inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Nežfaleš – Zločin z vášně
Publikoval: JO - Sobota, 10.06. 2017 - 00:30:17
Rubrika: Recenze

NEŽFALEŠ – Zločin z vášně
Cecek Records / 34:22

Na české punkrockové scéně jsou různé kapely. Některé jsou radikální, některé spíše humorné, najdou se i ʻpodobojíʻ – a pak je taková zvláštní škatulka. Ta hraje pro 'kočičky a chuligány'. A tenhle slavný slogan vymyslela právě parta z Prahy se jménem Nežfaleš. Kluci si dali od sebe chvilku pauzičku a pak si řekli, že už je svrbí ruce a mají zbytečně moc nápadů, a tak to šli zcela nenuceně nahrát, pro sebe, pro radost a snad i pro fanoušky. Uvidíme, natočíme to a třeba se to někomu bude líbit. Takhle nějak vznikal proces tvorby téhle desky, a je to znát!

Opravdu to celé působí od začátku do konce svěže, čerstvě a nenuceně. Neměl jsem během několika poslechů ani jednou pocit, že je něco na sílu, a tenhle feeling je prostě – zvláště v punk rocku – velmi potřeba. Někdo (první zmíněná škatulka kapel) si zakládá hlavně na vyjádření názoru a předkládá ho lidem jednoduchým stylem – tohle je ok, tohle není, tohle dělej. U téhle party taky záleží na textech, ve kterých je mnoho významů a témat, ale nikdy nešla tím jednoduchým ortodoxním stylem, což jsem moc rád. Nebudeme ti říkat, co máš dělat, na to si přijď sám. My jen popíšeme nějaké situace, zážitky a život jako takový, a najdi si v tom to dobré, to špatné hoď do koše a chovej se jako člověk. Tohle se mi líbí! Dvanáct fláků ze života a o životě. Takhle bych mohl desku shrnout a fanoušci by již věděli, oč jde.

Nic nového se tedy nekoná – hurá! Kapela s oblibou vždy ráda říkávala, že se nechce nikam posouvat, že chce zkrátka 'jen' dávat lidem to samé, to, co mají rádi. Posun tu ovšem je. On ať chce, či nechce, vždycky se člověk někam posune. Není to nijak zásadní, ale za mě rozdíl oproti minulé desce přece jen je. Novinka je určitě nejpestřejší z diskografie kapely. Ačkoli se songy vine jako neviditelné vlákno jasné téma a jedna zásadní melodie (duch Ramones, Motörhead a dalších velikánů si zde opět lebedí), album je dosti různorodé. Nakopávka s ostrým textem na úvod a ve druhém tracku ihned zvolníme a vyznáme lásku k ženám, i když jsou to ty potvory, co nám nakonec budou ležet v žaludku místo na posteli (výborná hříčka a jedna z mnoha). Opět zařadíme nejvyšší rychlost a zahrajeme nejrychlejší song alba, aby přišla na řadu čtvrtá písnička s krásným názvem Klub gentlemanů, a člověk se zas uklidní a pobaví. Je jistě pro mnohé vtipné, když pankáči zpívají o tom, jak cálují večeře a líbají pouze na tváře... V této písni si zahostuje Kečup z více než spřízněných THe Fialky, a jeho part, kdy říká to, co já osobně nesnáším (o svých drahých polovičkách se nemluví jako o staré či o starém), je skvělé doplnění vtipného a chytlavého songu. Po čtyřech písničkách jsem věděl, že tohle bude dobrá deska. Pseudohrdina je písnička, která mě z nějakého důvodu na první poslech tolik nezaujala, ale po několika posleších je to pro mě druhý největší hit alba. A já se přistihl, že se při jejím poslechu skoro usmívám, jo, tohle působí dobře na rebely klauny. Zločin z vášně a mafiánská Rodina je víc než zákon (Kámoši z podsvětí III) jsou prostě klasiky – má to speed, má to nadhled, má to všechno, co má mít. Klipový singl Jehly vlastně shrnuje vše, o čem jsem v souvislosti s kapelou hovořil, a kdo doteď nevěděl, jak to kluci vlastně myslí, teď už ví. Hloupost je kat, obohacena o dalšího hosta, tentokrát Zdeňka z SPS, sedí krásně na dnešní dobu a na to, co se kolem nás děje, a je to další ukázka, jak nenásilnou formou říct skrytě mnohé důležité. Pokud bych měl na desce najít slabší místo, jsou to podle mě písničky Nezávislej film a Každej sám za sebe. V kontextu ostatních skladeb mi přijdou prostě jen jako další v pořadí na doplnění. Ovšem nutno zároveň dodat, že ten 'zbytek' je natolik dobrý, že i průměr zde by byl jinde braný pozitivně. A mám tu poslední písničku Opravdoví chlapi (se rodí ze svých chyb) a jak se zdálo, že už v klidu vydýcháváme album a uklidníme se, než si to pustíme celé znovu, tak se tady najednou dostaví přímo elektrický šok. Přitom se jedná o nejpomalejší písničku desky, ale hned v začátku zbystříte. Song, co má dle mě jeden z nejlepších textů, co kdy kapela napsala, se skvělou postupnou gradací a za doprovodu klavíru, nádherná věc a pro mě největší hit alba a rozhodně jedna z nejlepších pecek za poslední dobu. Málokdy si pustím od české kapely nějakou písničku tolikrát, jako jsem si pustil tuhle.

Závěrem nemůžu jinak než všem doporučit! Nežfaleš, ačkoli punkrocková parta, má to kouzlo, že může zaujmout opravdu spoustu fanoušků různých žánrů. Skvělé texty jsou asi největší devízou nové desky, hudební rozmanitost je pak třešnička, co dělá ze Zločinu z vášně podle mě nejlepší album kapely.

minimum 1, maximum 5 Michal Ton

www.nezfales.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund