Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Donor – Já chci žít dál
Publikoval: JO - Neděle, 04.03. 2018 - 22:51:29
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Mladá vsetínská heavymelatová kapela DONOR se pomalu, ale jistě připravuje na vydání debutového alba. To avizuje vydání singlu Já chci žít dál, který najdete i jako videoklip v aktuálním kole Video Shockparády, a také na sklonku února vydaná druhá část singlu s názvem Stroj času. Jak je to tedy s tou mladou valašskou metalovou krví, o to se s námi podělila celá kapela.

Tak konečně mladá krev. Věk kolem dvaceti – heavy metal Donor Vsetín. Jak vidí a hlavně hraje heavy v dnešní době nastupující generace?
Karel: Myslím si, že v dnešní době má heavy metal spoustu podob, odnoží, což konkrétně nám dává obrovský rozlet, co se nápadů týče. Průkopníci heavy metalu tenhle styl vytvořili, my se jeho odnože snažíme spojovat a dávat do toho kus sebe, a proto si myslím, že i na naší debutové desce si každý může přijít na své, je zkrátka různorodá.

Proč zrovna heavy metal, a ne nějaká elektronika nebo třeba grind?
Mira: Heavy metal je pro nás všechny srdcová záležitost, spojuje nás to, a hlavně nás to baví, což ostatně doufám, že je vidět i na našich koncertech. (smích)

Nějaké vzory, nebo co vlastně posloucháte?
Michal: Každý z nás na heavy metalu vyrůstal, mezi naše vzory patří kapely jako Iron Maiden, Metallica, Helloween, zkrátka kapely ze staré školy. Každopádně pro inspiraci chodíme i do různých jiných žánrů. Na muzice je úžasné, že můžete spojit různé žánry, a funguje to.

Můžete mi trochu objasnit název Donor?
Karel: Poprvé jsem slovo 'donor' slyšel na základní škole, kde mi zároveň objasnili, i co to znamená – dárce. Přišlo mi to jako dobře znějící název pro kapelu a zároveň jsem si řekl, že chci dávat lidem nejlepší muziku, jak jen budu moct.

Hrajete cca tři roky a ani vy jste se nevyhnuli personálním změnám. Takže jaká je současná sestava?
Karel: Vzhledem k tomu, že se kapela posouvá neustále dopředu, je tudíž logické, že si žádá více a více času, odhodlání hrát, a především chuť hrát, což někteří neunesou, takže k personálním změnám dojít muselo. Současná sestava je Jožka Fritschka – zpěv, Karel Hajdík – kytara, vokály, Michal Banovský – kytara, vokály, Mira Šipula – baskytara, vokály, Roman Mužikovský – bicí.

Jestli se nemýlím, máte aktuálně vydané dva singly. Jsou všechny virtuální, nebo i fyzické?
Roman: Oba singly jsou vydány pouze v elektronické podobě, protože fyzické vydání je nákladné.

Prodej CD je dnes spíše ztrátová záležitost. Ale stejně mám radši, když držím něco v ruce, mohu si prohlédnout booklet. Taky přišly znovu do módy vinyly.
Karel: To s tebou musím souhlasit, taky mám radši fyzickou podobu. Debutová deska fyzickou podobu mít určitě bude, určitě bude na CD, byť bychom rádi desku vydali i na vinylu, ale finanční situace nám to aktuálně nedovolí. Každopádně do budoucna se na tom bude určitě pracovat, ukáže jen čas, co a jak dopadne.

Když si tedy budu chtít stáhnout váš singl, kde mám tu možnost?
Jožka: Možnost je poslechnout si jej na našem Bandzone profilu, zakoupit a stáhnout si jej fanoušci mohou na Google Play, popřípadě iTunes, a k poslechu jsou oba také na Spotify.

Jeden singl jste vlastně vydali jako pilotní k připravovanému CD a s ním rovnou i videoklip.
Michal: Ano, jedná se o píseň Já chci žít dál (druhá část singlu Stroj času), jedná se o malou ochutnávku toho, jak by měla deska znít. K písni Já chci žít dál jsme natočili i videoklip, který je točený přímo v naší zkušebně. Chtěli jsme vytvořit něco, kde můžeme fanouškům ukázat i to, v jakých prostorách pracujeme, zkoušíme a připravujeme se na koncerty.

Zároveň s ním soutěžíte ve Video Shockparádě. Zkušeností s medií už máte ale více. Mohli jsme vás vidět na Rebelu, slyšet v rádiu RockZone a řadě dalších.
Mira: Ano, přesně tak. Klip k našemu prvnímu singlu Létám dál byl skutečně k vidění i na TV Rebel, což považujeme za úspěch. Singl se úspěšně držel několik týdnů v hitparádách rádií RockZone, SoundWave, kde dokonce jeden den obsadil i první příčku.

Točili jste u známého producenta Ronalda Grapowa. To je dost vysoko nasazená laťka před natáčením debutového CD.
Jožka: Jednoznačně to pro nás byla obrovská zkušenost, Roland je skutečný profesionál, který nám připravil perfektní zázemí.

Dali jste si nějaký termín, kdy by mělo CD vyjít?
Karel: Co se týče elektronické podoby, deska by měla vyjít počátkem června, stejně tak vyjde i v rockovém magazínu Spark exkluzivně pro předplatitele. Fyzicky k dostání bude na našich koncertech, kdy se deska objeví v obchodech, zatím ještě není známo, protože stále komunikujeme s vydavatelskými společnostmi.

Jaké songy na albu najdeme? Já chci žít dál už jste pustili do světa. Budou tam zcela nové songy nebo písně, které už známe z vašich vystoupení?
Karel: Budou tam písně jak známější, které už fanoušci měli možnost slyšet na našich koncertech, tak i písně, které dosud naživo nezazněly. Konkrétně závěrečná skladba desky, která je protkaná progresivitou, melodickým power metalem i řízným heavymetalovým riffem, takže je skutečně se na co těšit.

Plánujete k novému CD ještě nějaký videoklip?
Michal: Plánujeme vypustit ještě jeden, před samotným vydáním, a bude k písni Stroj času – čili druhá píseň ze singlu Já chci žít dál.

Samozřejmě počítám, že půjde o autorské písně. Máte výhradního autora textů a hudby, nebo jde o společné dílo?
Jožka: Ano, jde o autorské písně. Co se týče hudby, písně skládá většinou kytarové duo Karel s Michalem, občas přispěje i někdo další. Co se textů týče, tak je to různé, někdy nám s texty pomáhají kamarádi, jindy si je píšeme sami.

Za chvíli začne sezona festivalů. Budeme mít možnost vás někde vidět, případně i v nejbližší době?
Karel: V jednání pár festivalů je, ale s určitostí nemůžeme říct, jak to dopadne. Každopádně v nejbližší době nás můžete vidět v Opavě, kde hrajeme 7. 4. 2018, na jaře nás čeká pár dalších koncertů a na podzim pak plánujeme celorepublikovou tour na podporu desky.

Na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky?
Děkujeme vám za úžasnou podporu, těšíme se na vás na našich koncertech!

www.skupinadonor.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund