ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Sára – Parta, která pádluje stejným směrem
Publikoval: JO - Pátek, 13.04. 2018 - 22:31:49
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Sedlčanská rocková kapela SÁRA oslavila loni krásných 30 let na scéně. A protože se ani po tolika letech nechystají do důchodu, ale připravují opět nějaké novinky, je to velice dobrá příležitost podívat se na tuto kapelu trochu blíže.

Ahoj, chlapi. Sára už je na světě přes třicet let. Za tu dobu došlo v kapele k určitým změnám, takže jak to vypadá s aktuální sestavou?
Od začátku bez přestávky dodnes hraje na kytaru Zdenek Janeček, do Sáry se vrátili po mnoha letech frontman první sestavy Zdeněk Slanina, z pozdějších sestav pak bubeník Luboš Klouda a kytarista Radek Kuchař a nynější kompletní Sáru doplnili klávesista Pavel Jiroušek a baskytarista Martin Lupač.

Loni jste oslavili 30 let. Jaké byly oslavy?
Narozeninová party byla povedená akce, přišlo mnoho pamětníků, ale i ti, kteří Sáru slyšeli a viděli poprvé, protože je jim o něco míň než Sáře. Kdoví, třeba se něco podobného ještě někdy podaří zopakovat, bylo by to fajn.

Docházelo u vás k časté obměně hráčů – třicet let, třicet hráčů. Řekl bych, že teď se ale sestava ustálila, tedy že jste si sedli.
Důvody odchodů a příchodů byly u Sáry stejné jako v každé kapele, je to jako v práci, kde chceš nebo nechceš bejt a makat nebo si najdeš jinou, která ti víc vyhovuje. Vždycky je to o partě lidí, ve který to musí fungovat a která pádluje stejným směrem. A ve chvíli, kdy si myslíš, že takhle to určitě bude nadlouho to pravé, přijde něco, co tu idylku pošle rychlostí blesku do Prčic. Teď to nevypadá vůbec špatně, ale po všech zkušenostech za ty roky už se jakýmukoli předčasnýmu jásotu vyhýbáme.

Historie kapely je, jak už bylo řečeno, velmi dlouhá. Dala by se nějak shrnout?
Přečti si na našich stránkách na Bandzone bio Sáry, plky kolem toho v různých podobách mají stejnou váhu jako lži, bludy a demagogie některých nejen našich politiků.

Poslední CD Co sme si... vyšlo v roce 2011. Není to už trochu dlouhá doba?
Bohužel, je to tak. Po odchodu několika letitých muzikantů jsme dlouho hledali partu, o jaký už jsme mluvili. Už jsme měli domluvený nový demo, do toho ale vstoupily tahanice o autorská práva některých nových songů a celý se to zaseklo. Možná je to dneska taková móda.

I když v kuloárech se šušká, že se něco chystá...
Pořád v to doufáme, makáme na dalších novejch peckách, trochu to přibrzdily i určitý zdravotní důvody, to ale v našem věku není nic neobvyklého, Luďa by řekl, že je to „napuosto noumální". (smích) Tak nám hlavně držte palce. (úsměv)

Počítám, že půjde o autorské CD bez coverů. Skladatelsky a textově se na něm podílíte jak?
Přesně tak, s covery už jsme skoncovali. Je to pořád stejné, někdo přinese na zkoušku motiv, nápad, riff nebo víc riffů, nápadů a motivů, s tím pak pracujeme, někdy to tak zůstane, mnohdy fláky furt dokola překopáváme, vylepšujeme nebo je pošleme do kopru. Texty si většinou dělá zpěvák tzv. 'do huby', není to ale žádný pravidlo.

Nějaký termín jste si dali – kdy by mělo nové CD vyjít?
Jeden termín už padnul, druhý zatím ještě nemáme. Výhodou toho posunu je, že budeme moct vybírat na CD z více nových songů. Všechno špatný je vždycky k něčemu dobrý.

Jestli se nemýlím, máte za sebou čtyři úspěšné nahrávky – Dva v jednom, Dnešní noc nalej panáka, Jen si hraj a již zmiňované Co sme si...
O těchto plackách by se daly napsat celý litanie, a nebyla by to nuda. Ovšem není to pro formát rozhovoru do časopisu, třeba k tomu někdy dojde, dočkej klasu jako husa času. (smích) You know!

Narazil jsem i na nějaké live nahrávky nebo DVD. Dohledat přesnější informace je ale trochu problém.
Toto vznikalo tak trochu chaoticky a hlavně pro fanoušky, na pulty se to ani nedostalo. Třeba i na to jednou dojde. Ví bůh.

Všechna CD jsou ještě běžně k dostání, nebo je už náklad beznadějně vyprodán?
Pár posledních CD Co sme si... možná má vydavatel naší dosud poslední placky, ostatní už nabízíme jen v kopiích, kontakt na to je k nalezení na našich stránkách na Bandzone.

Nevystupujete už každý týden na tancovačce, ale už jen sporadicky. Čím to? Moc práce, nebo chyba na straně pořadatelů?
Když z toho kolotoče na nějakej čas vypadneš, jsi zapomenut. Není jednoduchý to znovu nastartovat, je to složitá otázka, a taky se hodně změnila doba. A taky vůbec netlačíme na pilu, říkáme si často, že to necháme všechno na koňovi, že ten má větší hlavu.

Zaujala mne loňská akce Mejdan pro Faunu. Můžete mi to trochu přiblížit?
Výtěžek z toho festu šel pro nadaci, která se stará o opuštěná zvířata, kapely tam hrály pochopitelně zadarmo, bylo to na atraktivním místě v Sedlčanech, skvěle nazvučený a zorganizovaný, takový akce mají určitě velkou budoucnost.

A kde vás uvidíme v nejbližší době?
Nyní jsme bohužel museli zrušit naši účast na Hrazáneckém dunění 2018, skvělý akci, konaný na přelomu prázdnin, ale i tak chceme na tuto tradiční akci všechny bigbíťáky pozvat – 28. 7. 2018, Hrazánky.

Rok od roku je stále více festivalů. Co Sára a festivaly? Myslím, že přímo v Sedlčanech se zrovna jeden každoročně koná.
Na Sedlčanském Festu jsme se několikrát objevili, snad se to příští rok povede zase, třeba se nám i další takový štace příště už nevyhnou. Čím dál víc to vypadá, že kdo nehraje na festivalech, jako by ani nebyl.

Závěrem nějaké moudro nebo vzkaz?
Není nutný, aby přímo pršelo, stačí, když kape. Všem bigbíťákům přejeme hodně dobrý muziky. Are you ready? Are you ready? Are you ready?

www.bandzone.cz/sara


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund