ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

150 let od založení Malostranské besedy
Publikoval: JO - Středa, 14.03. 2018 - 19:11:26
Rubrika: Reportáže

150 let od založení Malostranské besedy
6.–7. března 2018, Praha, Malostranská beseda

Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid

Malostranská beseda je jedním ze dvou svatostánků českého bigbítu. Málokdo z jejích návštěvníků si uvědomil, že v letošním roce uplyne neskutečných 150 let od chvíle, kdy se Malostranská beseda poprvé otevřela, aby přivítala své první návštěvníky. A protože se tak významné výročí sluší důstojně oslavit, konaly se zde po dva večery dva mimořádné koncerty, na kterých vystoupily legendy české muziky.

Ještě než se ke svému vystoupení připravil VLADIMÍR MIŠÍK & Etc..., došlo na oficiální projevy zástupců vedení Malostranské besedy. Kromě nich se na pódiu objevil i zdejší nestor Robert Radosta, který v Malostranské besedě pracuje již více než padesát let. Pánové pronesli několik slov a poté už začal samotný koncert. Protože se na pódiu mělo vystřídat velké množství účinkujících, bylo každé jednotlivé vystoupení velmi omezeno. Vladimír Mišík s Etc... tedy zahráli pouhých pět písniček, mezi nimiž nechyběly takové stálice mišíkovského repertoáru, jako jsou Šmajdák a ploužáky, Sladké je žít či Kainarův Obelisk. I přesto, že byl Mišíkův vstup provázen drobnými technickými i textovými výpadky, šlo pro mnoho lidí o absolutní vrchol celého večera – a možná je škoda, že přišel tak brzy.

Role průvodců celým programem byla svěřena Honzovi Dědkovi a Ondřejovi Konrádovi, kteří, zatímco se na pódiu střídaly kapely, objasnili publiku leccos z historie Malostranské besedy. Většina lidí asi tuší, že beseda je úzce spjata s kulturou. Ať už to bylo divadlo, tanec, či hudba, umění k tomuto místu prostě patří. Ale asi málokdo věděl, že budova nějakou dobu sloužila i jako radnice. Podobných zajímavostí jsme se v průběhu večera dozvěděli ještě víc.

Další kapelou, která na oslavě zahrála, byla legenda českého blues BLUESBERRY v čele s nestárnoucím Petarem Introvičem. Měli vystoupit jen v akustickém triu, ale protože se nedostavil jejich kytarista, nezbývalo než si nějakého vypůjčit. Po ruce byl v tu chvíli zrovna Petr 'Kulich' Pokorný, který se kytarových partů ochotně ujal. Koncert tím získal na výjimečnosti, neboť bylo zajímavé sledovat, jak vtipně se muzikanti domlouvali na melodiích a tóninách jednotlivých písniček. Kromě principála Petara Introviče se na pódiu objevil ještě baskytarista Pavel 'Chozé' Jurda. Na krátkém setlistu Bluesberry se vcelku logicky objevily takové pecky jako Pocem moje stará, Roky bluesový a další. Část publika sice při vystoupení Bluesberry odešla ze sálu, ale ti, kteří zůstali, si mohli vychutnat pohodové a vtipné vystoupení.

Po nezbytné pauze, která byla věnována další 'exkurzi' do historie Malostranské besedy, přišla na pódium kapela KYBABU, jejímž frontmanem je Jaroslav 'Olin' Nejezchleba. Sestavu Kybabu tvoří z velké části muzikanti z Etc..., kteří s Olinem nahráli jeho druhé sólové album Nečekaná návštěva (2017). A právě písničky z téhle desky, jako třeba pomalá Teide či Čekárna,tvoří velkou část repertoáru Kybabu. Kromě toho několik pecek, např. U doktora nebo Něco se chystá,pochází ze starší Olinovy sólovky Noční lov (2010). Jako hosta si Kybabu pozvali recitátora Mirka Kováříka, který svým jedinečným způsobem zarecitoval několik básní z dílny Allena Ginsberga a Václava Hraběte. Zejména Kováříkovo podání Hrabětových básní doslova bralo dech. Obzvláště silným zážitkem bylo, když přednášel za doprovodu kapely. Po recitační vsuvce Kybabu zahráli ještě několik písniček, mezi kterými nechyběla krásná věc od Petra Skoumala Březen. A poté již byla ohlášena krátká přestávka nutná pro přestavbu pódia.

Text: Hanka Luxemburková

Balzám pro uši a pohlazení po duši přišly hned s prvními takty vystoupení bluesových ASPM. Asi by v tom byl nějaký háček, kdyby diváci neocenili patřičným potleskem charakteristicky zastřený hlas Honzy Spáleného, neméně impozantní hru na tubu jeho syna Filipa Spáleného, výbornou trubku Michala Gery a bicí Filipa Jeníčka. Chyběl snad jen vibrafonista Radek Krampl a Filipova bravurní hra na basu, i tak bylo ale znát, že si publikum písně jako Zahrada v dešti, Zavolej jen moje jméno nebo Špitál u svatého Jakuba náležitě užilo.

Těžko odhadnout, zda šlo o záměr dramaturgie, každopádně publikum dosud pohupující se v sametových rytmech jazzově laděného blues vpadlo rovnýma nohama do energického blues rocku tzv. 'malé party', tedy torza kapely KRAUSBERRY. Dlouho očekávaní 'naši hoši' – nebo chcete-li, jak říká sama ústřední postava party, 'moji dědci' – to rozjeli přesně tak, jak se od nich čekalo. Martin Kraus se svým typickým nakřáplým hlasem, akustickou kytarou, harmonikou a neutuchajícím humorem, Mário 'náš Mário' Císař na kytaru a Jiří 'Ježek' Kredba na basu. Bez nich by oslava 150. výročí Malostranské besedy snad ani nebyla oslavou. A proto také dostali přesně tolik prostoru, aby si celá Beseda mohla s nimi zazpívat takové kousky, jako jsou Ohníčky, které publikum rozpálily hned na začátku, nebo mimořádně nikoli uzavírající pecka Vlakem na Kolín, Kořenová zelenina, Ve stínu lípy, Náš kluk, Můstek, Horoskop, Náš dům, Slunečný hrob a řada dalších. Martin vždy živě komunikuje s obecenstvem a snad pokaždé uvede do rozpaků nějaké to děvče, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Když se zeptal, jakou si dáme dál, ozval se ze schůdků na pódium hlasitý výkřik fotografky Áji Dvořáčkové: „Starý časy!" Vmžiku ji popadl za ruku a vyvlekl i s jejím fotoaparátem doprostřed pódia. Jak symbolické bylo představit všem právě tento večer dvorní fotografku Malostranské besedy. To ona je zde takřka jako doma a zachycuje pro nás dění na pódiu již mnoho let, a právě proto se i jí dostalo zcela po právu zaslouženého mohutného aplausu a od 'malé party' písně Starý časy.

Dva dny trvající oslava konající se na počest 150. výročí Malostranské besedy se nachýlila ke konci. A nám nezbývá než popřát jí i jejím návštěvníkům, aby neztratila nic na svém kouzlu a ještě spoustu dobré muziky a kvalitních kulturních akcí, jako tomu bylo doposud. Díky všem, kteří se na téhle nadmíru povedené oslavě podíleli!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund