ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Barbora Poláková roztančila metro s Vono
Publikoval: JO - Středa, 21.03. 2018 - 19:15:25
Rubrika: Aktuality

Text: Supraphon
Foto: Petr Kurečka

Dvě ceny Akademie populární hudby Anděl 2015 (v kategorii 'Objev' a 'Píseň roku'), jeden z nejúspěšnějších českých klipů posledních let ke skladbě Nafrněná, Zlatá i Platinová deska Supraphonu – toť jen stručný výčet úspěchů eponymního debutu BARBORY POLÁKOVÉ, který před necelými třemi lety notně rozčeřil vody domácí pop music. O to větší očekávání se upínají k novince ZE.MĚ, která vyjde už v pátek 23. března u Supraphonu a po na cenu Anděl 2017 nominovaném klipu Po válce ji nyní předznamenává druhý singl Vono, k němuž vznikl videoklip v pražském metru. Podívejte se zde: www.youtube.com/watch?v=K5ViLv0EFsw Nové písně zazní samozřejmě i na již téměř vyprodaném turné, které odstartovalo v pátek 16. 3. v Olomouci.

„Chtěli jsme přes noc roztancovat metro, a k tomu jsme potřebovali hodně lidí a hodně tanečníků. Nakonec se jich sešla skutečně skvělá, více než sedmdesátičlenná skupina, která nás v tom zimním metru – venku zrovna bylo asi -10 °C – hodně podržela. Od několikanásobného mistra světa ve stepu Tomáše Slavíčka přes přední české voguery, jako je Michal 'Ninja' Černý, naše nejlepší capoeristy, které vede Marcus Tartaruga Maciel, street dancery až po kamarády a kamarády kamarádů, kteří byli ochotni s námi celou noc v metru vydržet," poodhaluje Poláková koncept vzniku klipu, který stejně jako vánočně-novoroční remake A po válce Vánoce režíroval Jiří Zeman.

Kromě již zveřejněných dvou singlů čítá ZE.MĚ dalších deset nových písní, které vznikly stejně jako debut ve spolupráci s renomovaným producentem Janem P. Muchowem. A právě Muchow společně s Polákovou a jejím kapelníkem a klávesistou Davidem Hlaváčem jsou těmi, kdo mají zcela zásadní podíl na finální podobě alba, které patří mezi nejočekávanější tituly letošního jara.

Sama zpěvačka a herečka novinku charakterizuje v porovnání s debutem jako 'soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější'. „Tvůrčí proces pak byl především o přirozeném růstu jednotlivých skladeb. Nic nikam násilím nerveme. Nejdřív byl vždycky text. A ten si sám musel říct, kudy chce jít. V tom si, myslím, všichni tři rozumíme. Honza dostal od Davida už docela propracovaný dema. Ale jeho zásahy to přesto zase posunuly dál a jinak, než by nás dva s Davidem napadlo," přibližuje dvojnásobná držitelka Ceny Anděl 2015 průběh prací na albu, jehož základy vznikly během několika intenzivních soustředění v úzké spolupráci s Hlaváčem, který má tentokrát nemalý podíl i na textech.

„Pracovat ve dvou je větší zábava a je to kreativnější práce. Tím, že jsme si povídali a uchopovali naše myšlenky nahlas, se prohlubovala i témata, o kterých jsem chtěla psát. A dovedlo nás to zas někam jinam, než kdybych si to šudlila někde sama," dodává Poláková, která tentokrát nazpívala všech dvanáct písní sama, pouze s drobnou výpomocí dětského sboru (ten můžete mimo jiné slyšet i v singlu Vono).

Novinkou je rovněž využití smyčcového orchestru, který u jednotlivých skladeb přispívá k působivé barvitosti a hloubce. Ostatně důmyslné a pestré aranže jsou společně s větší žánrovou otevřeností jedním z výrazných rozpoznávacích znaků nových písní.

Tím dalším je bezpochyby svébytná poetika, která se vymyká všem kategoriím a na domácí scéně jen stěží hledá konkurenci. Nečekaná spojení, hravost, ale i lehkost a civilní samozřejmost, s jakou Barbora Poláková glosuje svůj vlastní svět i dění kolem nás, jsou natolik originální a nakažlivá, že řada z nich má potenciál zlidovět podobně jako hláška z Nafrněné „když se to prsim tě říká, se to prsim tě ví".

Originalita ale nechybí ani vizuálům s albem spjatým. Na působivém obalu, jehož základem je obraz amerického kreslíře a ilustrátora Charlese Chaissona, který následně do konečné podoby zpracoval renomovaný grafik Pavel Fuksa, pozornější fanoušci najdou řadu odkazů na jednotlivé písně novinky. Nový merchandise pak pro změnu nabídne zajímavé kresby Lucie Tomiškové na doplňcích a oblečení dle designu Vojty Novotného a Terezy Kytkové.

„Udělali pro mne tolik návrhů a variant, že jsem si nemohla vůbec vybrat a točila se mi hlava z té záplavy skvělých nápadů. Nakonec jsme se vydali jedním směrem a moc se těším, až to všechno dorazí z dílny," dodává Poláková k novému merchandise, který se kompletně včetně utkání látky vyráběl v ČR a k dispozici bude od dubna buď na jednotlivých koncertech turné (přehled všech zastávek níže a zde), nebo prostřednictvím Barbořina e-shopu.

Zbývající termíny Barbora Poláková Tour 2018:
23. 03. – Brno, Radost Concert Hall
24. 03. – Bratislava, Babylon
30. 03. – Frýdek-Místek, Stoun (vyprodáno)
31. 03. – Turnov, KC Střelnice
06. 04. – Ostrava, Music Club Garage
07. 04. – Nový Jičín, MusiClub Drago (vyprodáno)
13. 04. – Litomyšl, Music Club Kotelna
14. 04. – Kolín, Staré lázně
18. 04. – Mladá Boleslav, Škoda Muzeum
22. 04. – Praha, Lucerna Music Bar (vyprodáno)
23. 04. – Praha, Lucerna Music Bar


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Aktuality:
Tarja vyhozena z Nightwish!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund