Jan Petričko: Býk před větrnými mlýny
Publikováno: Sobota, 10.07. 2010 - 01:15:59
Rubrika: Stop-Time


Text: Jan Petričko
Foto: archiv

Dostalo se chlapcům španělské ekipy a oranžovým tulipánům skvostné výsady. Ať už dopadne nedělní finále jakkoli, vítěz pozvedne pohár mistrů světa pro svou rodnou zemi poprvé v osmdesátileté historii šampionátu! A jeden z těchto tradičních fotbalových národů tak navěky rozšíří počet elitních držitelů trofeje na osm. Nenechme se mýlit – byť je postup do finále pro oba celky obřím úspěchem, finálová porážka bude bolet až za hrob…

Tipovat nebudu, při prognózách čtvrtfinále jsem se trefil v jediném případě a zvláště způsob, jakým se poroučeli moji argentinští miláčci, budu rozdýchávat ještě nějaký ten pátek. A zase se může s gustem kopat do Maradony, jak je v našich sportovních médiích oblíbeným zvykem. Je ovšem pravda, že proti Německu nasekal chyb jako máku, to zase ano. Zařazením pravého beka Otamendiho si podepsal ortel už po pár minutách – nezkušený mladík zavinil přímý kop, poté nepokryl hlavičkujícího Müllera, nadále zmatkoval, dostal žlutou a Diego ho znovu poslal do druhého poločasu jako by se nechumelilo. To bylo příšerné faux pas, které – samozřejmě s brilantním výkonem Němců – rozhodlo. Loewovi 'wunderkinder' ovšem nedokázali v semifinále zopakovat své předcházející výkony, a tak si to rozdají s Uruguayí o bronz. Tito Jihoameričané už dávno překročili svůj stín a budou bojovat jako lvi.

Španělé hrají svůj excelentní cvrkot ve středové linii, pokud se na ně ovšem soupeř připraví, je to trochu samoúčelné kouzlení. Holanďané musejí přidat, Uruguayci je v semifinále notný čas nadšením i kombinací přehrávali a jen štěstí spojené s útočnou potencí poslalo Oranjes do vytouženého finále. Může to být zajímavá převrácená corrida, býk bude nahánět větrné mlýny, ohnivé flamenco bude chtít kobercovým náletem sežehnout lán tulipánů – navíc se Villa se Sneijderem střetnou v přímém souboji o superprestižní korunu krále střelců. V případě španělského matadora by šlo o další pokoření historických statistik, neboť se již pyšní titulem nejlepšího pistolníka z Eura 2008.

Užijme si vyvrcholení této nádherné hry a pokochejme se pohledem na ten překrásný pohár slávy nad hlavami přešťastných vyvolených. Svět se na chvíli dotočí. Jen na chvíli.

Diego Forlan, Uruguay


ANKETA

Jaké tipujete rozdělení medailí na končícím fotbalovém šampionátu?

Aleš Brichta:
1. Holandsko
2. Španělsko
3. Německo

Petr 'Kuna' Buneš:
1. Holandsko
2. Španělsko
3. Německo

Petr Korál:
1. Španělsko
2. Holandsko
3. Německo

František Kovač st.:
1. Španělsko
2. Holandsko
3. Uruguay

Jan Petričko:
1. Španělsko
2. Holandsko
3. Uruguay

František Kovač:
1. Španělsko
2. Holandsko
3. Uruguay

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1778