Jeff Beck vystoupí 23. června poprvé v České republice!
Publikováno: Středa, 15.06. 2011 - 01:07:43
Rubrika: Aktuality


Jak jsme vás již několikrát informovali, 23. června se čeští fanoušci dočkají dalšího splněného snu: v pražské Tesla Areně vystoupí na svém vůbec prvním koncertě v České republice britský hudebník JEFF BECK, který je právem považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších sólových kytaristů historie. Jeho žánrový rozsah sahá od blues rocku, hard rocku, heavy metalu, jazz fusion až po rock míchaný s moderní elektronikou. Jeff je držitelem pěti cen Grammy, na další byl nominován. Do Rock'n'rollové síně slávy pak byl uveden dokonce dvakrát: jako člen legendárních Yardbirds v roce 1992 a jako sólový hudebník v roce 2009. Kritici i fanoušci oceňují nejen jeho hráčskou virtuozitou a mistrovské ovládání efektů, ale i svobodu a spontaneitu, se kterou se pohybuje mezi žánry. All Music Guide o Beckovi například napsal, že je "tak inovativní jako Jimmy Page, vkusný jako Eric Clapton a téměř tak vizionářský jako Jimi Hendrix." Jeho kariéra se vyznačuje neočekávanými zvraty a zákrutami, vždy ale míří jedním směrem – vpřed k novým výzvám.

Jeff Beck se narodil a vyrostl v anglickém Wallingtonu. Díky rodičům – muzikantům byl od dětství obklopen hudbou. Když mu bylo patnáct, sám si sestavil svou první kytaru. Brzy se stal vyhledávaným studiovým hráčem. V roce 1965 na doporučení Jimmyho Page nahradil Erica Claptona ve skupině Yardbirds jako sólový kytarista. O dva roky později zformoval superseskupení The Jeff Beck Group, mimo jiné se zpěvákem Rodem Stewartem a baskytaristou Ronem Woodem. Jejich dvě alba, Truth (1968) a Beck-Ola (1969), se stala v dalších letech inspirací pro celou hard rockovou scénu, včetně Jimmyho Page a Led Zeppelin. Jeff Beck však nikdy dlouho nezůstával hudebně na jednom místě, brzy dal dohromady trio s baskytaristou Timem Bogertem a bubeníkem Carmine Appicem. V roce 1973 vydali desku Beck, Bogert and Appice, která opět změnila vnímání, jak by měla znít moderní rocková kytara. V roce 1985 díky albu Flash a písni Escape získal Grammy v kategorii Best Rock Instrumental. Druhou Grammy byl oceněn za Jeff Beck's Guitar Shop With Terry Bozzio And Tony Hymas, třetí za skladbu Dirty Mind z alba You Had It Coming z roku 2001. Nedávno minulé roky jsou pro Jeffa rovněž bohaté na události: nejprve byl v roce 2009 podruhé uveden do Rock'n'rollové síně slávy, poté získal nominaci na svoji pátou Grammy za skladbu A Day In The Life a začal nahrávat první studiové album po sedmi letech. Loni pak, kromě toho že ve skutečné ocenění přetavil výše zmiňovanou nominaci na Grammy, představil svoji zbrusu novou koncertní kapelu, se kterou se hned vydal na turné na podporu nového studiového alba Emotion & Commotion; Jason Rebello v ní nadále hraje na klávesy, na baskytaru byla nově angažována Rhonda Smith, dlouholetá legendární spoluhráčka Prince, za bubny usedl známý hudebník a producent, rovněž držitel Grammy, Narada Walden.

Jeff Back v průběhu své dlouhé kariéry nahrával s mnoha významnými hudebníky – například Mickem Jaggerem, Kate Bush, Stevie Wonderem, Janem Hammerem, ZZ Top či Brianem Mayem. Časopis Rolling Stone ho například zařadil na 14. místo žebříčku nejlepších kytaristů historie. Je rovněž znám svojí zálibou v upravených sportovních autech – hot rodech.

"Jeff Beck je jen jeden, je to jedna z nejúžasnějších kytarových osobností, nikdo jiný nedokáže hrát jako Jeff Beck," shodují se naši přední kytaristé Michal Pavlíček a Radim Hladík. "Je to naprosto unikátní samorost, který vyšel z rhytmn and blues, stál u zrodu rockové kytary a dodnes patří mezi její krále, má osobitý nezaměnitelný rukopis," pokračuje Pavlíček a dodává: "Jeho hra je emotivní, dravá, ale zároveň dovede být něžná a křehká. Je to typický dynamický hráč s krásným tónem." A podobně mluví i Hladík: "Ze světových kytaristů ho mám nejraději – pro jeho originalitu, barevnost zvuku a neuvěřitelnou dynamičnost hry." Zahraniční recenze předchozích štací turné se pak zase shodují v tom, že Jeff Beck hraje jak skladby ze zatím poslední desky, tak průřez ze sedmdesátých let, ale také několik překvapivých coververzí písní Beatles, Curtise Mayfielda, Gil Evanse. A závěrečnou ohromující předělávku Pucciniho árie Nessun Dorma.

Na svou pražskou, potažmo českou premiéru si Jeff Beck navíc přiveze vlastnoručně vybranou předskokanku – kanadskou písničkářku s libanonskými a egyptskými kořeny NEEMA. Její aktuální, v řadě teprve druhé album Watching You Think jí produkovali Pierre Marchand a Leonard Cohen, který mimoto, že vychválil zpěvaččin charismatický hlas a styl, namaloval ijejí portrét na obal desky. Zpěvaččiny písně nenásilně míchají prvky rocku, folku, popu i jazzu do autentického tvaru, který dýchá emocemi. Od vydání prvotiny v roce 2006 absolvovala několik turné po Kanadě, Irsku, Austrálii, Velké Británii i USA. K dosavadním vrcholům její kariéry patří dva vyprodané koncerty na Montreal International Jazz Festivalu, účinkování na Electric Picnic festivalu v Irsku, Winterfolk festivalu v Torontu a na Canadian Music Week.

Vstupenky v cenách od 799 do 1799 Kč jsou k dostání v předprodejních sítích Ticketportal a Ticketpro. Koncert pořádá agentura Liver Music v rámci série Prague International Bluenights.

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2077