ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Stará škola – Long Live Rock'n'roll
Publikoval: JO - Pondělí, 11.12. 2017 - 20:02:01
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

STARÁ ŠKOLA – hardrockoví dinosauři z Ústí nad Labem. Neplní přední stránky bulváru ani neokupují přední příčky hitparád, ale to není důvod se s nimi na chvíli nezastavit a říct si, co je nového. VÍŤA ŠTEFL – kapelník, kytarista, zpěvák, skladatel, textař a člověk se spoustou dalších činností nejen okolo kapely je dnešním hostem.

Ahoj, čím začít? Sestava se nemění a sourozenecký tandem je jedním ze znaků kapely, ale pro úplnost, pojďme vás představit.
Ahoj! Je to tak, současná sestava je tedy tvořena mnou, bráchou Liborem (baskytary, akustická baskytara, zpěv, foukací harmonika), od roku 2010 pak i Veronikou Vavrouškovou (zpěv, irské píšťaly, perkuse) a Martinem Lapáčkem (bicí nástroje, konga, tamburína, dešťová hůl, chimes, shake egg, kravský zvonec). Musím ale poznamenat, že historie Staré školy sahá daleko hlouběji, až do počátku osmdesátých let minulého století. To to zní, co?

Po dlouhých letech se objevila v popředí zpěvačka, což dnes už není žádná novinka, jelikož už tam nějaký pátek funguje. I když se přiznám, že ze začátku jsem byl trochu skeptický.
Není proč, Veronika to zvládá super!

Znamená to, že vy ostatní jste pověsili sólový zpěv na hřebík?
To vůbec ne. Hodně zpívá Libor, ten jeho chraplák à la Lemmy z Motörhead, jeho velký vzor, je pro řadu našich skladeb typický a nenahraditelný. No a já si také zazpívám, nejčastěji jako druhý hlas k Veronice. Jsou ale skladby, kde jedu tu první linku, jako třeba naše letitá skladba Pohádkový bál.

V uplynulém období jste zařadili další program Stará škola jinak. Jaký to má ohlas?
Jedním slovem? Vynikající.

Takže teď vás můžeme slyšet v kolika programech?
Vedle našeho klasického hlavního programu tedy máme ještě dva projekty. Prvním z nich je Stará škola jinak, kde spolu s klávesákem Michalem Marečkem, který je zde jako host, hrajeme naše oblíbené coververze – ovšem takové, a to musím zdůraznit, které se běžně neslyší. Mám na mysli skladby od Modrého efektu, Synkop, Etc... Jsou tam ale i věci od Katapultu, Nightwish, Omegy, Motörhead, ZZ Top... No a tím druhým projektem je také náš již prověřený program, a tím je Stará škola Unplugged. Zde máme také rozšířenou sestavu, tentokrát je to zase kytarista Miroslav Slávek Vojnar z Last Rebel a Vojnar Family Band.

Takže pozměněné sestavy i složení repertoáru?
Přesně tak. K základní sestavě vždy nějaký host.

Jakou vůbec nejstarší píseň, myslím tím vlastní, máte v repertoáru a bez které se neobejde žádné představení?
Nejstarší skladbou, kterou hrajeme prakticky vždy, je asi Pohádkový bál a pravděpodobně ze stejné doby pocházejí ještě dvě skladby, které hrajeme dlouho, a těmi jsou Zakopanej pes a Ptejte se míst, kde jsem už byl.

Poslední nosič s názvem 1983, jestli mám dobré informace, jste vydali před 7 lety. Jelikož ho přiznám se neznám, budu střílet od boku. Těch vysvětlení název evokuje více. Návrat ke kořenům nebo znovu nahrané archivní věci z vašich začátků?
Není to 7 let, album 1983 jsme vydali na přelomu let 2013/14. Vydali jsme ho vlastně ke třicetiletému výročí trvání kapely, proto ten název. Navíc jsme tam k současným věcem zařadili i songy, které jsme z dob minulých oprášili a natočili v novém pojetí. A to nás bavilo. Jsou tam i unplugged věci, vůbec je to hodně široká deska.

Když jsme u těch nosičů, 10 je, jak se říká, oficiálních, mezi které patří ještě vinylová deska. Co mne ale zaujalo, těch 20 demáčů. Ty se nějak liší od oficiálních nahrávek? Jsou na nich jiné písně nebo jen jiná sestava?
Cha, cha – ty demáče vznikaly za minulých sestav a samozřejmě je tam spousta jiných skladeb...

À propos, vinyly znovu přicházejí do módy a třeba konkrétně ten váš mám řádně ohraný.
Není problém, stačí říct, a dodáme.

Rok se chýlí ke konci, jaký byl ten letošní?
Byl ve znamení koncertů jak klasického repertoáru, tak i projektu Stará škola jinak. Zahráli jsme si na mnoha velkých i klubových akcích, vystupovali jsme i s revivalovými kapelami, prostě klasika.

Jsou nějaká vystoupení, která ti z nějakého důvodu uvízla v paměti?
Za tenhle rok? Tak určitě oslavy 850 let výročí obce Velké Březno. Tam jsme ve dvou dnech uvedli oba naše projekty a bylo to naprosto super. Mimochodem, příští léto spolu s obcí chystáme program, kdy tam po celou dobu prázdnin každou sobotu bude koncert, vždy jiná kapela či kapely, a to v restauraci Tivoli. Těšíme se na to!

Moc mimo kraj nevyjíždíte, kde je problém? Už se nechce, nebo je to v pořadatelích?
Ale chtělo by se, chtělo. Spíše nemáme tolik času to všechno obvolávat. Proto hledáme manažera, manažerku, prostě člověka – nadšence. Kdo ví? Možná tento rozhovor někoho přiměje, že se ozve... A protože spoustu věcí máme hodně vychytaných, neměl by zase moc práce...

Jestli dobře počítám, tak příští rok uplyne 35 let od vašeho vzniku.
Ano. S bráchou hrajeme ale ještě déle, protože Stará škola se vyvinula z předchozího seskupení Omnia Blues Band a to zase ještě z předchozí skupiny S.D.R.

Takže budou nějaké výroční oslavy, popřípadě nějaký nosič?
Výroční oslavy ano, nosič – budeme se snažit.

Závěrem tě požádám o nějaké moudro enbo heslo na konec.
Když se ti zdá, že je to příliš nahlas, tak stárneš!

Díky za rozhovor.
Taky díky!

www.stara-skola.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund