30 Seconds To Mars míří do Prahy
Publikováno: Sobota, 11.06. 2011 - 01:13:04
Rubrika: Aktuality


Text: Lenka Přichystalová

Americká rocková skupina 30 SECONDS TO MARS vznikla v roce 1998 v Los Angeles. Nejprve byli jejími členy herec Jared Leto, který měl na starost zpěv, psaní textů a doprovodnou kytaru, a jeho bratr, bubeník Shannon. Posléze přibrali do party další tři muzikanty, podepsali smlouvu s nahrávací společností EMI a v roce 2002 vydali svoje debutové eponymní album. Brzy nato však palubu opustili oba kytaristé, které nahradil Tomo Miličeviæ, americký hudebník a taky herec, původem z Bosny. Zbývající, zatím nejmenovaný člen, basista Matt Wachter, kapelu opustil 'až' v roce 2007.

Druhé album A Beautiful Lie vyšlo, po mnoha odkladech, 30. srpna 2005. Proto se kapela rozhodla, jako omluvu fanouškům, přidat nad původně zamýšlenou stopáž dva další songy, Battle Of One a cover Björk Hunter. Dalším bonusem byla možnost zakoupení tzv. zlatých lístků, díky kterým měli na vybraném koncertě fanoušci neomezený přístup do zákulisí. (Mimochodem, koupi těchto lístků kapela umožňuje i v současnosti.) Ve finále pak za album A Beautiful Lie získávají ocenění nejlepší zahraniční kapela roku v hudebním časopisu Kerrang!.

V říjnu 2006 kapela vyjela za značné podpory MTV2 na Welcome To The Universe Tour, na kterém jí dělali předskokany Head Automatica, The Receiving End Of Sirens, Cobra Starship či Rock Kills Kid. Zajímavostí jistě je, že celé turné mělo pracovní název Environmentour, jelikož se kapela nijak netajila přáním, celou dobu co nejvíce šetřit přírodní prostředí … a tak například její štáb vlastnoručně uklízel převážnou část odpadků a nepořádku, který za sebou formace a její fanoušci na koncertech zanechávali. V listopadu téhož roku pak mělo na MTV2 premiéru video k písni From Yesterday, v dějinách americké rockové hudby vůbec první video, které bylo natočeno v Čínské lidové republice. Proto také asi nepřekvapí, že volně čerpalo námět z filmu Poslední císař.

Na jaře 2007 skupina předskakovala na evropském tour svým americkým kolegům z Linkin Park, v červnu společně hráli i v pražské Sazka Areně. Mimo jiné tak 30 Seconds To Mars vystoupili i na takových festivalech jako Roskilde v Dánsku nebo Rock am Ring v Německu.
Vydání třetího alba This Is War bylo opět několikrát odloženo, nakonec však vyšlo v prosinci 2009. V únoru následujícího roku se kapela vydala na celosvětové turné Into The Wild Tour>, aby svým fanouškům představila zbrusu nový materiál. I v rámci této šňůry pánové zavítali do Prahy.

Kapela získala do dnešních dnů za své videoklipy celkem sedm ocenění od hudební stanice MTV. Poslední cena pochází z roku 2010 a je za klip k songu Hurricane z alba This Is War. Necenzurovaná verze klipu, plná sexuálních scén a násilí, přitom byla zakázána na všech televizních stanicích. Píseň navíc kapela nahrála společně s americkým rapperem Kanyem Westem, kvůli problémům s nahrávací společností však byl duet vydán až pod názvem Hurricane 2.0 na de-luxovém vydání alba.

Potřetí v historii navštíví 30 Seconds To Mars Prahu letos 23. června, aby českým fanouškům zahráli na prvním ročníku Prague City Festival, na velké open-air scéně na Výstavišti v Holešovicích. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost vidět naživo uskupení muzikantů v čele s charismatickým Jaredem Leto!

Více na www.cityfestival.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2071