Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Dan Horyna – Tisíc tváří Dana Horyny
Publikoval: JO - Úterý, 27.02. 2018 - 22:27:03
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv Dana Horyny, Kateřina Smid

České synonymum pro rebela, sex, drogy a rock'n'roll, to byla jedna z tváří DANA HORYNY – také často nazývaného 'český Robert Plant'. Jaké jsou tedy Danovy tváře? Na to – a spoustu dalšího – jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

Ahoj, Dane, může být tak ostřílený rocker jako ty ještě těsně před zahájením sezony nervózní?
Nervózní ne, ale je kolem toho dost starostí – sladit zkoušení se dvěma kapelama, termíny koncertů, přípravy desky, zvlášť když kluci hrají ještě v dalších souborech... takže spíš trochu stres.

Sezonu jste zakončili až 27. prosince v Melodce.
V Melodce to byl koncert s Vitacitem a s Merlinem jsme rok končili v říčanském klubu Oliva. Oba koncerty byly díky spontánní radosti fans fakt krásné.

3. března vás čeká zahájení sezony s Merlinem ve Vršcích. Z toho už se pomalu stává tradice.
Vršce jsou moje srdeční záležitost. Odehrál jsem tam spoustu hezkých akcí na Hliňákfestu s Benefitem, mám tam spoustu příznivců a s Merlinem to bude ve Vršcích už druhý koncert. A opravdu se těšíme. S Alžbětou je to vyloženě na pohodu.

S Merlinem oslavíte letos neskutečných 30 let...
Opravdu neskutečných. Práce na Nevadě mi přijde, jako by to bylo před týdnem. Hodně se toho za ta léta událo, ale Merlin si stále drží kvalitu, a z toho mám radost největší.

Zpěvák stále stejný, jen muzikanti kolem něj se mění. Takže v jaké sestavě zahajujete sezonu?
V podstatě je to sestava fungující již pět let. Ondra Pátek na kytaru (zároveň autorský duch současné sestavy), Venda Kalaš na basu a bicí alternují Michal 'Kolouch' Daněk a Stanley Jahoda, který se mnou bubnuje i ve Vitacitu.

Vitacit, to je tvá další tvář. Tady startuje sezona o dva týdny později v Hlubokých Mašůvkách.
Můj návrat do Vitacitu se táhne v podstatě již od roku 2012, kde jsem hostoval na Masters Of Rock a od té doby s Láďou občas zpíval na větších akcích. Od loňska, kdy Láďa odešel do Citronu, fungujeme v sestavě, která nabízí průřez tvorbou Vitacitu z celého období.

Tady je slyšet samou chválu. Údajně vám to hraje jako prase.
Zkoušíme stále a podle toho to i hraje. Spojení původních členů s mladými hráči dalo kapele modernější tvář a šlape to neuvěřitelně.
 
I tady se můžeme těšit na nějaké novinky.
Samozřejmě, ale není tak jednoduché začít nový repertoár. Sehráváme se, abychom nabrali správný směr. Ale na nové skladby se určitě již letos můžete těšit.

Pro někoho překvapení, pro mne zas až takové ne – spojení s klavíristou Petrem Maláskem. Že by se už rodil komornější klubový projekt?
Před mnoha lety jsem sedl ke klavíru a složil píseň Křídla smutku. Od té doby ji občas hrajeme akusticky i na koncertech. Loni při vydání desky Transmise jsme se rozhodli, že až ji nahraju s Petrem Maláskem, dáme ji jako bonus a vydáme Transmisi na vinylu. A to se letos k našemu jubileu i stane. A bude toho mnohem víc.

Jednou z mnoha tvých tváří je i ta tenisová. Teď nechci nějak narážet na tvůj věk, ale ty hraješ čím dál víc, a čím jsi starší, i lépe.
V mládí jsem tenis hrál dva roky závodně za Spartu. Před třemi lety jsem se nachomýtl na kurtech, zahrál si a chytlo mne to. Je to v současné době můj největší 'kůň'. Hraju dvacet hodin týdně, učím se moderní údery pod vedením profesionální trenérky. Díky tomu jsem shodil deset kilo, kondici mám jak ve třiceti a skutečně se lepším.

A jezdíš i turnaje, a ne bez úspěchu.
No, zatím moc nevyhrávám, hraju turnaje s podstatně mladšími soupeři, kteří hrají léta, ale v současném celorepublikovém žebříčku za loňský rok jsem na osmém místě – a to je téměř zázrak.

Je tu i tvář psychoterapeutická. Tvá práce v Červeném Dvoře je obdivuhodná.
Nepracuji v Červeném Dvoře, tam posílám klienty, kteří potřebují pobytovou léčbu. Mám soukromou praxi a pracuji se všemi duševními poruchami, jako jsou deprese, úzkosti, poruchy osobnosti, psychospirituální krize atd. Závislost již dělám jedině v doléčovací formě.

Tvář buddhistická. Někdo si může myslet, že rocker a buddhismus nejde dohromady, ale těch příkladů v minulosti bylo mraky, počínaje Beatles. Jsem ateista, a tedy neznaboh, ale myslím, že po několika společných debatách ti rozumím.
Nauku praktikuji již patnáctým rokem. Buddhismus není náboženství, ale nauka o podstatě lidské existence. Vlastně jakýsi prazáklad self psychologie. Zcela to osvobodilo můj život. Nic se nezměnilo, akorát je vše podstatně jednodušší. A lidé kolem mne se mají se mnou líp. (úsměv)

Tvář rodinná. Milující syn, otec i dědeček. Řada z nás měla možnost poznat tvoji maminku na tvých vystoupeních.
No, vlastně to nemám jednoduché. Žiji s mamkou, které je již 91 let, a přestože je stále fajn, začíná se na ní věk projevovat, mám čtyři milované dcery a dvě vnoučata... to víš, také je stále co řešit. Ale jsem za svou rodinu moc vděčný. Dává mému životu smysl.

Co mne tak trochu mrzí, je jeden z tvých výroků. Ne pro to, co jsi řekl, ale že přišla doba, kdy to je na místě: „Sakra, jsem rád, že už nejsem mladý. Normy dnešní doby jsou sterilní, štvavé, bezpohlavní, přirozenost ničící." Nějak podobně to řekl i Alain Delon, že při pohledu na dnešní svět je rád, že je starý a brzo umře.
Prostě to tak je. Žijeme v takzvaně post-faktické době. Všechny hodnoty, na nichž naše společnost stála, jsou relativizovány a každý si může hlásat svoje nepodložené názory jako pravdu. Připomíná to doby říše babylonské či Řím před rozpadem. Prostě jsme přes sedmdesát let nezažili válku, máme se moc dobře a lidé hloupnou a leniví. Stále stejné dokola. Nenechám si tím kazit svou radost ze života, ale těžko se v tom žije, když máš lidi rád a vidíš, jak se mezilidské vztahy absurdně hrotí.

Dostali jsme se někam jinam, i když od toho buddhismu je to kousek, ale jsme hudební server, tak zpátky k muzice. Máš ještě nějaký sen či hudební přání? A nemyslím tím vyhrát Českého slavíka.
Hudební sen již nemám. Budu rád, když mi to bude dál zpívat a muzikanti kolem mne budou stále fajn a budeme hrát pro radost lidí, kteří na nás přijdou. Zatím to tak je a doufám, že to vydrží.

Závěrem nějaký vzkaz či moudro?
Právě proto, jaká je dnes mezi lidmi atmosféra, ocituji indického mistra: „Moudrý nemá světu co říci." Ti vnímaví to vědí a hloupým je zbytečné to říkat. Přeji všem sílu žít svobodně a slušně svůj život a potkávat se se stejně nastavenými lidmi.

www.merlin-rock.eu
www.bandzone.cz/vitacit2009


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund