Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Česká trojka – Krokodýlí farma 2017
Publikoval: JO - Pondělí, 04.12. 2017 - 11:46:07
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv skupiny

ČESKÁ TROJKA 5. 12. 2017 pokřtí své album Krokodýlí farma, což je o další důvod víc popovídat si se zpěvákem skupiny JINDROU VOBOŘILEM.

Ahoj, Jindro, teď jsem trochu zmatený – napsal jsem zpěvák skupiny, ale nevím, jestli nejsi stálý host.
Kapela původně vznikla jako trio a základem byla společná improvizace. Postupně se ale přidaly i zpěvové party, které byly natolik složité a ve vysoké poloze, že kluci nebyli schopni si to sami nazpívat. Tak Pepa Kůstka zavolal mně, jestli bych neměl zájem. Mimochodem, on tam použil i několik mých nápadů včetně textů, a to bylo o důvod víc, proč mě přibrali. Teď už jsem samozřejmě řádným členem.

Pro neznalé bychom si měli představit také kapelu.
Jedná se původně o dva Pepovy žáky: bubeník Kryštof Hon hraje s Pepou i v kapele Dick O'Brass a baskytarista Jirka Hess hraje paralelně ještě v kapele První hoře. Protože Pepa občas používá i housle, přibrali jsme teď ještě kytaristu Petra Nemšovského, který s námi hrál v Genu 2000. To je další Pepův žák. Když hrajeme někdy společně s kapelou Dick O'Brass, tak si s námi zahostuje ještě jejich zpěvák Tomáš Nedělka na flétnu. Takže nás bývá občas na pódiu i šest. Výhodou je, že tady všichni zpívají, takže se do té složité muziky dají zamontovat i čtyřhlasy, což zní občas až avantgardně.

Pepa Kůstka je, dá se říct, tvůj souputník minimálně od Cardinals.
Známe se ještě z 60. let, kdy Pepa hrál s hloubětínskou kapelou Hurikáni a později mě z Alarm Group přetáhl do Cardinals. Bylo to bohužel už na začátku normalizace, kdy rockové kapely neměly moc šancí. Pak jsem zase já přetáhl Pepu z Bohemie do Bacilů a pokračovali jsme spolu jako kapela Gen. Pak jsme se pár let neviděli a po revoluci jsme chvíli pokračovali pod názvem Gen 2000 a s touto sestavou jsme vydali CD Blues posledního pražského upíra. Ale to asi za dva roky skončilo, protože nikdo z nás nemá obchodní talent a neměli jsme ani manažera. Teď doufám, že se to bude vyvíjet podstatně lépe.

Jinak když se podívám na složení, tak od posledního Genu se zas tak moc neliší.
No, ona i ta hudba je taková dost 'genovitá'. Dělají to vlastně skoro stejní autoři a i aranžmá se tím pádem občas podobají tvorbě Genu. Ale zase je dobře, že zbytek kapely je podstatně mladší než my s Pepou, a tak občas ti kluci přijdou s výbornými nápady, které my rádi akceptujeme.

Krokodýlí farma – rock progressive, to asi neuslyšíme běžně v rádiu nebo televizi...
Obávám se, že ani moc neuslyšíme. Publikum se pro nás sestává převážně ze znalců, odborníků a muzikantů. Laické publikum baští převážně ty jednoduché směry – takový ten euro pop, kde nepoznáš podle soundu ani kapelu, ani zpěváka. Čekal bych, že o takovou muziku bude velký zájem u pořadatelů festivalů, jako je tomu v celém světě – ale naopak. U nás promotéry zajímá pouze to, jakou má kapela návštěvnost. Prostě u nás není žádný John Peel, který by prosazoval a doporučoval kvalitní muziku. A obávám se, že ani nikdy nebude.

Na CD jsi se zapsal i jako autor textů. Píšeš na hudbu, nebo je to obráceně?
No, jak u čeho. Třeba u písně Já sám jásám jsem psal text na hotovou muziku. U Krokodýlí farmy zase Pepa našel tuhle píseň hotovou v mém archivu a přizpůsobil ji stylu České trojky.

Když si zpěvák napíše sám text, tak je to, jak se říká, upravené přímo do huby. Ale co okruh témat?
To je taky různé. Někdy to člověk úplně lehce vysype z rukávu, ale někdy je s tím potíž. Jde taky o to, aby to téma trochu korespondovalo s muzikou. Teď máme třeba krásnou píseň, kterou napsal Pepa – je to takový, dalo by se říci, až pravoslavný chorál. Máme hotové aranžmá a krásný čtyřhlasý sbor, ale už skoro rok si lámeme hlavu s textem a zatím jsme na nic důstojného nepřišli. Bojím se, aby to nakonec nedopadlo tak, že bychom tu píseň dělali jako hymnu Vontů – beze slov.

Vážná hudba, ale trochu jsi to odlehčil jak textem, tak, řekl bych, i zpěvem.
To je v některých místech prostě nutné. Ta témata jsou vlastně většinou vážná, a pokud by se to zpracovalo úplně na vážno, byly by z toho jen ubohé výkřiky zoufalosti. Pokud člověk nechce používat v textech vulgarity, musí tato vážná témata glosovat humornými obraty, které jsou v daný moment stejně účinné.

Jak už jsme zmínili na začátku, křest je 5. 12. 2017 ve Vagonu. Samozřejmostí jsou hosté.
Kromě kolegů z Dick O'Brass a výtečného Ira Travise O'Neilla tam vystoupí kapela Fire In The Hall a samotného křtu CD se ujmou publicista Aleš Opekar a herec Tomáš Karger, kteří nás ve finále podpoří i svým zpěvem.

Irský zpěvák Travis O'Neill – to se zas tak často nestává, aby byl u křtu zahraniční host.
Travis je svázán s projektem Pipes And Pints, který se u nás rychle proslavil a stylově se hodí mezi Dick O'Brass a Českou trojku, což určitě návštěvníci tohoto koncertu ocení.

Jsi znám nejen jako zpěvák, ale také jako hráč na 'ricka'. Pro nezasvěcené baskytara Rickenbaker. Dáváš hodiny, ale jsi jako baskytarista i aktivně v nějaké skupině?
Já jsem 'ricka' letos v létě oprášil, když jsem dvakrát zaskakoval s kapelou Bacily. Bylo pro mě příjemným zjištěním po 37 letech, že zatímco hlava si moc nepamatuje, ruce mají paměť obdivuhodnou. Jinak v posledních letech působím spíš jako zpěvák. Hostuji s kapelou ParadeMarche a už dlouhá léta zpívám s Marma Kansas Revival.

Počítám, že u mužů není ten věk zas tak tajemstvím, ale že jsi v důchodovém věku, prozradit můžeme. Z okolí vím, že důchodci jsou plně zaměstnáni a nemají čas. Všechny tvoje aktivity neznám a budu rád, když nás s nimi seznámíš. Za mě Česká trojka, to už víme, dále zpíváš s ParadeMarche, Marma Kansas Revival, dáváš hodiny hry na baskytaru, překládáš z angličtiny, němčiny...
Občas učím zpěv a kytaru, kromě překladů dělám i úpravy dialogů pro dabing. V Hudebním divadle Karlín už pátým rokem hraju roli velekněze Annáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar. Tu dělám od roku 1994, kdy se spustila její první verze v divadle Spirála. Blížím se už 1500. repríze, když v to započítám i koncertní verze této opery. To už je jistě na guinessovku. Chtěli jsme s Pepou Kůstkou udělat narozeninový koncert k našim 70. narozeninám, ale nakonec jsme si řekli, že to spojíme se křtem CD Krokodýlí farma.

A k tomu jsi vyučen frézařem, ale to už je velká minulost.
V dnešní době jsou frézaři šlechta mezi kovoobráběči – nedostatková profese. Ředitel jedné plzeňské továrny mi řekl, že v dnešní době frézaře vyvažují zlatem. Já jsem svou milenku frézu roztočil naposledy v roce 1969 a myslím si, že od té doby se technologie i nástroje značně změnily. Takže si myslím, že bych musel znovu do učení. Nicméně, končil jsem v nářaďovně Státní výrobny autodílů, kde dělali tehdy ti největší machři. Nástrojaři, kteří se podíleli ve Strakonicích na vývoji automatické převodovky, a jim podobní frajeři. Tady jsem se hodně naučil.

Co ti závěrem popřát? Asi hlavně zdraví a ať to České trojce hraje. A úplně nakonec tě poprosím o nějaký vzkaz, heslo, motto, moudro.
Mně se líbilo televizní heslo 70. let – „Nakupujte u odborníků". No, moudra nechci vymýšlet, ale stačí, když se člověk bude hodně hýbat v přírodě a ve městě se zase vzdělávat – neustále. Já bych potřeboval ještě jeden život, abych si přečetl všechno, po čem toužím, a abych stačil pěšky prochodit celé Čechy. No a jak říkal Frank Zappa: „Music is the Best!"

www.bandzone.cz/ceskatrojka


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund