inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

60 rocků Dana Horyny
Publikoval: JO - Sobota, 01.07. 2017 - 00:38:23
Rubrika: Reportáže

60 ROCKŮ DANA HORYNY
13. 6. 2017, Praha, Vagon

Text: Luboš Hnát
Foto: Kačka 'Darlene' Smidová

Jeden z nejvýraznějších zpěváků české rockové scény DAN HORYNA před nedávnem oslavil šedesáté narozeniny. Na oslavu svých kulatin Dan uspořádal velký koncert, který vtipně nazval 60 rocků Dana Horyny. Pro konání téhle party si zvolil sobě blízké prostředí hudebního klubu Vagon. Kromě Danova Merlinu vystoupily spřátelené kapely Harlej a Pumpa, která nahradila původně avizované Aleš Brichta Trio.

Za ta léta, co do Vagonu chodím, se stalo snad poprvé, že koncert začal před 21. hodinou. Celou oslavu tedy odstartovala asi ve 20.15 kapela HARLEJ. Do klubu jsem vstupoval téměř současně s prvními tóny pecky Zfetovanej, takže jsem písničku slyšel jen zpovzdálí. Ale už tu druhou Kapitán Morgan jsem si poslechl pěkně zblízka. Jednoduché popěvky Harleje na publikum dobře zabíraly, většina přítomných se výborně bavila a společně s kapelou si ráda zazpívala. Ve Vagonu navíc panoval hned od začátku dobrý zvuk, takže bylo rozumět i textům písniček. Sympatickým výkonem se prezentoval zpěvák Tomáš Hrbáček, kterého jsem viděl zpívat snad poprvé. Měl jsem dojem, že muzikanti jsou zvyklí na větší pódia než to, které je ve Vagonu. Chvílemi to dokonce vypadalo, jako by se kapela nemohla na malém pódiu srovnat. Soudě podle vřelé odezvy, které se kapele dostávalo, tahle drobnost publiku ani v nejmenším nevadila. Sečteno a podtrženo, Harlej na úvod skvěle naladil publikum, které se už těšilo na následující kapelu, kterou byla legendární Pumpa.

Česká legenda jižanského rocku PUMPA má od začátku letošního roku nového zpěváka Miloše Maříka. Ten do kapely poměrně rychle zapadl a hlasově skvěle nahradil svého předchůdce Zdeňka Jakubce. Pumpa začala svůj set hitovkou Hodím si lano. Hned od začátku to kapele skvěle šlapalo. Ačkoliv oproti předchozímu Harleji prostor před pódiem mírně prořídl, atmosféra byla i nadále výborná. Konec konců sama kapela se o to starala měrou vrchovatou a její písničky, jako třeba Potravní řetězec nebo hodně vtipný Slabikář, publikum neskutečně bavily. Stalo se už tradicí, že pokud na jednom koncertě spolu vystupují spřátelené kapely Pumpa a Merlin, přijde si Dan zazpívat písničky, které v roce 1986 s Pumpou nazpíval na singl, JZD Hrábě a Otužování. Třetí píseň, kterou Dan s Pumpou čas od času zpívá, Pokaždý, když jsme někde hráli, tentokrát bohužel nezazněla. Viděl jsem Pumpu už tolikrát, že jsem si myslel, že mě nemůže ničím překvapit, ale mýlil jsem se, protože kapela na konec svého koncertu zařadila nesmrtelný evergreen od AC/DC Highway To Hell. Po něm zazněl jeden z jejich největších hitů …tak tradá a přídavek obstarala písnička s příznačným názvem Konečná.

Zlatým hřebem večera byl koncert oslavence Dana Horyny a jeho kapely MERLIN, se kterou už téměř 30 let brázdí česká pódia. Také Merlin vystoupil s jednou změnou v sestavě – místo Michala Daňka se za bicími objevil Stanley Jahoda. Ovšem v tomto případě to chápu tak, že se jednalo spíše o záskok než o trvalou změnu sestavy. Dan opět prokázal, že má čuch na výborné muzikanty, neboť Stanley je prvotřídní bubeník. Merlin v loňském roce vydal skvělou desku s názvem Transmise, kterou kapela v současné době propaguje. Koncert však odstartovala dvojice starších písní Těžké jsou návraty domů a Život je blázen. Pak už kapela začala přehrávat celou desku Transmise. Je sice naprosto pochopitelné, že Dan novému materiálu věří (a také má čemu, deska se kapele opravdu povedla), ovšem při narozeninovém koncertě bych čekal, že bude přece jen trošku pozměněn setlist tak, aby koncertu dal jakousi větší exkluzivitu. Na druhou stranu musím říct, že jsem viděl Merlin s tímto programem už asi potřetí a písničky z nové desky se mi líbí čím dál více. Celá kapela šlapala jako hodinky a energie, která z Dana sršela, byla prostě neuvěřitelná. Myslím, že spousta mladších by Danovi jeho entuziasmus mohla závidět. Celá oslava trvala už téměř neuvěřitelné čtyři hodiny, a tak není divu, že se na leckom začínala projevovat únava. Na mně tedy určitě, proto mi přišla vhod 'cohenovská' Lehkost bytí, která našlapaný večírek přece jen trochu zklidnila. Tahle písnička sice uzavřela album Transmise, nikoliv ale koncert, který ještě nějakou dobu pokračoval staršími písněmi, ať už to byl velký hit Tibet,nebo třeba skladba Merlin. Přídavek tentokrát obstarala píseň z Danova období Vitacitu Těžké jsou návraty domů.

Dan Horyna oslavil své narozeniny výtečným koncertem a dokázal, že v šedesáti mu to zpívá lépe než kdykoliv předtím. Nezbývá mi tedy než Danovi popřát, aby mu to takhle zpívalo ještě dlouhá léta.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund