Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Kreyson, Bastard
Publikoval: JO - Úterý, 05.12. 2017 - 20:46:48
Rubrika: Reportáže

KREYSON, BASTARD
29. listopadu 2017, Ostrava, Garage

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Kreyson v čele s Láďou Křížkem vyrazili koncem listopadu na Best Of Kreyson Tour 2017 čítající celkem sedm zastávek v Čechách a na Moravě. Kromě exkluzivní sestavy, ve které najdeme taková jména, jako jsou Mike Terrana a Roland Grapow, skupina na turné připomíná to nejlepší z minulosti i novodobé historie, z čehož ostatně vyplývá i samotný název turné. Jako jediní spolubojovníci se na celém turné představuje obnovená havířovská formace Bastard, a přesně takto se předvedli i koncem listopadu na své druhé zastávce v ostravském klubu Garage.

Klub byl hned z kraje solidně zaplněn, leč pouze v místě s barem a výčepem. Do začátku koncertu ale zbývalo ještě pár minut, tak proč by ne – formu bylo třeba patřičně naladit. Když ale potemněla světla v hlavním sále, většina osazenstva se docela rychle přesunula před pódium, kde zrovna rozjeli svůj rockový mejdan už zmiňovaní BASTARD. Co se týče spojení Láďa Křížek – Bastard, nejedná se vůbec o novou spolupráci. Už loni na jaře se spolu setkali na jednom pódiu v rámci turné Citronu a na tuto kooperaci navázali i letos. Trošku mě sice zamrzelo, že dlouho avizované comebackové album ještě není na světě, na druhou stranu doposud vydané nahrávky, tedy eponymní debutové album z roku 1994 a letos vydané EP ...na start! jsou na hitové kousky tolik bohaté, že se podařilo i bez očekávaných novinek sestavit vskutku dobře šlapající setlist. Tak to tu je svižně odpálila celý set a já si opět uvědomil, jak těm starším flákům sluší ten modernější hard & heavy sound, který jim na EP vykouzlil Djordje Erić z Citronu. A v klubu díky (na předkapelu) solidnímu zvuku se to ještě znásobilo. Zpočátku vlažnější publikum, které přišlo patrně hlavně na Kreyson, musel zpěvák Láďa Tomis k aktivitě poněkud více pobízet, ale povedlo se. Zejména když proměnil stojan na mikrofon v pomyslný panzerfaust a pokropil všechny přítomné několika dávkami. Během koncertu si ještě párkrát prověřil, zda si fanoušci pamatují název kapely. Sborové „Bastard" mu bylo jasnou odpovědí. A je fakt, že s přibývajícím časem se publikum pěkně rozjelo. Staré a nové kousky se bez zbytečného otálení valily z pódia, takže si už dobře se bavící kotel mohl vychutnat EPčkový Soudný den, aktuální klipovku Měj se fajn či pohodovou kytarovku Báječnej plán. I starší kousky dobře padly do ucha i mladším ročníkům. Ze všech nejvíce patrně 'závěrečná' hitovka Nejsi jediná. Ta všechny přítomné natolik rozvášnila, že si vyžádali ještě nášup v podobě skladby Poprvé. Bastard tak mohli z pódia spokojeně odkráčet se zdviženou hlavou a úsměvem na rtech. Vystoupení v Ostravě se jim vážně povedlo, a pokud jej srovnám s těmi předchozími, řekl bych, že tohle bylo asi jejich nejlepší. Ze strany Kreysonu to byl vážně Báječnej plán, že si je vybrali jako support.

V následující pauze se mohli fanoušci opět občerstvit a dále ladit formu, pokud tak samozřejmě nečinili během samotného vystoupení Bastard. Přestávka ale nebyla ani nijak extrémně dlouhá, neboť bicí Mikea Terrany, rampa se dvěma schodišti po stranách či velké logo KREYSON už byly dávno připraveny. Vyměnily se jen nějaké aparáty a před pódiem se natáhla velká plachta s logem kapely. Když v sále opět potemněla světla, prostor u baru se definitivně vylidnil, zato před pódiem se to pěkně zahustilo. Obří plachta šla dolů, a fanoušci tak mohli konečně přivítat Mikea Terranu, Rolanda Grapowa, Jirku Raina, Michala Kůsa a nakonec i samotného leadera Láďu Křížka, kdy se vlna nadšení zvedla ještě více. Jak už samotný název turné napovídá, setlist byl sestaven z toho nejlepšího, co za posledních bezmála třicet let pod značkou Kreyson vzniklo. Jednalo se zejména o skladby z desek Anděl na útěku, Křižáci, Zákon džungle a připomenuta byla samozřejmě poslední studiová nahrávka Návrat krále. Přiznám se, že po zhlédnutí vystoupení na letošní Ostravě v plamenech, kde se ne úplně vše povedlo, jsem byl hodně zvědav, jak se projeví delší příprava na samotném turné. Scéna byla připravena bezvadně, ale to samozřejmě samotnou show ještě nedělá. Kapela jako taková už ale docela dobře fungovala i v létě, ale tady v Ostravě jako by ještě více přitlačila na pilu a působila mnohem sehranějším dojmem. Teď už jsem jen čekal, jak to bude po pěvecké stránce. Jak už jsem uvedl v reportáži u ostravského festivalu, tam to právě po pěvecké stránce nebylo zrovna dvakrát ideální, zejména co se starších skladeb týče. Hned zkraje připomenutý debut v podobě písně Skalp dal ale na léto zapomenout. Vše vypadalo a znělo tak, jak by to mělo být, takže původní obavy vzaly rychle zasvé a já si začal koncert užívat společně s fanoušky. Ti byli vlastně od samotného úvodu velice dobře naladěni – jistě na tom měli podíl i předskakující Bastard, kteří fans příjemně rozehřáli – a Láďa je ani nemusel příliš vybízet, aby si s ním společně zanotovali. Každou z představených skladeb měli zkrátka důkladně nastudovanou.

Atmosféra v klubu byla tedy více než výborná a bezvadně fungovala i komunikace. I když Láďa občas své proslovy mezi skladbami tradičně prodlužoval, nebylo to ale tentokrát od věci. Neomílal zbytečně předpřipravené fráze a více méně vtipně reagoval na hlášky ozývající se přímo od samotných fanoušků. Bylo zjevné, že je tento den hodně v pohodě, což se projevovalo i na jeho pěveckém a dokonce i fyzickém výkonu. Zmiňovaná schodiště vedoucí na vyvýšenou rampu totiž nezřídka využíval k tomu, aby si pěkně z výšky prohlédl skandující a dobře se bavící kotel, a to se přitom ani moc nezadýchal. Celé vystoupení proťalo několik vsuvek, pro které byl tentokrát dostatek času. Jeden z největších ohlasů sklidilo předpokládaně excelentní bubenické sólo mistra Terrany. Koukat na tohoto bubenického ďábla asi hned tak neomrzí. O poznání kratší sólová představení si střihli i Roland s Michalem. U Michala musím podotknout, že je to opravdu výborný kytarista, o čemž jsem se přesvědčil nejen díky jeho domovským Eagleheart. Docela pěkně zde zapadla i taková poloakustická vložka, kde se baskytarista Jirka Rain chopil kytary, aby spolu s Láďou tak trochu připomněli, jak to asi vypadá během jejich akustických vystoupení. Docela úsměvné bylo, když se Láďa opět trošku zapovídal, aby se mohl Jirka připravit. Ten byl ale připraven prakticky hned, a tak nenápadně za jeho zády hrábnul do strun, jako by chtěl říct: „Láďo, už je čas!" „Ty už jsi tady?" dostalo se mu odpovědi, a mohlo se tedy vesele pokračovat dál. Poslední den jsi má nebo Vzdálená vyzněly v tomto provedení dosti netradičně, ale hodně příjemně. Neměl jsem možnost vidět žádné z akustických vystoupení, ale tahle ochutnávka mě docela navnadila. Fanoušci si tak mohli na chvilku odpočinout, než se pustili do dalšího divokého reje.

Osobně mě pobavila i situace, kdy se kapela chystala na další dějství. Mike Terrana už dávno seděl na své stoličce a nevěnoval příliš pozornost při dalším zpěvákově proslovu, ve kterém publiku děkoval za jeho vřelé reakce během bubenické 'krasojízdy'. Když zaslechl své jméno a další bouřlivou odezvu, vykoukl nechápavě jako vyoraná myš, nahodil svůj typický úsměv a všem zamával, i když v tu chvíli vůbec netušil, která bije. Když se ale ozvala připomínka poslední řadovky v podobě songu Archanděl Michael, už byl zcela v obraze a stal se opět pánem situace. Neskutečně hnal všechny 'Křižáky' kupředu – konkrétně v tomto případě je poháněl bičem jako otrokář – a kapela měla co dělat, aby stíhala jeho tempo. V tu chvíli jistě zaplesalo nejedno ostravské metalové srdce. Konec se ale nenávratně přiblížil, což předznamenávaly ty nejvybranější kousky celé diskografie. V závěru tak nemohla chybět opět skvělými ovace doprovázená Čarovná noc či skvěle zahraná i zazpívaná Fade Out. Poslední společná fotka s publikem a druhá zastávka Best Of Kreyson Tour 2017 byla u konce. A nejen za sebe musím uznat, že byla hodně povedená.

Exkluzivní fotogalerie z celého koncertu zde!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Kreyson, Bastard (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 05.02. 2018 - 21:07:13
Vynikající koncert, díky.


[ Odpovědět ]

ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund