ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Mylions – Milionový rock z Brna
Publikoval: JO - Sobota, 17.03. 2018 - 15:29:39
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

MYLIONS je nová rocková skupina kolem MIRKA HORŇÁKA. Rocková ale jen v uvozovkách, neboť kapela tíhne spíše k modernímu heavy s prvky hard rocku. Asi by to bylo i překvapení, kdybyste slyšeli něco jiného od muzikantů, kteří prošli skupinami jako Kern, Titanic, Yellowhammer atd.

Ahoj, Míro. Nová kapela? Co tak najednou? Zastesklo se ti po decibelech?
No víš, začalo to, když jsme měli asi před rokem a půl s Albandem koncertní turné s Citronem, Alešem Brichtou a Milošem 'Dodo' Doležalem. Akce měla název Souboj rebelů. J. A. Kronek zpíval hity Kernu, 'Dodo' Doležal hity Vitacitu, Aleš Brichta hity Arakainu a Citron s Láďou Křížkem propagovali své nové album Rebelie rebelů. Koncerty měly parádní ohlas a my jsme si to fakt užili. A tehdy ve mně začal hlodat bigbítový červík, hodně jsem poslouchal bigbítovou muziku, naši i zahraniční, novýma kapelama mě zásobovala moje nejmladší dcera. Zjistil jsem, že spousta našich současných kapel hraje stylem zatlumené kytary v osminkách nebo šestnáctkách, přes celou sloku a refrén s nevýraznými zpěvy, anebo dělají svoje coververze – jako by bylo málo nápadů. Samozřejmě muziky už bylo vymyšleno moc, tak pak zkoušej něco nového. Přesto jsem asi před pěti měsíci dospěl k názoru, že bych ještě rád oslovil posluchače bigbítu a předvedl jim něco nového z české tvorby. Samozřejmě, byla tam velká podpora manažera Jirky Regenta (v minulosti Marsyas, Ocean s Petrem Mukem, dnes Loretta) a mých kamarádů a kamarádek.

Když jsi plánoval kapelu, už jsi měl představu, koho v ní chceš?
Moje představa byla mít muzikanty, které bude bavit hrát se mnou moje songy tak, aby oslovily co nejvíc rockově založených fanoušků. A po malých personálních změnách myslím, že se mi podařilo dát dohromady dobrou sestavu.

Jaká tedy aktuální sestava je?
Na postu zpěváka se usídlil Miloš Hořínek (Infinity, Elbereth) s výrazným, dominujícím hlasem. Mimochodem, je manažerem brněnské sekce obchodu Kytary.cz, takže máme nástroje s příslušenstvím zdarma. Kecám, bylo by to krásný, kdyby to tak bylo. Klávesové nástroje, různé ruchy a výborný zpěv obstarává Honza Vrchota (Yellowhammer), basovou šestistrunnou kytaru skvěle ovládá pan učitel hry na baskytaru a bicí Vlasta Malý (hraje i v různých jazzových projektech a mimo jiné k němu na bicí chodila i nová členka babské kapely Loretta Soňa Formanová) a posledním muzikantem je náš benjamínek, který nám výrazně snižuje věkový průměr, hráč na bicí nástroje – a co ještě neví, že bude i zpívat – Michal Biskup (jinak je to žák našeho pana učitele Vlasty). Koukám, že jsme skoro taková malá rodinka. A na závěr moje maličkost, obsluhuju kytaru a k tomu si občas zazpívám.

Co název? Jak jste dospěli k Mylions a co si máme pod tím představit?
Myslel jsem, že není nic jednoduššího než dát kapele nějaký název. Jenže... Nedovedeš si představit, jaký byl problém něco kloudného vymyslet. Vymýšleli jsme sami, oslovili jsme známý, rodinu, a názvy se jen hrnuly. Ale každý název, který vypadal smysluplně, už existoval, u nás nebo v zahraničí, v dnešní době internetu není žádný problém to zjistit. Nakonec můj kamarád a bývalý spoluhráč z Titaniku Sláva Fric přišel s názvem Milion, což mi připadalo dobrý. Ale klávesák Honza zjistil, že toto už taky někde je. A k tomu dodal: „Co kdybychom se jmenovali Mylions?" A to se nám zalíbilo nejvíc. Vzhledem k tomu, že je to jazyková hříčka, může být představa názvu různá a nechám na každém, ať si to přebere. Určitě to neznamená, že jsme milionáři, i když, já vlastně jsem – autem už jsem najel přes jeden milion kilometrů. Nevím, co mě to zamlada popadlo, když jsem si začal od prvního auta psát počet ujetých km.

Pár vystoupení už máte za sebou, takže repertoár je hotov. Kdo je autorem muziky a textu?
Hm, pár je silné slovo. Jednalo se vlastně o jeden zkušební koncert, po kterém jsme ještě udělali pár změn v sestavě. Vlastně jsme do té doby měli i půjčenou baskytaristku Janičku Staňkovou od našich kamarádek z Loretty. Repertoár je zatím hotov jen zčásti, ale už se dá hrát. Začali jsme natočením maxisinglu se čtyřmi songy. Muziku jsem zatím vytvořil já, kromě jedné vypůjčené písně, kterou jsem si dovolil upravit. Co se týká textů, máme hodně dobrých textařů, kteří nám pomáhají (Sláva Fric – ex-Titanic, Libor Machata – ex-Kern, Alband, Vlasta Malý – Mylions, Martin Malík – KISS revival).

Jde tedy o novinky, nebo jste něco vytáhli i ze šuplíku?
Je to tak půl na půl. Byly tam šuplíkový věci, do kterých se ale muselo sáhnout, aby měly moderní sound, a pak úplné novinky, které jsem dělal prakticky přes noc, když jsem se rozhodl, že do toho znovu půjdu.

Jedná se tedy o autorské věci, jen v jednom případě, jak jsi naznačil, se jedná o vypůjčenou píseň, a sice velehit Marie Rottrové Lásko, voníš deštěm. Povíš nám o tom něco víc?
Tuhle píseň znám už dávno od skupiny Black Sabbath a kdysi už jsem ji předělával, vlastně na zakázku, jako techno, ale nic z toho nakonec nebylo. Tato věc má ohromně silný náboj už jako cajdák. Ale chtěl jsem ji udělat jinak. Tak jsem upravil aranž, trochu písničku zrychlil, no a vylezlo z toho, co vylezlo. Myslím si, že spoustu posluchačů tato změna pozitivně naladí, ale budou i záporné reakce. Měli jsme problém s českým textem, protože ten původně zpívá 'žena Maruška', a u nás je to 'muž Miloš'. Chtěli jsme tudíž malé změny, které nám ale nakonec nebyly autorem textu Jaromírem Nohavicou povoleny. Tak náš Miloš zpívá vlastně jako Maruška.

Nejen Mylions, ale i tebe a ostatní můžeme vidět i v jiných kapelách.
Ano, v mé hlavě se kdysi zrodil Titanic, potom jsem byl dlouholetým členem Kernu a teď ještě hraju v Albandu 'akustický rock'. Ostatní moji spoluhráči hrají nebo hráli v kapelách, které jsou uvedeny výše.

Proslýchá se, že vás za dva měsíce čeká studio. Kde to bude? A můžeš už něco prozradit z obsahu nového CD?
Ve studiu jsme už byli, jak jsem již uvedl – nahráli jsme zatím 4 songy, včetně Lásko, voníš deštěm. Výsledek našeho snažení si můžou fanoušci poslechnout na Bandzone kapely Mylions. A rádi si přečteme jejich reakce na ně. Nahrávali jsme v brněnském studiu Sonidos s mistrem zvuku Zdeňkem Ondráčkem. Byla radost s ním spolupracovat, on nám vlastně dělal, co nám na očích viděl. Zbytek skladeb, které už dolaďujeme, tam budeme nahrávat koncem května a začátkem června. Chtěli bychom, aby naše CD oslovilo co nejvíc posluchačů, kteří mají rádi zpěvný, a doufáme, že moderní, bigbít. Já nejsem specialista na škatulky, ale určitě se najde někdo, kdo naši muziku někam začlení. Mně se vlastně líbil tvůj úvod 'moderní heavy s prvky hard rocku'.

Takže na pultech ho uvidíme?
Zatím budu mluvit o předběžném datu. Uvidíme, kolik času zaberou práce na obalu, na názvu... Vidíš, my ještě vlastně ani nemáme název CD. Červenec? Srpen?

Kde budou mít fanoušci možnost vás v nejbližší době vidět?
V současné sestavě budeme hrát poprvé, a to 29. 3. 2018 v Praze v Kainu s děvčaty z Loretty. No, ona to vlastně už děvčata nejsou, jsou to pěkné, zralé ženy a taky mají mezi sebou, jako my, benjamínka – Soňu. Potom ještě stojí za zmínku třeba 7. 4. 2018 Zlín, klub Bamboo, taky s holkama.

S Lorettou vás asi uvidíme častěji.
Ano, máš pravdu. To víš, když máme společného manažera... a navíc když v Lorettě hraje na kytaru moje žena Pavla.

Autorsky se projevuješ i v jejich písních. Na poslední desce jsou myslím hned tři tvoje skladby.
Ano, jsou tři, z toho dvě bigbítové – Svítání, Tajná láska – a jedna je takový unplugged – Vzdávám. Měl jsem pro děvčata nachystány ještě další, ale než se rozmyslely, už byly u Mylions.

Trochu jsme odbočili. Jaké jsou aktuální plány?
Naše vize je jednoduchá. Dokončit CD, potom hrát, hrát, dělat lidem a sobě radost.

CD ještě není na světě, ale už se ptám, co videoklip?
Videoklip? Zatím je v našich hlavách, myslím, že máme i představu, ke kterému songu. Ale nakonec může být všechno jinak.

A na závěr nějaký vzkaz nebo motto?
I když máme vesměs texty ponuré, jsme velice pozitivní kapela a posluchač či divák to pozná, když se za námi vydá na koncert. Tím vás co nejsrdečněji zvu pod naše pódia. Všichni se na vás těšíme a vy si s námi určitě zazpíváte minimálně 'Marušku' (Lásko, voníš deštěm). Děkuju, Zdeňku, za rozhovor a přeju vašemu RockShocku a Rockmagazínu spoustu čtenářů!

www.bandzone.cz/mylions


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund