inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Jiří Špalek – Skutečná liga
Publikoval: JO - Čtvrtek, 24.08. 2017 - 21:25:25
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv MusicMap

JIŘÍ ŠPALEK je nejen kytaristou pražských D.N.A. a učitelem hry na kytaru, ale od letošního roku nově i jedním z porotců Skutečné ligy. A protože jsme o jeho domovské kapele v poslední době na stránkách RockShocku toho probrali poměrně dost, v aktuálním rozhovoru jsme se zaměřili právě na téma naší největší hudební soutěže.

Jirko, ty se kromě aktivního hraní a vyučování hry na kytaru od letošního roku věnuješ i další aktivitě spojené s hudbou. Jak ses vlastně dostal do poroty Skutečné ligy?
Skutečná liga je největší (a tím myslím opravdu největší) tuzemská soutěž amatérských kapel v živém hraní, takže jsem o tomto projektu samozřejmě věděl. V průběhu loňského ročníku soutěže jsem se osobně seznámil s Lukášem Fouskem – hlavní postavou a duší celého projektu –, původně kvůli úplně jiné věci. Pozval mne podívat se na finále Ligy 2016, a protože se mi tam hodně líbilo a finalisty byly opravdu skvělé kapely, rád jsem přijal jeho nabídku zasednout letos v porotě.

Ty jsi vlastně nejnovější člen poroty, ale mohl bys trošku přiblížit její minulost?
Skutečná liga je soutěž, která má za sebou dvanáct ročníků, tento je třináctý. Za tu dobu prošlo soutěží více než 4200 kapel, které vystoupily na více než 2800 vystoupeních před odbornou porotou. Takže to už je pořádná porce muziky. (úsměv) Poslední ročníky se konají v KD Mlejn ve Stodůlkách, který poskytuje velmi vyhovující prostory – krásný sál s velkým pódiem a dobrou akustikou, skvělé zázemí pro kapely a výborný zvuk.

Samotné muzikanty bude asi zajímat, jak postupovat, aby se do soutěže dostali.
Přihlášení do soutěže je úplně jednoduché. Jediné, co musí kapela udělat, je zaregistrovat se na
www.musicmap.tv (což je mimochodem největší hudební portál v ČR s velkým potenciálem a ambicemi, jehož duší je opět Lukáš Fousek), vytvořit kapelní profil, pak už jen kliknout na tlačítko 'Registrace', vybrat si termín koncertu – a je hotovo. Pak už zbývá jen zaujmout porotu víc než ostatní soutěžící.

Samotná kola soutěže probíhají jako živá vystoupení. Znamená to, že účinkující hrají nejen před porotou, ale i před fanoušky?
Přesně tak. Kapely v soutěži procházejí sérií živých vystoupení, jako by to byly normální koncerty. Na jednotlivé soutěžní dny se nedělá žádné promo, nicméně vystoupení jsou veřejná, vstupné je zdarma, takže kapelám nic nebrání přivést si své fanoušky. (smích) Samotná soutěž probíhá ve čtyřech kolech s tím, že v každém soutěžním dni vystoupí určitý počet kapel. V základním kole proběhne první eliminace na základě bodování poroty, druhé je takzvané kolo 'play off', které je, jak název vypovídá, vyřazovací. Následuje semifinále a nakonec finále, ve kterém se utká pět nejlepších.


Tisková konference MusicMap s Billy Sheehanem a kapelou The Fell

Do soutěže se hlásí poměrně hodně kapel. Jak probíhá jejich výběr do základního kola?
Protože výběr dle nahrávek by mohl být zkreslený a šanci předvést se naživo by měl dostat každý, před prvním kolem neprobíhá žádný 'předvýběr'. Jinými slovy – v základním kole vystoupí každý, kdo se přes MusicMap přihlásí. Je to vzhledem k množství přihlášek opravdu náročné jak po organizační stránce, tak po stránce časové, ale je to ta nejspravedlivější cesta, protože naživo se toho moc 'zakamuflovat' nedá. (smích)

Je výběr kapel nějak zúžen, co se týče žánrového zaměření či jinými kritérii?
Žánrová omezení žádná nejsou, a jak už jsem říkal, do základního kola jde každý, kdo se přihlásí. Primárně se však soutěže mohou zúčastnit pouze amatérské kapely a pouze s vlastní tvorbou, kterým by Skutečná liga měla pomoci se zviditelnit a ulehčit jim cestu vzhůru. Vyplatí se to každému, protože už při základních kolech se pořizují kvalitní videozáznamy vystoupení, které jsou následně prezentovány na MusicMap, a vzhledem k vysoké návštěvnosti portálu už jenom tohle může kapelám pomoci.

Kapely/muzikanty bude asi rovněž zajímat, jaké ceny je možné v soutěži vyhrát.
Ceny, zejména ty pro vítězné kapely, opravdu stojí za to. Nebudu vyjmenovávat všechny, protože to by bylo nadlouho a ani si je všechny nepamatuji, ale informace jsou na stránkách Skutečné ligy. Mimo tabletů, různých poukazů na propagaci, spousty dobrého pití atd. vím, že je mezi cenami především celoroční mediální podpora od MusicMap, natočení videoklipu a natočení CD. Vítězné kapely také vystoupí na velkých festivalech v ČR a na Slovensku. Absolutní vítěz navíc postupuje automaticky do eliminací na opravdu prestižní Przystanek Woodstock, který letos údajně navštívilo kolem milionu lidí, takže pecka. (úsměv)

Finančně zastřešit podobné projekty není určitě jednoduché. Jak to řeší Skutečná liga – díky nějakým partnerům, nebo se na tom podílejí i samotní soutěžící?
Pro soutěžící je účast zcela zdarma, a proto se taková velká akce bez sponzorů a partnerů neobejde. Firmy, které věnovaly letos do soutěže ceny, jsou Jägermeister, Koli, J3AG a Pragoline. Největším sponzorem je již několik let bazénová firma ALBIXON. Ale není to jen o penězích a o cenách pro vítěze, je to i o pomoci, např. formou zapůjčení aparatur, které jsou po celou dobu konání soutěže k dispozici od Kytary.cz. Mimo to je samozřejmě snaha shánět finance i formou dotací a grantů z ministerstev, městských částí a z fondů EU. Díky tomu bylo možné například letos poprvé realizovat na jednom z největších evropských festivalů Przystanek Woodstock i Český dům, kde byla propagována nejenom česká muzika, ale česká kultura jako celek, včetně výtvarných umění, českého piva atd. (smích) A protože Český dům je rozhodně dobrý nápad a byl už tento první rok úspěšný, bylo by skvělé z něj udělat tradici.


Skutečná liga stage na United Islands

Skutečná liga je mezinárodní soutěž. Mohl bys to trochu blíže specifikovat?
Prozatím se soutěž jako mezinárodní vyloženě neprezentuje, ale vzhledem k tomu, že Liga, resp. MusicMap, rozšiřuje svou působnost mimo jiné i tím, že staví vlastní stage na stále větším množství festivalů, má v plánu nadále expandovat a vyhledávat v soutěži i talentované kapely prozatím především ve střední Evropě. Jak se bude situace vyvíjet dál, se uvidí. Ambice jsou velké a reálné. Víc zatím prozradit nemohu. (smích)

Pokud se podíváš do historie, najdeš nějaké zajímavé interprety, kterým Skutečná liga výrazněji pomohla k jejich zviditelnění?
Z minulého ročníku jsem stihl jen finálové kapely, ale tam byly hodně zajímavé všechny. Mne osobně z finálové pětky nejvíc zaujaly kapely Cox&Vox, ta hlavně díky výbornému zpěvákovi, o kterém ještě myslím hodně uslyšíme, a kapela Idio a Idio. Obě si, pokud vím, vedou na scéně zdatně a dostaly se na velké festivaly včetně již zmiňovaného polského Woodstocku, což je pro tak mladé kapely nesporně veliký krok kupředu.

A v jaké fázi se nachází aktuální ročník, případně máš už ty sám vybrané nějaké favority?
Aktuálně se Skutečná liga nachází ve fázi základních kol a přehoupli jsme se do druhé poloviny. Favority zatím nemám, protože jsem na všech základních kolech v porotě nebyl, tak se o to víc těším, čím mne překvapí další level. (úsměv)

Jak už bylo naznačeno, Skutečná liga spolupracuje i s několika významnými festivaly. Mohl bys některé zmínit?
Pokud vím, jsou to Basinfirefest, Benátská!, Okoř se šťávou, Rockování, United Islands, slovenský Cibula Fest a probíhají jednání s dalšími.

Jakým způsobem probíhá samotné hlasování v soutěži? A mají možnost hlasování i fanoušci, jak to třeba bývá zvykem v jiných soutěžích?
Hlasování probíhá v jednotlivých kolech rozdílně, abychom zvládli tolik kapel co nejspravedlivěji zhodnotit, a výsledky jsou zveřejňovány průběžně na stránkách MusicMap, resp. Skutečné ligy. Například první kolo probíhá formou bodování a postupující kapely se prostě vybírají podle počtu získaných bodů. Druhé kolo je vyřazovací, tedy z každého vystoupení několika kapel jsou některé vyřazeny, a tak to postupuje až do finále, kterého se zúčastní pět nejlepších a ze kterého vyjde konečné pořadí a samozřejmě jeden vítěz. Pro zajímavost, jedním z členů poroty v loňském roce byl i Neil Turbin, bývalý zpěvák Anthrax. (úsměv) Fanoušci do rozhodování nezasahují, to je záležitost odborné poroty, ale mohou svým dílem přispět k úspěchu své oblíbené kapely třeba tím, že ji přijdou podpořit.

Na závěr mi to ale nedá, abych se nezeptal, co je nového u D.N.A.?
V D.N.A. vše v pořádku, máme za sebou hraní na čerstvém vzduchu – letní festivaly, motosrazy a podobné akce, které byly moc prima, a chystáme se na kluby, takže oprašujeme skladby, na které se na festivalech nedostalo. A začínáme pomalu připravovat další, již deváté CD, na které se samozřejmě moc těšíme. (smích)

Díky moc za veškeré informace a ať se ti daří v muzikantských i porotcovských aktivitách.
Já děkuji za rozhovor.

www.musicmap.tv/absoluteleague
www.facebook.com/Skutecnaligacz
www.dnaband.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund