inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Slavná americká písničkářka Joan Baez se vrací do České republiky
Publikoval: JO - Pondělí, 25.12. 2017 - 10:38:07
Rubrika: Aktuality

Text: Echopromotion

Jedna z nejuznávanějších ikon písničkářského nebe JOAN BAEZ pochází z New Yorku, kde se narodila 9. 1. 1941. Poprvé na sebe upozornila coby osmnáctiletá na folkovém festivalu v Newportu. O rok později vydala první sólové album. V návaznosti na úspěšný debut vychází v roce 1961 další počin Joan Baez, Vol. 2, který sklidil stejné ohlasy, o rok později pak Joan vydává desku Joan Baez In Concert.

Všechny dosud jmenované nahrávky se staly velice úspěšnými. V období od roku 1962 až do roku 1964 byla Joan Baez známou tváří folkové scény, stala se hvězdou mnoha festivalů a koncertů, vystupovala však také v rámci mnoha politických happeningů. V té době potkala pro svůj život klíčovou osobu, Boba Dylana, který znatelně ovlivnil její tvorbu v šedesátých letech – alba jako Joan Baez In Concert, Part 2 (1963) a Joan Baez/5 (1964). Stejně jako několik dalších folkových umělců byla ovlivněna změnami v populární hudbě, které představovaly kapely jako The Beatles nebo Dylanovo folkrockové období v roce 1965. Hudební podklad svých skladeb, který doposud tvořila jen její akustická kytara, rozšířila i o další doprovodné nástroje, a dala tak vzniknout nahrávce Farewell, Angelina z roku 1965. Následovalo vánoční album Noel (1966) a o rok později nahrávka Joan. Na obou těchto titulech ji doprovází orchestr pod vedením Petera Schickeleho. Joan Baez pokračovala v experimentech i na albech Baptism (1968) a Any Day Now (1968) – dvojalbum Dylanových skladeb, které se záhy stalo 'zlatým'. V témže roce se provdala za Davida Harrise, protiválečného aktivistu, který byl odsouzen pro vyhýbání se nástupu vojenské služby. Nesmíme zapomenout, že i Joan se v šedesátých letech angažovala proti válce ve Vietnamu a v boji za lidská práva.

Harris byl velkým fanouškem country a Joanin příklon k tomuto stylu je patrný i na albech Davidʼs Album (1969) a One Day At A Time (1970). Dvojalbum Blessed Are... z roku 1971 bylo velice úspěšné a obsahovalo krom jiných i předělávku hitu The Night They Drove Old Dixie Down od kapely The Band – tato skladba atakovala přední příčky mnoha hitparád. Následoval soundtrack a dokument o životě Baez a Harrise Carry It On (1971). Další deska Come From The Shadows (1972) vyšla u jiného vydavatele a posunula Joan spíše popovým směrem. Nahrávka Where Are You, My Son (1973) mapuje zpěvaččinu návštěvu Hanoje z prosince 1972. Na přelomu 60. a 70. let se tvorba Baez přikláněla spíše k pop-rocku a také se začala více věnovat psaní vlastních skladeb. Vrcholem z tohoto období je úspěšná deska Diamonds & Rust (1975), následovaná titulem Gulf Winds (1976), který obsahoval pouze Joaniny autorské skladby. O rok později opět mění nahrávací společnost, u níž vydává titul Blowinʼ Away, aby ji po vydání Honest Lullaby (1979) zase opustila, a další nahrávka European Tour (1980) tak vychází pouze mimo USA. Hledání nahrávací společnosti trvalo několik let, proto album Recently spatřilo světlo světa až v roce 1987.

Následoval živák Diamonds & Rust In The Bullring (1989) a ve stejném roce vydaná deska Speaking Of Dreams. Další změna vydavatele s sebou přinesla záležitost Play Me Backwards, to už se ale psal rok 1992. Pro jinou společnost vydala o rok později retrospektivní 3CD Rare, Live & Classic. Na živé nahrávce z roku 1995 Ring Them Bells se k Joan připojili hudebníci jako Mary Chapin Carpenter a Indigo Girls. První studiová nahrávka po pěti letech přišla o dva roky později s názvem Gone From Danger a po dalších šesti její následovník Dark Chords On A Big Guitar. Naposledy se Joan Beaz ozvala hudebnímu světu dokumentem Bowery Songs mapujícím její vystoupení v New Yorku z roku 2004. Poslední řadový titul pak vydala v roce 2008 pod názvem Day After Tomorrow. Na příští rok je pak připraven k vydání titul Whistle Down The Wind.

Agentura Interkoncerts pořádala vystoupení Joan Baez 13. 7. 1993 v pražské Lucerně, tehdy se jednalo o první koncert v dějinách agentury. Nyní se k nám tato legendární písničkářka a věčná idealistka vrací do města, kde se domácímu publiku představila poprvé.

Joan Baez – 28. 3. 2017 – Praha, Kongresové centrum

Vstupenky v předprodeji v síti Ticketpro. Ceny vstupenek 1190–1790 Kč.

Související odkazy:
www.joanbaez.com
www.livenation.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Aktuality:
Tarja vyhozena z Nightwish!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund