Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Gloom – Catharsis
Publikoval: JO - Pondělí, 05.06. 2017 - 18:41:36
Rubrika: Recenze

GLOOM – Catharsis
Metal Age Productions / 34:18

Na slovenské metalové scéně opět hřmí a hromy bijú gothic metalem Gloom ze Sabinova. O této kapele se po vydání druhého alba Catharsis mluví s velkým uznáním i respektem. Tento mimořádný počin neunikl ani Peterovi Frankovi a byl první, kdo projevil zájem ho se svým Metal Age Productions vydat a udělat mu rozsáhlou distribuci po světě. Ze světa už teď chodí velké ohlasy.

Přitom samotní Gloom se rodili velice těžce a ještě před třemi roky nebylo vlastně jasné, zda budou vůbec existovat. Kapelu totiž po vydání debutu Nostalgia, který byl nadprůměrný, opustil vokalista, baskytarista a klávesista. Zůstali tedy jen oba zakladatelé skupiny, kytarista i případný klávesista Igor Tinak a zkušený bubeník Radoslav Priputen. Po nějakém čase se objevily na prázdné pozice náhrady, leč buďto neobstály, anebo odešly samy, a to se na jistých postech stalo i dvakrát. V letech 2013 i částečně 2014 to už vypadalo kriticky, než se objevil stoprocentně hlasově vysoce disponovaný mladík Martin Pazdera, frontman, po jakém přesně toužili. V roce 2015 se našel i odpovídající baskytarista Miroslav Malcovský, a rázem se obnovil chod kapely a začalo se mocně tvořit.

Úvodní skladba Souls Walk Apart vznikla v době po albu Nostalgia a text je z pera bývalého zpěváka skupiny Mariana Drače, z doby, kdy v kapele ještě působil, a jeho texty o zklamané lásce, milostných příbězích a vzpomínkách najdeme i v dalších skladbách. Tady je to markantní, a nemohu si pomoci, song mi připomíná HIM, tedy jejich výjimečný love metal. Ihned ohromí zbrusu nový sound, který nás provází na celém albu. Tady je perfektně odvedená práce ve studiu Umpax a je výrazně slyšet mravenčí práce u spletitosti kláves i kytary osobnosti kapely Igora Tinaka. Jemu tu vydatně sekunduje Martin Pazdera s pestře zabarveným vokálem a spolehlivě šlapající rytmika. Přichází ale těžké přitvrzení v Heart Dead Remains, což mě dostává do varu a od prvního tónu oslovuje. Je tu umně vypracovaná pěvecká linka, která působí hodně věrohodně s textem napsaným Silvií Beňadikovou. Klávesy zde opět dávají skladbě ráz, baskytara silně duní, což intenzivně zvýrazňuje efekt i sílu, a povedené je ukončení ve velmi působivé kytarové vyhrávce a nakonec i violoncella. Nezapomnělo se ani na coververzi 37 let starého songu Lovesong od The Cure. Napodobit hlasově Roberta Smithe není jednoduché, ale Martin Pazdera se toho zhostil svým pojetím dvojhlasného vokálu na výbornou. Tady oproti jiným skladbám nevévodí klávesy, ale kytara zde vypíchne pronikavě znějící krátké sólo, což ke skladbě naprosto sedí. Zajímalo by mě, co by na tak tvrdě zpracovanou verzi řekli samotní The Cure. Samozřejmě nesmí chybět duet v Lillyann, kde se společnicí Martina Pazdery stala Natália Bučková. Tahle správná volba dodává baladě silný náboj a pozvedne náladu, jež vás pak nadlouho obklopuje. Je to skvost!

Ten silný přímý tah a nekomplikovanost pokračuje i ve druhé polovině alba v nejsvižnější věci No One Fever, která se mocně opírá o jistý vokál a super propracované kytarové sólo. Pozoruhodné je, že rytmika zde hraje to, co v dobách vzniku gothického rocku jeho zakladatelé Sisters Of Mercy před 35 roky, ale neporovnatelně tvrději! To následující Fatal Trust mi zas hodně připomíná helsinské upíry či vampýry The 69 Eyes. Myslel jsem si podle trička jednoho ze členů Gloom, že zřejmě The 69 Eyes budou jejich oblíbenci, ne-li vzory, a tady to rozhodně není vzdáleno realitě. Velice pozitivní zjištění je, že mají zřejmě o všem velký přehled a patent na to, aby každá skladba byla jiná, z jiného těsta a nic se neopakovalo. A k tomu všemu neskutečně přehledný zvuk, jaký se málokdy slyší. Nikdy jsem ale neslyšel o Martinovi Migašovi a studiu Umpax. A samotný závěr mě utvrzuje v tom, že to nejlepší musí vždy přijít ke konci, a to v akustické titulní Catharsis. Tady se ve velkém představuje na akustickou kytaru Igor Tinak, kdy necelé tři minuty šokuje předvedenou hrou s podmanivými aranžemi. Je to určitě jeden z velkých objevů na slovenské hudební scéně a jen na něm záleží, zda naváže na tradice kdysi započaté. Závěrečná sedmiminutová The Last Chapter se všeříkajícím názvem nabízí nakonec nepochybný vrchol tvorby Gloom. Do prokomponovaných kláves vpadá těžký kytarový riff, baskytara vydává silně dunivé tóny, bicí sunou brejky a do toho nastupuje vokál s dojemně úchvatnou melodií, která fascinuje. A k tomu se vpůli prožene Igor Tinak s kytarou jako tajfun střídavě v sólu nebo ve vyhrávkách, které ohromí svou překrásnou melodikou. Je to skladba, které se člověk nemůže nabažit a pro mě má ještě maličko neobjasněný konec. Nejprve se ozvou skřípající dveře, potom těžké kroky a vše končí silným prásknutím dveří. Doufám proto, že to nebyla posledně napsaná i zrealizovaná kapitola.

Poslední dobrou zprávou je, že se kapela rozrostla o klávesistku Barboru Petrášovou, takže Igor Tinak může hrát jen na kytaru, což slibuje i možnost živého hraní. Doufám, že před Gloom už stojí jen světlá budoucnost a historie se už nebude nikdy opakovat.

minimum 1, maximum 5 Karel 'Kajarock' Šustík

www.gloom.sk


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund