ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

THe Fialky – Je ti to málo
Publikoval: JO - Čtvrtek, 21.12. 2017 - 23:16:41
Rubrika: Recenze

THE FIALKY – Je ti to málo
PHR Records / 01:17:00

THe Fialky jsou už léta bráni jako jakási zlatá generace novodobých českých punkrockových kapel. Kdekdo je má pořád v paměti jako mladá ucha, ale čas letí a téhle partě za pár let bude dvacet. Přesto je pořád dost braná jako mladá kapela. Možná je to proto, že její posluchači jsou mladí, minimálně duchem, a chtějí takoví i dlouho zůstat. Přesto již na cestě životem potkali mnoho překážek, mnohokrát dostali na hubu a mnohokrát našli tu pravou potetovanou lásku. Ale pořád je pro ně prvořadá zábava a pozitivní pohled na život, vždyť o tom hnusu kolem slyšíme ze všech stran, proč by nám o tom měla zpívat i naše oblíbená kapela? THe Fialky tohle nikdy nedělali a nedělají ani na novém albu a jako s každou deskou znovu řeknu – naštěstí! Raději se zaměří na člověka samotného, nastaví mu zrcadlo, vyloží pár životních příběhů a ta sebranka špinavců se v tom pozná. A bude za to ráda!

Témata písniček jsou tedy pořád stejná, jenže na rozdíl od mnoha jiných to kluci mají velmi chytře zabalené. Málokdy je něco vyloženě prvoplánové. Úvodní Reputace je ovšem jasná, už kdysi v písni Přátelé kluci jasně nastínili, že chovat se jako hajzl se nemá nikdy a nikde v žádné společnosti, natož té punkrockové rodině. Tady na to navazují v jednoduché rytmické klasice. Ano, ukázkový otvírák desky a nejklasičtější Fialky, ne, nespletl sis CD, jsou to oni. Kreju ti záda pokračuje v podobném duchu a ulevilo se mi, že alespoň jedno Oi! na desce zazní. Hned na začátku tak víme, oč jde a že tahle parta se nezměnila. Je zde ještě několik odkazů na téma přátelství, respekt, sounáležitost, za všechny jmenuji hitovku Kérky od Terky, kde si zahostoval i Radek z Nežfaleš, tedy více než spřízněné party. Že už kluci ale prostě nejsou jen ta ucha, co žijí heslem punk, sex a pivo a vnímají i svět kolem, dokázali už dříve; a i zde mají písničky, co jsou přece jen na vážnější témata – Věci, co vlastní tebe (nejrychlejší pecka na albu) nebo Žiletka. Poslední Gang (jako zřejmě největší hit nové desky) je pak něco mezi tím vším, ale hlavně naprosto klasická ukázka tvorby kapely a písnička, co musí fungovat naživo parádně. Jsem si jistý, že až bude další 'bestofka', tohle tam najdeme. Řiď se sám sebou, nekoukej na šablonky, nekoukej na trendy (ani ty punkové), buď sám sebou a buď v gangu (tom správném), tak se mi to líbí. Pochopitelně se nesmí zapomenout ani na ženy, a Košile či Je ti to málo jsou věnované právě jim. A že to někdy není zrovna jednoduché... Hudebně je album pravděpodobně nejpestřejší ze všech. Kromě klasik '77, co tu asi nikdo jiný takhle hrát neumí, zde Fialky ukazují i hudební přesah do ska – chuligánskou Počernice story – či dokonce snad podruhé v historii veskrze pomalou písničkou Tatér. Dá se ale obecně říci, že v písních jsou vidět inovace a nápady, a ačkoli se kapela nikam neposouvá (záměrně), je znát, že nad hudbou přemýšlí, je to zas vyzrálejší ve všech směrech, zas dotaženější a myslím, že tímto kouskem se skupina definitivně zařadila na pozici top hvězdy (existují vůbec hvězdy?) v punkrockové scéně u nás. Už není pochyb. Desítku nových songů pak doplní dva již dříve vydané singly Feeling a Pod tlakem,a tak tu máme krásných dvanáct kousků parádní poctivé muziky.

Jenže Fialky jsou tam, kde jsou, nejen díky hudbě jako takové. Neflákají totiž ani věci, co úzce souvisejí, a tak zde máme třeba jako speciální bonus na desce kompletní dříve vydanou 'bestofku' k patnácti letům. Myslím, že parádní věc, dohraje nové album, které je už tak výborné, a hned za ním máš nášup další muziky těch největších hitů z minulé tvorby. Super nápad. A kdo na to nebude mít chuť, prostě to vypne, a je to. Dohromady tedy máme rovných 77 minut hudby. I tohle krásně vyšlo. Další věcí, co rozhodně stojí za pozornost, je naprosto úžasný booklet vinylové desky! Nevím, jestli jsem někdy viděl lepší, a myslím, že ne. Fantastické zpracování, kde máte možnost si s bookletem pohrát tak, že ústřední tvář ikony Sida Viciouse si bude měnit brýle do čtyř různých variant, plakáty, množství fotografií a obrazců, texty psané česky i anglicky a graficky celé opravdu famózně zpracované, paráda a veliký palec nahoru! Když člověk vidí u profesionálních kapel jejich obaly s texty a jednou promo fotkou, a pak tohle, nechápe. Deska je tedy k dostání v limitované vinylové edici i jako klasické CD a je prostě skvělá. Zvukově se kapela drží taktéž stejného střihu a já nemůžu jinak než doporučit všem.

minimum 1, maximum 5 Michal Ton

www.thefialky.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund