ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Evanescence
Publikoval: JO - Úterý, 20.03. 2018 - 21:58:39
Rubrika: Reportáže

EVANESCENCE
17. března 2018, Praha, Kongresové centrum

Text: Michaela Horáková
Foto: Peter Fulop

Po úspěšném vystoupení na loňském festivalu Rock For People do České republiky v sobotu 17. března opět zavítala americká skupina EVANESCENCE. Tentokrát ale vystoupila s odlišným projektem, než jsme u ní zvyklí. Ve zcela vyprodaném Kongresovém centru totiž odehrála nezapomenutelný koncert společně se symfonickým orchestrem.

V českých končinách se jednalo o vskutku výjimečný počin, protože světové hvězdy u nás v takovém složení moc často nevystupují. O to více můžeme být vděční pořadatelské agentuře Fource za to, že nám mohla zprostředkovat tak skvělý kulturní zážitek. Už při ohlášení loňského amerického turné k připravovanému albu Synthesis, které obsahuje nejoblíbenější písně v nových aranžích a pár novinek, jsem si totiž velmi přála, aby v tomto složení Evanescence zavítali také do Evropy. Když pak oznámili další data koncertů, mezi kterými nechyběla ani Praha, zavládlo u mě obrovské nadšení. K místu konání jsem přišla krátce před otevřením v půl sedmé večer, kde už netrpělivě čekaly větší skupinky fanoušků. Vstup do Kongresového centra byl i přes početný dav naprosto bezproblémový a vše klapalo jako na drátkách. Samozřejmě všem příchozím nemohlo uniknout, že řada skalních fanoušků neponechala nic náhodě a přišla oblečena v patřičně vhodném modelu, až z některých úchvatných kousků přecházel zrak.

Krátce před osmou hodinou se ozvala zvuková upozornění, že už se všichni mají usadit na svá místa, protože se blížilo úvodní samostatné vystoupení symfonického orchestru. Pódium ještě před nástupem zhruba 30 hudebníků bylo oděno do decentní tmavě modré, která odpovídala typu akce. V jejich provedení zazněla díla od Ludwiga van Beethovena (Moonlight Sonata) nebo Wolfganga Amadea Mozarta (La Casse, Lacrimosa). Také jsme se mohli zaposlouchat do tónů působivé skladby Sally's Song od Dannyho Elfmana, kterou najdeme na soundtracku k filmu The Nightmare Before Christmas. Dokonce ji na jednom albu sama Amy Lee přezpívala, protože jde navíc o její oblíbený snímek. A jako poslední uvedl orchestr působivou verzi nám již důvěrně známého songu Together Again.

Po asi půlhodinové pauze konečně potemněla světla, na pódium se vrátil orchestr, ke kterému se postupně přidala i dlouho očekávaná pětičlenná kapela z amerického Arkansasu. Největšího potlesku se ale dočkala právě charismatická frontwoman Amy Lee, která opět nezklamala výběrem svého outfitu. Hned na úvod koncertu bylo zcela jasné, že půjde o skutečně výjimečný večer ve společnosti tak talentovaných hudebníků, až se nejednomu divákovi v publiku tajil dech z té naprosté dokonalosti. Jednotlivé skladby totiž dávaly naprosto vyniknout pěveckým kvalitám zpěvačky. Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak skvěle dokázala naživo bezchybně střídat různé hlasové polohy v jednotlivých písních, stejně jako byste si pustili album.

Již na zmiňovaném albu Synthesis se dle mého názoru zdařile podařilo snoubit původní skladby s orchestrem a elektronickým hávem. Jakmile ale slyšíte živé provedení – během koncertu jsme si mohli vychutnat kompletní playlist CD jen s přeházeným pořadím písní, kde dostal prostor jak samotný Amyin vokál, tak jednotlivé melodie –, zjistíte, že to vše najednou dostalo úplně nové kouzlo. S emocemi se šlo až na dřeň, nejednoho diváka dojaly skladby k slzám. Ať už se jednalo o momenty, kdy Amy usedla za klavír a předvedla svůj pověstný um na tento nástroj, nebo když vyzpívala i ty nejvyšší tóny s naprostou lehkostí. Právě v těchto chvílích měli přítomní stoprocentně husí kůži z tak úžasné souhry smyčcových a dechových nástrojů, elektroniky i živých bicí, kterým kraloval bezchybný zpěv. Dohromady všichni předváděli ohromné výkony, že jste ani nemohli spustit oči z celkového dění na pódiu. Vše doplňovaly i velmi zajímavé světelné efekty. Samotná zpěvačka se nechala slyšet, že se jedná o dost speciální vystoupení, protože při koncertu na sezení na tyto rockové skladby v upraveném hávu nelze řádit tak, jak jsme zvyklí. Ale že je třeba vše vnímat svou duší, a hlavně srdcem.

A přesně tak tomu bylo – ať už se jednalo o známé písně Lithium a Imaginary, nebo novinky Hi-Lo a Imperfection, po které následoval standing ovation. To přilákalo kompletní soubor zpět na pódium, aby přidal ještě další tři songy. Hned na živou verzi toho prvního s názvem Speak To Me jsem se těšila snad nejvíce, protože jde podle mě o ojedinělý hudební počin. A nezbývá než dodat, že za hlavní vrcholy večera považuji právě tuto skladbu a nádherná provedení písní Lost In Paradise a My Immortal. Naživo bylo znát, jak si Amy celý večer užívá. Ostatně, takový koncert byl jejím snem už od mládí. A myslím, že se splnil s velkou parádou. Na závěr diváci znovu potěšili všechny hudebníky potleskem ve stoje. Pár šťastlivců při odchodu Amy dokonce přímo u pódia odchytli, aby jí předali pár darů nebo získali podpis. To, co se v sobotu 17. března odehrálo v Kongresovém centru, lze jen těžko popsat slovy. Dají se zmínit jen samá superlativa a je nasnadě uvést, že se jednalo o dokonalý koncert, který aspiruje mezi ty nejlepší, jaké jsme u nás za poslední roky mohli vidět.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund