ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Black Sabáka – Černý pes LIVE
Publikoval: JO - Čtvrtek, 31.05. 2018 - 19:20:25
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Hardrocková skupina BLACK SABÁKA z Ústí nad Labem přichází se svým živákem. Už název nás nenechává na pochybách, kde hledat kořeny kapely. O tom všem jsme si popovídali se zpěvákem HONZOU DOMECKÝM.

Ahoj, tak jak je to doopravdy s tím názvem?
Vlivy jsou samozřejmě na první pohled jasné. Je to heavy metal a ruština ze základní školy. Když jsme založili kapelu a začali přemýšlet o názvu, vzpomněl jsem si, co měl můj mladší brácha napsané na nějakém sešitě asi v šesté třídě. Tenkrát (80. léta minulého století) jsme měli všichni popsané sešity, penály i lavice logy kapel jako KISS, Metallica, Helloween, Black Sabbath a podobně. Bráchovi se tenkrát Black Sabbath zjevně napsat nepodařilo. Přišlo nám to jako dobrej fór.

Někde je to psáno se dvěma 'a' – Sabaaka – a někde s jedním...
Původně jsme měli dvě 'aa', abychom nějak zdůraznili, že se jedná o dlouhé 'á' a nemuseli používat čárku; to jsme ještě v devadesátých letech neskromně mířili i přes hranice. No a teď používáme jedno dlouhé 'á', abychom zdůraznili, že se jedná o jinou etapu v životě kapely.

Kapela se od svého založení v roce 1996 personálně obměnila a stylově jste zůstali stejní. Takže současná sestava?
Honza Domecký – zpěv, Tomáš Kříž – baskytara, Vláďa Mžourek – sólová kytara, Martin Černý – sólová kytara, Alena Slámová – bicí. My tomu našemu stylu říkáme bigbeat nebo hard rock, ale sami se vlastně moc zaškatulkovat neumíme. Nebojíme se se drajvových kytar a máme rádi melodie, tak musí posoudit každý sám, co to vlastně hrajeme.

Křehká dívka za bicími? Dnes už to rarita není, ale úplně běžné také ne.
Měli jsme v historii dva bubeníky a právě současnou bubenici. Ála s námi dokonce už v dávné historii na několik koncertů zaskakovala. Ála je prostě nejlepší a taky nejhezčí. (smích) A kolik kapel má bubenici? Ve skutečnosti je to taková životní náhoda. Mám ještě jednu kapelu, se kterou děláme rockové zábavy a hrajeme převzaté věci. Ála je partnerkou kytaristy z této mojí kapely. Dřív v minulosti měla svoje kapely a svoje projekty. Že je dobrá bubenice, jsme vždy věděli. Když pak ze zdravotních důvodů skončil náš původní bubeník, bylo jasné, koho oslovíme. No a vyšlo to.

Projekty, to je dnešní fenomén. V jakých projektech či kapelách můžeme vidět členy souboru?
Já a kytarista Vláďa se ještě angažujeme v kapele U.X.B., se kterou hrajeme převzaté věci a děláme bigbeatové zábavy. Baskytarista Tomáš občas zaskakuje na kytaru ve skupině Sklap, Alena má svou vlastní kapelu Arashit v současné době ve stavu hibernace a kytarista Martin studuje vysokou školu, takže na další hudební aktivity nemá čas.

Ke správné hardrockové kapele patří živák a s tím vy teď přicházíte. Jak jste přišli na ten nápad? Nebo to je, jak se říká, z nouze ctnost?
Tady to musím trochu uvést na pravou míru. Nejedná se o záznam živého vystoupení. Slovo LIVE v názvu pouze zdůrazňuje, že se jedná o nahrávku bez jakýchkoliv úprav a dohrávek či dozpěvů. Vlastně se jedná o živý záznam neveřejného koncertu. (smích) Původně jsme chtěli nahrát pouze pracovní demo, ale ono se to fakt povedlo, tak nám přišlo škoda to nevydat.

Je to záznam jednoho koncertu, nebo sestřih z více vystoupení?
Jak už jsem říkal, jedná se o živou nahrávku, nikoliv však o koncert. Popravdě to byl spíš takový pokus, jak nám to v této sestavě půjde. Už teď je mi jasné, že slovo LIVE jsem neměl v názvu dovolit. Bude to lidi akorát blbnout.

Jedná se o skladby třeba již dříve vydané, nebo novinkové songy?
CD obsahuje nové i staré skladby. Dvě novinky jsou z pera našeho mladého kytaristy Martina Černého. Starší skladby jsou z našeho prvního dema z roku 2005, které jsme chtěli znovu dostat mezi lidi, nebo skladby nikdy dříve nevydané. A potom je tam ještě Turek z minulého alba Sebranka. Ten je tam proto, že ho teď zpíváme a hrajeme trochu jinak.

Počítám, že jde o vlastní skladby. Jak máte rozvrženo skládání hudby a textů?
Hudbu tvoří většinou kytaristé a baskytarista. Vždy přinesou nějaké motivy, které se potom přímo na zkoušce buď rozvinou a dodělají, nebo zapadnou. Slova většinou píšu já přímo na muziku. Případně se použije něco z našeho zásobníku již hotových textů. Někdy si taky náš baskytarista textuje svoje věci sám. Dokonce i jednu věc (Turek) zpívá.

Teď si nejsem jisty, jde o čtvrté CD? Já sám mám tedy jen Sebranku z roku 2010.
Máme dvě skutečně vylisovaná CD, a to právě Sebranku a potom letošní novinku. Jinak jsme v minulosti nahrávali v roce 2005 demo Rány dopadaj a jeden nefalšovaný live záznam, pojmenovaný 'nápaditě' Živák. (smích) Ty jsme však pouze vypalovali a ani se toho moc mezi lidi nedostalo.

Trochu jste si dali na čas. Osm let?
Jednak jsme se mezi nahráním Sebranky a letošním albem vlastně rozpadli a potom znovu dali v jiné sestavě dohromady a taky vlastně nebylo proč nahrávat. Teď nám ale spousta lidí říká, že to zní úplně jinak než dřív, tak jsme to chtěli zaznamenat.

Co křest? Nějaký termín, host?
Křest určitě bude, ale zatím o tom nemohu nic prozradit, protože ještě není nic domluveno. Záleží na tom, jak rychle se nám podaří CD dokompletovat. Booklety jsou ještě v tiskárně.

Co otázka videoklipu, je to na pořadí dne?
Strašně rádi bychom ještě letos něco natočili. Máme dokonce už i trochu představu, kterou píseň a jak natočit. Snad se nám to povede. Je to samozřejmě hlavně otázka peněz.

Ústí, to pro mne vždy byla Stará škola. Koukám, že se potkáváte často na vystoupeních.
Stará škola jsou dlouholetí kamarádi. Troufám si říct, že jsme s nimi na podobné vlně. Tím myslím, že máme o muzice podobnou představu. Sranda je, že když jsem chodil na základku, tak jsem pod okny hudebního kabinetu poslouchával zkoušky místní rockové kapely. Základce, kam jsem chodil, se říkávalo 'stará škola'. Jakou myslíš, že jsem tehdy poslouchal skupinu? (smích) Snil jsem o tom, že jednou budu taky dělat muziku, a nakonec se se svými tehdejšími vzory potkáváme jako kamarádi na pódiích.

Začíná festivalová sezona. Jak ta se vás týká a kde vás uvidíme?
Na konci června se objevíme na Sklapfestu v Chabařovicích. Týden před tím si zahrajeme právě se Starou školou v ústeckém Moto Garage Clubu a v létě pak budeme hrát ještě ve Velkém Březně na letos nové hudební akci, která přivítá každý letní víkend několik kapel ze severních Čech. Na větší festivaly se zatím ani nesnažíme dostat. Bubenice má totiž mateřské povinnosti a její ratolesti ještě neodrostly tolik, aby je mohla nechat delší čas bez starostlivého dozoru.

Plány do budoucna – na co se můžou fanouškové těšit?
Na podzim bychom rádi objeli pár klubů tady u nás na severu právě se Starou školou. Takže v současné době se pokouším dohodnout nějaké termíny. Je to ale docela bída. Chtěli bychom vyjet i za hranice Ústí nad Labem, ale klubům se do autorské produkce u nich neznámých kapel moc nechce. Tak uvidíme.

Nějaký vzkaz závěrem?
Napadá mě jenom lidé bděte nebo long live rock'n'roll, ale obojí už někdo řekl. Tak snad jen mějte se fajn, lidi, a občas vyrazte na živou muziku. Stojí to za to. Díky.

www.black-sabaka.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund