním na open air festivalu. K rozhovoru jsme proto vyzvali frontmana CHRISE 'THE LORD' HARMSE.

V těchto dnech jste na turné po Německu. Kolik koncertů celkem šňůra čítá a jak moc je úspěšná?
Na turné Viva Hades jsme jako support kapely Mono Inc. Celkem jde o šestnáct koncertů a musím přiznat, že zažíváme nejintenzivnější koncertní období v naší dosavadní historii. Fanoušci Mono a Lord jdou perfektně k sobě, stejně jako kapely samotné, takže je to pro nás takový několikatýdenní nadupaný výlet. Celé turné je kompletně vyprodané a obrovsky úspěšné.

Takže Mono Inc. jsou v Německu hodně známá kapela?
Jsou na nejlepší cestě k vrcholu. Určitě byste si je měli poslechnout.

Lord Of The Lost jdou ale taky nahoru dost rychle... Proč si myslíš, že to tak je?
Nevím, nezdá se mi, že by to bylo až tak rychlé. Myslím, že jsme někde uprostřed procesu, který se nám daří dobře zvládat. Není to příliš rychlé na to, abychom si neuvědomovali, co se kolem nás děje. Ale co za to může? Třeba nejsme úplně nejhorší. (smích)

Vaše zatím poslední deska Antagony vyšla celkem nedávno. Prodává se dobře? Jste zatím spokojení s recenzemi?
Nikdy jsem se vydavatelství neptal na čísla. Ani nevím, kolik se prodalo kopií naší první desky. A vědět to nechci! Nechci, aby mě tyhle výsledky nějak ovlivňovaly. A recenze? Ano, jsem s nimi spokojený. Většina lidí novou desku miluje … a někteří ji absolutně nenávidí. A to je dobře. Jediné, co mi v recenzích vadí, je totiž apatie.

Můžeš váš nový počin srovnat s debutovým albem Fears? V čem se liší?
Antagony je hlubší a atmosferičtější, zároveň ale tvrdší a drsnější. Už není o lásce jako Fears. Je o životních bojích, se kterými se já nebo ty denně potýkáme, protože jsme se rozhodli být jedněmi z těch 'ztracenců'.

Které skladby máš ty osobně na obou deskách nejraději?
Myslím, že ty na konci obou desek. Závěrečné songy Sooner Or Later a Sober. V obou případech jde o písně jenom s mým vokálem za doprovodu piana. Jsou pro mě tím nejosobnějším, co jsem kdy složil.

Hrajete je někdy na koncertech?
Možná budeme…

A teď zpátky na začátek. Jak bys zaškatulkoval hudbu, kterou hrajete?
Pussy Wetting Goth Rock. (smích)

Co tě nejvíc ovlivňuje při skládání? Existuje v hudebním průmyslu nějaká ikona, umělec, který tě hodně inspiruje?
To ne. Vždycky jsem obdivoval umělce z různých odvětví umění i nejrůznějších stylů, ale nikdy jsem neměl skutečné idoly nebo ikony. Inspiruje mě všechno, co se mi líbí, co mám rád, a může to být různé...

Přemýšleli jste o nějakém hostujícím umělci na desku?
Ano, ale jen v případě, že by to bylo nutné, nebo by takový host perfektně seděl. Nechceme hosty jen proto, že je možné někoho angažovat.

S kým bys chtěl stát na jednom pódiu a společně hrát a zpívat?
Stefani Germanotta.

Jako pilotní singl z nové desky jste vybrali skladbu Sex On Legs a natočili k ní i poměrně zajímavý videoklip. Proč padla volba zrovna na tenhle song?
Bylo to taktické rozhodnutí. Sex On Legs je pro lidi snadno skousnutelná skladba, snadno pochopitelná. Sex je pochopitelný pro každého. Přes takový druh skladby je snadné nás líp poznat.

Kdo má na svědomí image kapely? Spolupracujete s nějakým stylistou, který by vymýšlel vaše koncertní kostýmy, s někým, kdo navrhuje podobu promofotek atd.?
Všechno navrhuju sám: grafiku, loga, oblečení… Což samozřejmě neznamená, že naše oblečení i šiju, ale vymýšlím, jak má vypadat. Je to zároveň jediný možný způsob, jak to dělat, aby to s námi korespondovalo a bylo to upřímné.

A kdo vytvořil grafiku k CD Antagony?
Nápady jsou opět moje. Nakreslil jsem loga a veškerou grafiku, ale neuměl jsem namalovat anatomické obrázky tak, jak jsem potřeboval. Takže jsem oslovil tatéra Andrease Eichholta, který je zároveň brilantním kreslířem pokud se týká takových těch surových tahů uhlíkem a tužkou.

Je v Německu pro relativně novou kapelu těžké růst a proslavit se? Jaké jsou ty nejdůležitější cíle, kterých byste chtěli dosáhnout?
Hudební průmysl je tvrdý, ať už jsi kdekoliv. Hlavním cílem je dělat dobré skladby, které umožní lidem objevit zatím neznámé emoce.

Pokud vím, děláš ve studiu producentskou práci i pro jiné kapely. Pracuješ výhradně s metalovými kapelami nebo bys mohl produkovat třeba i maistreamové či popové umělce?
Já produkuju hlavně mainstream a pop music! Dělám toho spoustu pro Turecko a Kurdistán.

Myslíš to vážně?
Jistě.

Věnuješ se ještě stále svým dalším kapelám, tedy aktivitám mimo LOTL?
V současnosti ne aktivně. Ale to se změní, jakmile na to najdu čas.

Myslíš, že najdeš? Chci říct, tvoje vytížení s LOTL a ve studiu je obrovské...
Ve skutečnosti vůbec nepotřebuju spát.

Hraješ na nějaké hudební nástroje?
Trochu na kytaru, baskytaru, klavír a bicí. Ale jediný nástroj, na který jsem se skutečně učil hrát, je cello.

Žádné hodiny zpěvu?
Ne, nikdy jsem na hodiny zpěvu nechodil.

Prozraď své oblíbené kapely, zpěváky, muzikanty...
To se u mě pomalu každý den mění. Zrovna teď to jsou A Dog Called Ego, Sign a Rihanna.

A teď ještě zpátky k vašim koncertům. Jste známí tím, že jste na pódiu celkem divocí. Máte to, co na jevišti předvádíte, předem promyšlené nebo spíš improvizujete?
Já na pódiu nemyslím vůbec. Prostě tomu nechávám volný průběh, což může být občas dost nebezpečné pro ostatní členy kapely. (smích) Ale oni už se naučili mě celou dobu po očku sledovat.

Takže žádná choreografie?
Většina choreografie je na kapele. Nerad se držím na pódiu nějakého konkrétního plánu. Samozřejmě kromě toho, který se týká hudby.

Říká se o vás, že jste hodně divocí i v zákulisí. Pochlub se nějakou vtipnou historkou z posledního turné!
Tohle bych osobně raději nekomentoval. Určitě najdete spoustu holek, které mají dost historek z backstage LOTL k vyprávění… (smích)

Proč by na vás měli čeští fanoušci na Basinfirefest přijet?
Stojíme za to, aby to zkusili.

www.lordofthelost.de

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2089