Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Dire Straits Experience
Publikoval: JO - Sobota, 17.06. 2017 - 20:20:46
Rubrika: Reportáže

DIRE STRAITS EXPERIENCE
29. května 2017, Praha, Lucerna

Text: Luboš Hnát
Foto: David Webr

Originální kapela The Dire Straits přestala existovat v roce 1995, kdy z ní odešel její zakladatel a ústřední postava, kytarista Mark Knopfler. Ještě koncem devadesátých let se zformovala kapela DIRE STRAITS EXPERIENCE (DSE), v níž z původních The Dire Straits zůstali pouze saxofonista a hráč na perkuse Chris White s bubeníkem Chrisem Whittenem. Přesto v pražské Lucerně zněla muzika The Dire Straits v originálním balení.

Protože DSE jsou logickým pokračováním slavné kapely, nemohli pánové opomenout fakt, že v letošním roce uplynulo 40 let od založení The Dire Straits. Aktuální turné DSE je proto věnováno tomuto výročí a znějí na něm největší hity The Dire Straits. Pražská zastávka DSE byla naplánována do slavné Lucerny, kde se již uskutečnil bezpočet rockových koncertů. Samotné prostředí secesního sálu paláce Lucerna se k poklidné muzice Dire Straits báječně hodí, takže z tohoto hlediska nelze proti výběru místa nic namítat. Chvíle, kdy se kapela poprvé ukázala před zaplněnou Lucernou, nastala krátce po 20. hodině. Úvod koncertu obstarala báječná hitovka Telegraph Road, která naznačila, že celý koncert se bude nést v pohodovém duchu. Následovala mega hitovka Walk Of Life, kterou publikum náležitě ocenilo. Hodně se mi v Lucerně líbil zvuk – DSE jsou dost početnou kapelou a nazvučit tak velký ansámbl jistě nebyla hračka. Jedinou, avšak o to významnější výtku mám vůči nazvučení zpěvu, ten mohl být o něco více nahlas, a navíc byl zvuk mikrofonů jakoby 'zahuhlaný'. Ona zahuhlanost se bohužel projevila i ve chvílích, kdy některý z protagonistů kapely do mikrofonu pouze mluvil. Možná že tohle byl důvod, proč byla komunikace s publikem omezena na minimum.

Charismatický zpěvák a kytarista Terence Ries má podobný projev jako Mark Knopfler, takže osvědčené hity jako Romeo And Juliet, Tunnel Of Love či kultovní Private Investigations vyznívaly velmi autenticky. Zvuk Riesovy kytary byl spíše jemnější a klidnější, zatímco kytara druhého kytaristy Tima Walterse zněla o poznání ostřeji a rockověji. A poslech tohoto kontrastu mezi oběma kytarami patřil k mimořádným zážitkům. Koncert byl z převážné části na sezení, což byla škoda. Dlouhodobě si totiž myslím, že místa na sezení ubírají na atmosféře koncertu, což se do jisté míry potvrdilo i tentokrát. Kdyby lidé od začátku tancovali, byla by atmosféra v Lucerně ještě uvolněnější. Co jsem naopak velmi ocenil, byla délka vystoupení. Čekal jsem, že tak jak je dnes obvyklé, kapela zahraje plus minus 90 minut, přidá krátký přídavek a bude po koncertě. Jenže kapela hrála už téměř hodinu a tři čtvrtě, a končit se rozhodně nechystala, a tak jsem musel v duchu smeknout onen pověstný klobouk. Na setlistu toho ještě zbývalo dost – například Two Young Lovers nebo slavná Brothers In Arms, která konečně zdvihla první odvážlivce ze sedaček. Ta už ale předznamenala konec pohodového koncertu a na řadu přišla závěrečná Sultans Of Swing. Jen co píseň dozněla, strhl se v sále bouřlivý potlesk, který nenechal nikoho na pochybách, že se muzikanti na pódium za malý okamžik vrátí.

Ta chvíle netrvala ani moc dlouho a DSE k radosti nyní již zcela roztančené Lucerny přidali dvě písničky. Tou první byla Money For Nothing a poslední se stylově stala Going Home: Theme From Local Hero, která sice pochází ze sólové tvorby Marka Knopflera, nicméně The Dire Straits ji na svých koncertech také hrávali. Co dodat na závěr? Byl to večer plný pohodové muziky, večer, který trval dvě a půl hodiny (!) a který i tvrdému bigbíťákovi připomněl, že i jemnější muzika má své kouzlo a stojí za to si ji vychutnat. Osobně si Dire Straits Experience půjdu na stejné místo vychutnávat opět v únoru a už se na to moc těším.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund