ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Rubicon River – V poslední vteřině
Publikoval: JO - Úterý, 06.03. 2018 - 22:41:25
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

RUBICON RIVER, parta z Vlašimi a Týnce, mě neskutečně baví. Už svým debutovým albem mě posadila na prdel a ukázky z nového alba vypadají a zní ještě lépe. Takže je tu nové CD V poslední vteřině a pár slov od samotné kapely.

Ahoj, už to jsou čtyři roky od posledního alba Kostky jsou vrženy. Proběhly nějaké personální změny v kapele a jaká je současná sestava?
Ahoj, čtyři roky od posledního alba zní jako věčnost, ale opravdu je to tak. Za tu dobu se změnila spousta věcí a věříme, že ten vývoj vpřed fanoušci na novém CD zaznamenají. Nejzásadnější novinkou je, že jsme vyměnili bubeníka za lepší a rychlejší model, který navíc při jízdě tolik nehulí. Sestava jinak zůstává. Na pozici zpěváka je stále Tomáš Krajánek, za klapkama poskakuje Mára Svoboda, basu obdělává Pepa Pešek, kytary Vráťa 'Šony' Šonský a Martin Kuklík, zmíněným novým bubeníkem je Honza Ledvinka.

Jestli si dobře pamatuji, tak souběžně s Rubikonem jste měli i jiné projekty. Jak je tomu dnes?
Máš úplnou pravdu. Dá se říct, že každý máme nějaké vedlejší projekty počínaje divadlem a konče holkama, ale pravděpodobně se ptáš na hudební projekty. Stále jsme úzce spojeni s týneckou kapelou TNS. Honza Ledvinka si také občas odskočí odpočinout od rychlých kopáků do klidnějších žánrů a našeho klávesáka Máru si musíme hodně předcházet, protože se ho stále snaží někdo zlanařit k sobě. Ale zatím je Rubiconu a TNS věrný, až na nějaké románky, které mu jistě přinášejí další dávku uspokojení... hudebního uspokojení.

S novou deskou jste si dali načas, jestli se nemýlím, měla být už vloni na jaře. Kde vznikl problém?
S natáčením jsme začali v březnu a předpokládali jsme, že do léta bude hotová. Náběry byly hotové brzy, ale následně jsme začali upravovat zvuk tak, aby odpovídal našim představám, a to si s námi tedy ve studiu (Studio Rápotice) Honza celkem užil. Po několika měsících připomínek přišlo zásadní rozhodnutí vrátit se k prvním náběrům a všechny nápady do výsledného zvuku aplikovat znovu. A to se povedlo. Takže bych to nenazval problém, ale péče. (smích) Pravdou je, že na konci roku 2017 byl materiál na desku natočen, a i když nás ještě teď napadá, co by se dalo vylepšit, necháme si inovace až na další album. Márovými slovy: „Báli jsme se, abychom nehráli čím dál tím stejně, a tak jsme udělali desku mnohem jinou. Co se vydání týče, z nejhoršího jsme uvnitř." Teď si to přeberte.

Je tu nová deska – kde jste nahrávali, kolik písní na ní najdeme a kdo jsou autoři textů a hudby?
Nahrávali jsme opět u Honzy Říhy ve Studiu Rápotice. Vzhledem k tomu, že se nahrává klasická bicí souprava a kytarové aparáty, není prostor pro nějaký kompromis v podobě domácích pokusů, ale chce to někoho, kdo ví, jak na to. Na desce je celkem jedenáct plnohodnotných studiových skladeb a navíc jsme dali dohromady hymnu SDH Chářovice, odkud je náš zpěvák Tomáš, který má také na svědomí většinu textů. O převážnou část muziky se postaral 'Šony'. Ale na albu se najde i jedna výjimka, kdy základní linku přinesl Mára a Marty mu přisluhoval. Konečný výsledek je však z určité části souhrou všech. Bylo by zajímavé někdy porovnat prvotní nápad a finální výsledek. Většinou se nějaký čas k riffům přidává, ubírá... skladby se do svého finále vyvíjejí tak nějak organicky.

Jde o novinky, nebo písně prověřené během vašich vystoupení?
Je pravda, že některé skladby už na koncertech zazněly. Dokonce jsou na albu tři skladby, které spatřily světlo světa už před albem Kostky jsou vrženy, ale na CD se nedostaly. Několikrát jsme je předělali tak, abychom byli spokojení, pak jsme je na dlouho hodili do koše, následně jsme je objevili, naučili se je podle prvního nástřelu a teď jsou na desce.

Už od úvodní písně Stalingrad, kterou jste pustili mezi fans, je jasné, že válečná a mystická tematika bude převládat i na novém CD.
Stalingrad jsme spolu se skladbou Oceloví andělé pustili do oběhu s předstihem a obě se válečné tematice opravdu nevyhýbají. Ale dalo by se říct, že cílem bylo přiblížit historická témata dnešní době.

Takže písní o lásce, jaké na nás chrlí denně rádia, se asi nedočkáme.
Ne. Je pravda, že slovo láska se v textech objevuje. Je na každém, aby posoudil, jestli je to standardní píseň o lásce. Co do počtu mrtvých zřejmě ne. V dnešní době písně o lásce taky dost trpí, protože každý, kdo chce být oblíbencem rádií, zasedne ke klavíru a akustické kytaře a napíše něco jako láska – páska – kráska, otázku – procházku – ocásku nebo použije generátor náhodných slov, aby to znělo více umělecky, a hit na sezonu je na světě. Navíc někteří členové kapely mají na lásku osobitý názor.

Plánujete nějaký klip a atak na žebříčky hitparád?
Videoklip je v přípravách a během jara se bude natáčet. Předpokládáme duben, plus měsíc na výrobu. Sehnali jsme perfektní místo a vypadá to, že to bude fakt pecka. Klip bude ke skladbě Stalingrad. Co se týče hitparád, nevím, zda se mezi love songy dostaneme.

Je na desce nějaká skladba, o které můžete říct, že by z ní mohl být hit nebo vám jinak přirostla k srdci?
Každý si najde tu svoji. Druhá deska je mnohem rozmanitější než první CD a každého z nás postupem času oslovují jiné skladby. Kapela má navíc ještě trochu zkreslený pohled, takže se nechme překvapit.

Co křest? Plánujete nějaký – a kde?
Zatím neplánujeme žádnou velkou akci. Pravdou totiž je, že i když dvojici koncertů nazveš 'tour' nebo koncert v hospodě pro 40 známých nazveš 'křest', k úspěchu ti to nepomůže. Netřeba si hrát na velké hvězdy. (smích)

Rubicon River a sex, drogy, alkohol?
Na drogy nemáme peníze. Co se sexu týče, ve spojení s alkoholem k němu máme kladný vztah. Co se týče samostatného alkoholu, nemáme s ním problém... Někteří členové mají problém bez něj.

Minulý rok jste strávili převážně ve studiu, ale na pár akcích jste se ukázali. Můžete vzpomenout na nějakou zvlášť vydařenou?
Ve studiu jsme strávili hodně času, ale i koncerty se povedly. Za zmínku stojí akce v Čerčanech, kde jsme měli poprvé v interiéru kompletní stage včetně mlhovačů a ohňů. S mlhou jsme to trochu přehnali, ale celkový dojem byl perfektní. V sále narváno, pochvaly od fanoušků po koncertě. Několik z nich nás fakt pobavilo. „Chlapi, bylo to super a navíc jsme si mohli na koncertě v klidu zakouřit... V tom pekle, co se tady rozpoutalo, by se ztratilo i upálení Mistra Jana Husa." (smích)

Co akce nebo koncert někoho jiného, navštívili jste?
Jako kapela jsme dohromady nikde nebyli. Ale na koncerty pro inspiraci a nasáknutí atmosféry určitě jezdíme, takže pak u kafe probíráme, co ti Accept, co Sabaton, jak jsou na tom Dymytry, jestli by se ta či ona skladba Rubiconu hodila na hlavní stage Masters Of Rock a jestli bychom si tam při poslechu něčeho z naší nové desky poklepávali nohou, nebo ne.

A nějaký vzkaz na závěr?
Je třeba chodit na koncerty a nesedět na prdeli. A také bychom byli rádi, kdyby si fanoušci více všímali, co jim kapely na pódiu předvádějí. Poslední dobou začíná být móda pustit samply přednahraných podkladů kytar, kláves, smyčcových orchestrů o sto lidech, do toho naživo zahrát tři akordy a dělat vopičky. Bohužel, světové kapely jdou tak trochu příkladem a to je myslím škoda. Kolikrát jsme se ptali, jaký by byl problém pro velkou kapelu s padesáti koncerty ročně sehnat klávesáka, který by ty nosné melodie opravdu zahrál.

www.rubiconriver.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund