ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Echotime – Side
Publikoval: JO - Čtvrtek, 02.11. 2017 - 17:52:11
Rubrika: Recenze

ECHOTIME – Side
Rockshots Records / 49:16

Italští progresivisté Echotime (dříve Echovertime) už jsou na světě bezmála 15 let, ale ve své diskografii mají vydaná dosud jen dvě alba. První Genuine vyšlo před čtyřmi roky, ale podoba s novinkou Side je skoro ve všech aspektech neoddiskutovatelná. Styl kapely je silně ovlivňován filmy a hudebními soundtracky, což vytváří divadelní sound. Side je samozřejmě koncepční deskou s vytyčenou cestou skrz temný zkažený svět, kde je živá realizace dané osoby  propojená hudbou, která vytváří patřičnou atmosféru. Ve své zemi byl projekt také realizován na divadelních prknech se speciální živou show. Ovšem na to, že album není příliš přesvědčivé ani věrohodné, je ten poprask kolem kapely až zbytečně velký. Ačkoli jsou Echotime inspirováni takovými skupinami jako Dream Theater a Pain Of Salvation, jejich úrovně zdaleka nedosahují, i když se snaží vytvořit osobitý sound bez klišé, ale není tomu tak pokaždé.

Poohlédnu se tedy po samotném albu a celé koncepci kvintetu Echotime, která mě vždy hodně zajímá, a musím předem předeslat, že mě dost zklamala. Band si vzal příliš velké sousto, které ne ve všem uspokojivě zvládl. Především se to týká frontmana Alexe 'Kage' Canginiho, který zde chtěl napodobit Jamese LaBrieho z koncepčního alba The Astonishing. Na Side to u různých postav tolik nevyšlo a o věrohodnosti příběhů lze silně pochybovat. Celé se to odehrává v baru s názvem 1:02, kam dorazí hlavní postava – žena jménem Lily. Tu osloví barman, Lily si dá drink a požádá ho, aby jí vyprávěl příběhy o lidských charakterech. A tak tedy začíná ono dějství o 18 skladbách, z nichž regulérních je jen 9, kde jsou k hudbě pečlivě dodané patřičné hlasy osob daných charakterů, a dalších 9 jsou jen krátké promluvy mezi barmanem a Lily. Výjimkou jsou krátké klavírní etudy na úvod v In-Side a na závěr v Out-Side. Je potřeba ještě dodat, co je bráno za velmi důležité, že si Echotime běžně libují v nošení kostýmů, čímž se pevně drží divadelního schématu a chtějí tím vytvořit silně chytlavou atmosféru, aby je pak lidi následovali do jejich světa. To však až natolik nezabralo, když se vše smíchalo dohromady, navíc s tím vším, co zde 'Kage' použil – komediální hlasy, zvukové efekty ad.

Ale tahle koncepce je postavena na Lily, která rozmlouvá s barmanem o řadě lidí, z nichž každý je ve skladbách hlasově ztvárněn, a do samotné koncepce to dobře zapadá. Jednotlivá vyprávění jsou líčená s hrůzou, s hrůzným obsahem ve špatných situacích. Mluví se zde o všech palčivých věcech dneška, jako je válka, migrace, radikalismus, terorismus, extrémismus apod. Všechny tyto příběhy lze dohledat v textové příloze. Tady je například oblíbený názor Lily: „Každý člověk je závislý na něčem. Lidé prostě musí dávat pozor, aby se nestali závislými na špatných věcech!" Hm? Ok, leč koncepce je tu nejasná, není nijak uchopitelná a je naprosto nedůvěryhodná. Je zde pouze nastíněná, nevidím žádné objasněné spojitosti, souvislosti, dopad ad. Víc se k tomu nechci vracet! S velkým rozčarováním se většinou poslouchá i samotná vyprodukovaná muzika. Je totiž zčásti poznamenaná muzikálně komediální hudbou, což mi zrovna moc nesedí. Když se třeba vůbec nic neděje a až v půli skladby se začne něco dít, celé se to pak povětšinou převrhne do něčeho zajímavějšího a končí silnou poutavou melodií.

To se týká i proklamovaného 'korunovačního klenotu' The Bend Of Love,opěvovaného slávou vyjádřenou veselím i působivou melodickou linkou ve druhé polovině skladby, a zaskví se zde jak kytarista Nicolas Pandolfi, tak překvapivě i samotný 'Kage'. Jedná se o nejdelší, téměř šestiminutovou skladbu pojednávající o cirkusovém podivínovi, který páchal v minulosti špatné věci a nyní by se rád očistil. Mě ovšem ze všeho nejvíc zaujal song Hymn Of Love, který neuhnul a celý se line v prog/power metalu, a tato skutečnost v závěru vybídne kytaristu Nicolase Pandolfiho k velkému sólu. To úvodní Mr. Valentine je pouze nabitá groovy energií a ničím nevybočuje. Naopak závěrečná Freakshow (The) po nevalné první funky polovině přejde do zdrcujícího finále a vydá ze sebe to poslední s nejtvrdším zvukem, kde ze sebe i 'Kage' dostane vypjatý vokál. Za zmínku ještě stojí Stream Of Life s epickým nádechem a s klenutým vokálem. A nesmím také zapomenout na instrumentální The Orphanage, kde se jen občas ozve nějaký ten hlas, ale prostor zde dostávají hammondky Frederica 'Smithse' Fabbriho.

Zbylé tři kousky už hodnotit nebudu, protože by dopadly špatně, ale ty vyjmenované zase obstojí, i když žádný song příliš neoslnil a nedosáhl vyššího levelu. Přesto se nakonec produkce, kterou si kapela dělala sama, velmi povedla, zvlášť s ohledem na ten divadelní dopad. Taková žádoucí produkce musí být ve skutečnosti samozřejmosti. Aspoň to se u Side nakonec povedlo.

minimum 1, maximum 5 Karel 'Kajarock' Šustík

www.echotime.org


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund