Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

IRAS – Legendy polabského metalu plní sliby
Publikoval: JO - Pátek, 26.01. 2018 - 22:49:03
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Nic nebylo tak toužebně očekáváno jako znovuobnovení skupiny IRAS. Po dlouhých letech se to v loňském roce podařilo. A aby té radosti nebylo málo, slíbili navíc nahrát nové CD. Dnes ho mám před sebou a z reprobeden se line drtivý Sekeromlat a další hity. Pojďme se trochu projít historií a popovídat si o novém CD a IRAS s osobou nejpovolanější – VÁCLAVEM 'BENEM' BÁRTLEM, frontmanem kapely.

Ahoj, Bene, trochu se na začátku prohrabeme historií. Vznik kapely se datuje do roku 1983. Jaká byla vlastně zakládající sestava?
Zakládající sestava: Jirka Jarolím – kytara, Petr Matoušek – klávesy, Milan Pavlovič – baskytara, Ben Bártl – bicí.

Ty jsi vlastně začínal jako bubeník. Jak došlo k přechodu k mikrofonu?
Posléze jsme zjistili, že bez centrálního zpěvu se neobejdeme, je potřeba komunikovat s fanoušky, a začali jsme shánět zpěváka. Nevím jak teď, ale tenkrát to bylo nedostatkové zboží (tak jako mnoho dalšího). Udělali jsme menší ʻkulový bleskʻ. Přibrali jsme baskytaristu Otu Kouříka, Milan Pavlovič se přesunul k bicím, no a na mě zbyl ten hlavní mikrofon.

První repertoár, to už byly vlastní písně, nebo převažovaly covery?
První repertoár byly vlastní věci a covery, tak půl na půl. Časem jsme zjistili, že hrát covery je takový podvod, taková falešná popularita, byť v Česku velmi využívaný, ale je to zlodějna, je to krádež. Vezeš se na úsilí, práci a umu někoho jiného a lidi (myslím tím fanoušky bigbeatu, rocku, metalu) si tě po čase zařadí na to nejspodnější místo. Proto jsme začali usilovně pracovat na naší původní muzice.

Na textech a hudbě se dle bookletu podílela celá kapela. To nikdo neměl právo veta?
Ano, na hudbě a textech se podíleli všichni. Jak to bývá, někdo víc a druhý méně. Právo veta jsme nikdy nevyužili.

Dostat se na gramofonové desky byl s tímhle stylem muziky před revolucí tak trochu problém. Ale vy jste úspěšně účinkovali v hitparádě Větrník a dokonce se vaše píseň hrála na rádiu Praha.
Ano, byl problém s vydáním, proto deska vyšla až po revoluci. Naše texty za komunistů podléhaly schválení, popř. vyškrtání některých pasáží, na OV KSČ, ale my jsme to stejně hráli a zpívali, jak to bylo napsáno, a naštěstí to už nikdo nekontroloval (a na mobil se nenahrávalo jako dnes).

Přišel i první singl. Jak k tomu došlo?
Mezi moje největší hudební zážitky a vzpomínky patří vystoupení v Mimoni na letním amfiteátru, kam přišlo za komunistů 5000 lidí. Desítky policistů (tenkrát příslušníků SNB), antony, psi, prostě rachot. To jsem si připadal opravdu jako hvězda. Pořadatel této akce hned po roce ʼ89 vydal náš singl.

Nechme tedy historií spát. Teď mám před sebou CD IRAS – Best Of 1983–2018 Ohlédni se, co jsi dokázal... Jak vlastně došlo k tomu, že z plánovaného CD je najednou dvojalbum? Ne že by mi to vadilo, právě naopak.
Ohlédni se, co jsi dokázal... Ano, rozkaz zněl jasně, (smích) kompletace naší tvorby za těch 35 let na jednom místě. I když se něco opakuje (CD Pokaždé jinak), singl, bonusy apod.

Ten rozdíl ve zvuku mezi prvním a druhým CD je markantní. V první řadě mě zaujaly bicí. První CD, to je kulomet za bicími.
Ano, rozdíl ve zvuku je markantní. A o to nám šlo. Dnes se dají nahrávky z různých studií a různých období 'sestejnit', ale to jsme právě nechtěli. My jsme právě ten rozdíl chtěli slyšet. V každé době se hraje na jiné nástroje, na zvuk se nahlíží jinak. Tím neříkám, že dříve to bylo horší. Jen to bylo jiné.

Těch hitů byla spousta a asi by nestačilo ani trojCD, takže se na všechny nedostalo. Jen namátkou mne napadá Hospoda, Čerti jdou, Záchranka – tu hrajete i dnes – a řada dalších.
Ve výběru skladeb se neshodneš nikdy. Každý má jiný názor, a proto nastupují kompromisy.

Připojeny jsou i dva bonusy.
Bonusy – tak to je zajímavá historie. Když jsme byli už hodně rozjetí, oslovili nás z Československého rozhlasu, že by chtěli dvě písně. No výborně, říkáme, máme vlastních dost, a oni, že tam je 'ale'. 'Ale' znamenalo, že nám dali hudební podklad i hlavní pěveckou melodii a my to měli zpracovat po našem a napsat společenský text. Do rozhlasu jsme chtěli (kdo by nechtěl), tak jsme to udělali, a jsou z toho Mayday a Pánská jízda. A hlavně jmenovaná Mayday opravdu velmi často zaznívala v celoplošných rozhlasech i díky kvalitnímu textu s rozvodovou tematikou.

Točili jste na domácím hřišti u Ládi Douska. Je to výhoda? Teoreticky by mělo být na vše více času, ale někdy to tak nefunguje.
Točili jsme v hudebním studiu Sklep Ládi Douska, tedy na 'domácí půdě'. Jak říkáš, někdy je to výhoda, a někdy ne. Láďa je náročný výborný muzikant, sluchař a s někým si nemusí sednout. Já osobně ve studiu neměl problém, a nahrál celé CD asi za 4 hodiny. Jako ve všech oborech lidské činnosti nesmíš podcenit přípravu. (smích)

Deska je na světě, co dál? Plánujete videoklip?
Deska je na světě a už mezi lidmi. Ozývají se z různých rádií a požadují zaslání, což je super. Ano, o videoklipu už proběhlo zasedání členů IRAS a bylo dohodnuto natáčení. Mezi fanoušky již probíhá testování, jakou že skladbu v klipu chtějí, a myslím, že je rozhodnuto. Neprozradím.

Nové skladby – je to na pořadu dne? I když těžko si dovedu představit, že byste na svých vystoupeních vynechali nějakou skladbu z prvního CD.
Až se vrátí náš kytarista Dan Vecka z Vietnamu, kde mimo jiné propaguje i naše CD, pustíme se do práce, aby si v létě naši fanoušci mohli poslechnout něco nového.

Člověk by řekl, že písně jako Nesnáším veksláky nebo Vyhazov z učňáku budou přežité, že nebudou mít co říct. Ale z vlastní zkušenosti vím, že stále zabírají.
To nás překvapuje. Například skladba Nesnáším veksláky byla u mě již na černé listině, ale lidé v ní dnes nevidí ty machry s bonama, ale leváky, kteří proplouvají různými režimy, nikdy ne poctivě, nikdy čestně, a vidí, že novodobí veksláci prorůstají i do nejvyšších pater politiky, šmelí s naftou, alkoholem a říkají si dnes třeba lobbisté. A tyto lidí já osobně stále velmi nesnáším.

Co křest?
Křest nového CD proběhl v Chotěboři 26. 12. 2017 a pokřtil nám jej zpěvák ze skupiny Morava Fany Petričko, Martin Semrád ze skupiny Artery a nejhezčí nakonec, z návštěvníků vybraná fanynka Eliška Petrová (viděla IRAS poprvé v životě). Křest sice již proběhl, ale plánujeme letos hlavně oslavu výročí 35 let s vámi.

Kde vás v nejbližší době uvidíme? Těch akcí asi tolik neplánujete, že byste hráli každý týden...
Určitě ne každý týden, vybíráme si jen kvalitní pořadatele a akce, abychom se mohli předvést našim fanouškům v tom nejlepším světle.

Vidíš takhle po letech nějaký rozdíl pod pódiem nebo okolo akcí? Samozřejmě, nemůže se kouřit. Zákaz alkoholu – nealko zábavy, to už tu taky bylo.
Viděl jsem ze začátku pod pódiem rozdíl těch 35 let vrytých do vrásek tváří lidí, co na nás přišli. Ano, ze začátku přicházeli hlavně pamětníci. Zavzpomínat, pokecat, trošku se vyblbnout, jak se říká, na stará kolena. A víš, kdy jsem byl opravdu naměkko? Po vystoupení za mnou přijde člověk, džíska mu již evidentně vyšla z módy a ta velikost také již neseděla, a říká: „Za 3 hodiny jdu do práce krmit, moc toho nenaspím, ale když jsem viděl po 30 letech plakát IRAS, tak tady nemůžu přece chybět. Vy jste byli moje mládí." Podal mi ruku, oči se mu leskly dojetím a řekl: „Děkuju." Tak pro takový lidi my hrajem. Na posledních vystoupeních si všímám, že začínají chodit i mladí, kteří nezažili metal 80. let. A to je dobře.

Nějaký vzkaz nebo motto na závěr?
Setkání všech generací na bigbeatu je to nej!

Díky za rozhovor a někdy na IRAS.
Ahoj a za IRAS se na vás těší Ben Bártl, Petr Matoušek, Láďa Dousek, Petr Priessnitz, Dan Vecka.

www.facebook.com/IRAS.CZ


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund