inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Hudba Praha Band
Publikoval: JO - Neděle, 27.05. 2018 - 21:54:55
Rubrika: Reportáže

HUDBA PRAHA BAND
17. května 2018, Praha, Malostranská beseda

Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková

Z několika různých úhlů pohledu by mohl náhodný fanoušek hodnotit koncert kapely HUDBA PRAHA BAND (HPB) v Malostranské besedě. Pojďme se na tyto pohledy onoho rockového fanouška podívat.

Pohled první: Atmosféra. Na to, že byl koncert téměř vyprodán, uvítala našeho rockera těsně před začátkem vystoupení až nezvykle klidná atmosféra. Sál byl uzpůsoben jak pro sezení, tak i pro stání. Před pódiem byl tedy dostatečně velký prostor, který kromě poslechu vyzýval také k tanci. Jenže prozatím zel jakousi podivnou prázdnotou, což působilo celkem nepřirozeně. U kapely, jako je Hudba Praha Band, by člověk čekal, že na podobném prostoru nebude k hnutí. Jenže on kupodivu zůstal poloprázdný po celou první polovinu. V té druhé už byl zaplněn celý sál, navíc publikum začalo svou přítomnost dávat najevo o poznání hlasitěji, než tomu bylo v první polovině koncertu. Atmosféra se tedy velmi pozvolna rozjížděla. Na začátku byla téměř na bodu mrazu, ke konci večera už dosahovala bodu varu. Rocker tedy mohl být spokojen.

Pohled druhý: Zvuk. HPB často uvádí, že má originální zvuk, tedy takový, jaký měla původní Hudba Praha, z níž HPB vzešla. Co se týče nástrojů, je to jistě pravda. Pravda je to také, i pokud jde o personální obsazení. To, že většina členů HPB prošla Hudbou Praha, není žádné tajemství, naopak by měl pravověrný rocker tuto skutečnost znát. Jiná situace ohledně zvuku panovala z technického hlediska. Na začátku byl celkový sound kapely nevýrazný a zastřený. Chyběla v něm energie a dravost. Tedy ingredience, které byly pro originální Hudbu Praha tak typické. I když se zvuk postupem času začal zlepšovat a kytarám se vrátila jejich pověstná 'řinčivost', něco tomu však stále chybělo. Tady fanoušek úplně spokojený být nemohl.

Pohled třetí: Kapela. Už zde zaznělo, že převážná část členů HPB prošla původní legendární kapelou. Na tomto koncertě ze zdravotních důvodů chyběla doprovodná vokalistka Jamajka Koblicová a její absence se projevila víc, než by se mohlo zdát. Rozdíl byl patrný nejen ve zpěvu. Druhý ženský hlas kapele chyběl jako sůl. I přesto, že se zpěvačka Lucka Jandová snažila, seč mohla (a za to si zaslouží obdiv), Jamajčin hlas i show, kterou umí navodit, zkrátka citelně scházely. Kapela se bez ní jako by  téměř zastavila a působila dost sterilně. Hlavní zpěvák Zdeněk Hnyk je výrazově dost podobný Michalu Ambrožovi, což diváci dokáží patřičně ocenit. Snad to bylo způsobeno líně se rozjíždějící atmosférou, o které tu již byla řeč, ale tentokrát se zdálo, jako by Hnykův projev zpočátku poněkud vázl a zpěvák se do správného tempa dostával velmi pozvolna. To bratři Zatloukalové byli ve svých kytarových souhrách naprosto bezchybní. Totéž se dá napsat o spolehlivé rytmice ve složení Jiří Jelínek (baskytara) a Ludvík 'Eman' Kandl (bicí). Jejich výkonu se prostě nedá nic vytknout. Náš rocker byl i přes veškeré připomínky poměrně spokojen a byl rád, že si i dnes může zajít na koncert kapely, která významně formovala jeho hudební vkus.

Pohled čtvrtý: Písničky. Bylo by divné, kdyby se HPB nehlásila k takovým hitům jako Zákon o zachování energie, Lunapark (která mimochodem zazněla s původním necenzurovaným textem, v němž se místo prázdného točí ruský kolo) nebo Můry či Realita a mnoho dalších, které zazněly v první polovině. Fanoušci je chtějí slyšet, tak proč jim je nezahrát, to je naprosto v pořádku. Každá kapela by ale měla mít ambici psát i nové písničky a je potěšitelné, že HPB ji má. To dokázala zbrusu nová píseň Někdo jde bytem, která do klasického repertoáru zapadla s neuvěřitelnou samozřejmostí a dočkala se zaslouženého ohlasu. Publikum se v Malostranské besedě dočkalo i dalších klasických pecek, mezi kterými nechyběla ani 'Emanem' zpívaná Ryba Badys, která sice nebyla tak divoká jako před mnoha lety, což je pochopitelné, přesto s ní bylo publikum včetně našeho rockera spokojeno. Ten výběr písniček s povděkem kvitoval. Nepřestává však doufat, že se v budoucnu dočká více novinkových písní.

Jakkoli mohou tyto čtyři pohledy ve svém detailu působit poměrně kriticky, náš fanoušek odcházel z koncertu spokojen a těch několik výhrad, které během večera měl, se v jeho celkovém dojmu lehce ztratilo.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund