ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Adam 'Bernau' Feit – Po roce v Benefitu jsme v pohodě
Publikoval: JO - Sobota, 25.11. 2017 - 08:35:30
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv Benefitu
 
Vláda dostává 100 dní, my jsme si dali téměř rok; a povídáme si s novou posilou legendárního BENEFITU, zpěvákem ADAMEM 'BERNAUEM' FEITEM.

Ahoj, Adame. Rok života v Benefitu, jaký byl?
Ahoj, letí to strašně a za ten rok se toho hodně stalo. Bylo to, pokud se nepletu, přes 50 koncertů, některý lepší, některý ne v takový formě, jak bych si představoval, ale pokaždé to bylo skvělý a díky lidem velice povedený... Já osobně to hodnotím po tý muzikantský stránce jako velice povedený rok. Povedlo se nám vydat dva singly, který byly mezi lidmi, troufám si říct, úspěšný, ať už to byla vánoční Tisíc pohledů, anebo 'komunálnická' Je to zlý. V létě jsme natočili komplet novou desku, která je tak trochu návrat k poctivému rocku, a tak trochu návrat ke kořenům Benefitu, ač v trochu moderním kabátu, takže jo, sice nabitý, ale poctivý a povedený rok.

Benefit mívá tak kolem 50 vystoupení za rok, což je na dnešní dobu celkem porce. Co hlasivky?
Porce to je šílená a taky se bohužel občas stane, že hlasivky svolávají odbory a chce se jim stávkovat. Teď jsem to měl poslední dva koncerty a můžu ti říct, že to není nic příjemného.

Co vystoupení – a těch dobrých byla asi většina –, nebudu se ptát na nejlepší, ale které ti uvízlo v paměti nejvíc?
Ale tak to je trochu ošemetný, nedá se říct: „Tohle byl nejlepší koncert a o tom budu dělat rozhovor." Všechny koncerty měly něco a všude to bylo super. Každej koncert je tak trochu jinej, jsou tam jiný lidi a s každým koncertem vznikají nový příhody. Nemůžu říct ani opačně, že by nějaký koncert byl přímo strašnej, i když na jednom mi ukradli mikrofon, ale i přesto na ten večer vzpomínám v dobrým, jelikož to byl super večer se skvělými fanoušky (až teda na toho jednoho s hbitýma prstama).

Největší návštěvnost bych tipnul Živanice...
No naprosto jednoznačně. Živanice byly pro mě takovým nahlédnutím do úplně jiný dimenze... Jsem rád, že se sešlo tolik 'bigbíťáků' na jednom fleku, jelikož po půl roce hraní, ač chceš nebo ne, prostě přijde únava, ale tenhle večer do nás napumpoval takový síly, že tu káru už letos dotáhneme do zdárného konce.

V prvním roce tvého působení se podařilo natočit i novou desku, která má celkem dobré ohlasy. Tvoje první zkušenost ve studiu?
Deska je skvělá a jsem rád, že má takový ohlasy, bylo to hodně práce a Milanových nervů. (smích) Ale byl to vlastně tak trochu výstřel do tmy, jelikož do poslední chvíle jsme pořádně ani nevěděli, jak a co na ní bude. Jsme trochu (trochu hodně) s klukama (Koudelkovejma) flákači a i přes Milanovy výhrůžky těžkým ublížením na zdraví (z důvodu korektnosti nebudu detailně rozebírat, co všechno nám chtěl utrhnout) jsme tak 'trochu' zaspali s přípravou muziky, a o textech ani nemluvím. (smích) Každopádně studiová premiéra to pro mě nebyla. S Benefitem jsem točil už loni právě zmiňovaný Komunál song a vánoční singl. Pravda je, že nikdy u Ládi Budíka, což je teda mezi námi opravdový mistr zvuku a člověk na správném místě, ale i s předchozími kapelami jsme taky leccos natočili, ať to bylo jen demo, nebo komplet deska.

Na nové desce Jsme v pohodě jsi se podílel i autorsky?
Něco málo jsem přispěl, jsou to teda jenom dva songy, ale když se točí deska, nehraje se na zásluhy typu „já toho napsal víc". Je to kolektivní práce, a když jeden člověk nemaká jako celek, vždycky je to na výsledný práci vidět, což v našem případě nehrozí. Proto možná i ten optimistický název desky, ukazuje to na momentální náladu v kapele, my jsme (jako kapela) ve strašný pohodě...

Zpíváte tři, jak je to rozdělené, píšeš texty jen pro sebe, nebo i pro Milana?
Já budu teď trochu za práskače, Milan totiž zpívat nechce vůbec. (smích) Ale u nás se texty nepíšou nějak účelově nebo stylem „to jsem si napsal já, to budu zpívat". Je to tak, že kdo přinese text, má nějaký nápad nebo představu, jak by to asi mělo být, a na základě toho se rozhodujeme v úplném klidu a bez hádek, komu by to asi víc slušelo. Čili nikdy není jistota, jestli můj text bude zpívat Vláďa, nebo obráceně.

Co otázka videoklipu, nepadla? A útok na hitparády?
Abych řekl pravdu, s každou lahví 'citronového štěstí' (fernet citrus), když odhalíme záhadu prázdného dna, lítaj nápady, že bychom z toho natočili 'celovečerák', vyprodali Wembley, ale zatím nic určitého slíbit nemůžu, ale třeba jednou... Ale to už bych předbíhal věcem budoucím. (smích)

Nevím, čím to je, jestli výběrem písní, ale vždycky se mi nejvíc líbily písně, co zpívá kapelník, a to si nemyslím, že by byl zrovna excelentní zpěvák, ale nějak mu to věřím. Ale to není záležitost jen poslední desky.
Milan je excelentní zpěvák. (smích) Pravdou je to, že nám ukradne vždycky to nejlepší, ale je to dobře. Vždycky si k tomu napíše svůj text, který vychází z jeho života, a tak to má pak jednodušší, jelikož když víš přesně, o čem zpíváš, dáš tomu ten správný výraz, cit a hlavně emoce, který jsou pak výsledně pro posluchače mnohem víc než to, jestli jsi Enrico Caruso.

Křty byly tři a každý jiný.
Tak má to svůj smysl, přece jen vzdálenost Klatovy–Kolín není zanedbatelná a v dnešní době, kdy každý kouká, co a kde sežene levněji, aby si mohl dovolit trochu tý zábavy a mohl dát nějakou tu stovku za koncert, tričko a placku, by nám bylo líto připravit o tu možnost být součástí takový slávy ty nebo ty fanoušky. Přece jen muzika se ještě pořád dělá pro lidi, i když některý bandy na to trochu zapomínají... Každopádně všechny tři křty dopadly úplně stejně, skvělí lidi, skvělá atmosféra a vožralej byl snad i řidič. (smích)

Křest v Kolíně se povedl, byli hosté i sendražická dechová sekce.
Jak říkám, všechny křty byly skvělý, stejně jako ostatní koncerty, ale dechová sekce, to je něco unikátního. (smích)

Trochu mne překvapilo, že se na křtu nehrála celá deska, ale bylo to super.
To nejde, na co by se pak měli lidi těšit?! (smích) Je před námi posledních šest koncertů, pak zasloužená dvouměsíční dovolená, kdy budeme nabírat dech na další sezonu, kde už je asi 30 koncertů, a připravovat nový věci. Co můžu prozradit, je to, že zbytek desky lidi v příští sezoně určitě uslyší i naživo.

Do repertoáru se zařadila celá deska? I když to asi je těžké při tolika hitech, které má Benefit v repertoáru, a bez nějakých vykopávek si návštěvník ani nedokáže představit vystoupení a stejně se nezavděčíš všem.
Přesně to samý jsem si myslel například o tom, že mě lidi nepřijmou, jelikož budou srovnávat a porovnávat s Danem (jak se na naší scéně děje dost často), ale byl jsem příjemně překvapený. Stejně tak je to s písničkami. Určitě nemůžeme vyházet starý fláky a hrát jenom nový, ale pár nových jsme už zkusili, některý zařadili na stálý playlist a vedou si víc než dobře. Možná je to tím, že je to opravdu 'návrat ke kořenům' a písničky jsou dost podobný 'starému' Benefitu. Anebo jsme prostě napsali pár hitů a lidi na to slyší. (smích)

Řada kapel na svých profilech a stránkách nabádá své fans o hlasy do Českého slavíka. Teď už je asi rozhodnuto a jde to úplně mimo mne, ale jak to máte vy?
Soutěž Karla Gotta nenabízí moc prostoru k nějakým manévrům. (smích) Jsme tam nasazení, to je pravda, nějací fanoušci nás tam dostali, za což děkujeme a vážíme si toho, ale nemáme nějaké přehnané ambice. Nemáme songy o tom, že nás tady chce podřezat náš prodavač kebabů původem z Afriky (jako někteří), nebo o tom, jak Čechy patří jenom Čechům a že kdo bílou tvář a modrý oči nemá, nesmí ani na návštěvu. Nehrneme se do politiky a nemáme bohatý producenty, kteří by nám zařídili, že pro nás bude hlasovat 15 000 000 lidí z 11 milionů (fakt nevím, kde se vždycky celý rok těch 4 mega lidí schovává, ale asi nás tolik je, když někteří umělci mají tolik hlasů), takže nepředpokládám, že bychom se letos podívali do Státní opery. (smích)

Blíží se konec roku, přijde trochu čas na bilancování a plány na příští rok. Jak to má Adam 'Bernau' Feit a Benefit?
Přežil jsem, to je důležitý. (smích) Ale ne, teď je před námi advent, Vánoce a konec roku, takže taková ta klasika každého muzikanta. Bude se dohánět za pár dní všechno, co se nestihlo za rok, čili celý rok zanedbávaná rodina, resp. Nikča a naše Dorinka, tam budu teď směrovat všechnu svoji pozornost, a hlavně klid, teplo domova... A příští rok co bude? No, necháme se překvapit, vždyť je to až za rok. (smích)

Poslední roky se dělá Benefit kemp a byl i Silvestr s Benefitem. Jak letos?
Benefit kemp je naše taková nepsaná, ale milá povinnost. Je to super víkend plný legrace a hlavně osobního kontaktu s fanoušky, což utvoří neskutečný pouto, a to je to kouzlo! A silvestr? 29. 12. máme poslední koncert a Milan nám jasně řekl, že dva měsíce o nás nechce ani slyšet, takže asi tak... (smích)

Nějaký vzkaz, heslo, moudro na konec?
Blíží se Vánoce, takže budu asi trochu sentimentální, ale buďte na sebe hodní, važte si toho, co máte, koho máte a že žijete v civilizovaný části světa, a tak se i k sobě chovejte.

www.benefit-rock.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund