ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Dark Avenger – The Beloved Bones: Hell
Publikoval: JO - Středa, 18.10. 2017 - 01:30:15
Rubrika: Recenze

DARK AVENGER – The Beloved Bones: Hell
Shanigami Records / 56:39

Velký posun vpřed za poslední roky vykazuje brazilská metalová scéna a vzbuzuje obrovské uznání, jak mi to ostatně potvrdil v rozhovoru i frontman kapely Almah Edu Falaschi. Vyrojilo se tam i mnoho mladých talentovaných skupin, my se ale dnes v recenzi zaměříme na známější, zkušenější a už vyhlášené borce Dark Avenger z metropole Brasilia.

Vznikli v roce 1993 a zaměřili se tvorbou na power metal, ale slibně rozjetá kariéra se po dvou vydaných albech zadrhla – a to vedlo v roce 2005 až k rozpadu. Ten ovšem netrval tak dlouho a v roce 2009 došlo k obnovení činnosti v pozměněné sestavě, kde zůstal z minulé sestavy jen baskytarista a zakladatel Gustavo Magalhães. Personální složení se pak neustále měnilo a vhodně se doplňovalo až do příchodu obrovitého vokalisty Mária Linharese a top kytaristy Glaubera Oliveiry z rozpadlé kapely Harllequin. Našli se tím špičkoví hudebníci, čímž vykrystalizovala ta nejsilnější sestava v historii, Dark Avenger se stabilizovali a tvorbou se posunuli k originálnějšímu progresivnímu power metalu.

Už dramatický houslový úvod The Beloved Bones naznačuje, že se tu brzy počne něco dít, když do dění vpadne velice razantně celý band, a tím vybídne Glaubera Oliveiru předvést své vysoké umění v kytarovém sólu, po kterém se rázem zrychlí a vstoupí do hry pestrobarevný Máriův vokál, čímž navodí patřičnou atmosféru. Ta se nevytratí ani v experimentálním počinu se sborovým chorálem Sola Mors Liberat, čímž jsem byl příjemně překvapen, a v závěru songu se opět blýskne svým pronikavým sólem Glauber. A v nastoupeném pomalém tempu je i poutavá balada When Shadow Falls, která mi silně připomíná Hollow Years od Dream Theater. Také hlas Mária Linharese je blízký Jamesi LaBriemu; i když k jeho pěvecké dokonalosti mu ještě chybí potřebná vyváženost a jistota, duši této baladě i ostatním skladbám ale rozhodně vtisknul a upoutal svým hlasovým fondem v různých polohách.

Ve Smile Back To Me se výrazně zrychlí; ačkoli to sekané rychlé tempo mě nějak moc neoslovuje, přesto se tu začíná odvíjet s oběma kytaristy a horentně prudící rytmikou pekelné divadlo. Občas se do toho běsnění zapojují i klávesy Viniciuse Sodré Maluly. Tenhle obraz se za podpory vypjatého výpravného vokálu v dalších kompozicích podle připraveného schématu příliš nemění, ač přináší pozitivní poznatky. Ta obměna přichází až v Nihil Mind, kde se zase v klidném provedení nejprve pokocháme Máriovým hlasem – opět s připomínkou Jamese LaBrieho –, poté se vystupňuje tempo, své sólo na kytaru zahraje i Hugo Santiago a osvědčený bubeník Anderson Soares předvede své kouzelné breaky. Poslední hřeb v Purple Letter zatluče svým vykonstruovaným kytarovým sólem Glauber Oliveira a tažení nakonec dovrší s vítěznou gloriolou za doprovodu ženského sboru Mario Linhares. Dark Avenger se to hodně povedlo.

minimum 1, maximum 5 Karel 'Kajarock' Šustík

www.facebook.com/darkavengerofficial


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund