inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Energit
Publikoval: JO - Pondělí, 15.05. 2017 - 23:06:16
Rubrika: Reportáže

ENERGIT
3. května, Praha, klub Vagon

Text: Luboš Hnát
Foto: Kačka 'Darlene' Smidová

Obnovená kapela ENERGIT před nedávnem vydala téměř po 40 letech desku Time's Arrow, kterou začátkem května pokřtila v pražském klubu Vagon. A protože se v Energitu sešel výkvět českých rockových muzikantů, nebylo radno tenhle koncert propásnout.

Kdo že k tomuto výkvětu patří? Především je to jediný původní člen Energitu – kytarista Luboš Andršt, kterého doplňují Vladimír 'Guma' Kulhánek na baskytaru, Jiří 'Zelí' Zelenka na bicí a výtečný zpěvák Honza Holeček, který kromě zpěvu hraje ještě na hammondky. Sestava je to tedy famózní.

Před koncertem vyvstávala otázka, kolik do Vagonu přijde lidí. Mohu říct, že počáteční obavy z nízké návštěvnosti se naštěstí nenaplnily a klub byl zaplněn více než solidně. V publiku bylo navíc možné zahlédnout řadu muzikantských osobností jako Petra Jandu, Michala Prokopa či Petra Roškaňuka. Na úvod koncertu zněly spíše poslechové písně, k nimž patřila i žhavá novinka Black Point. Celý Vagon se ale těšil zejména na původní písně starého Energitu. První z nich byla krásná pomalá Loneliness, ve které mi Honza připomínal původního zpěváka Energitu Ivana Khunta. Obrovským zážitkem pro mě bylo sledovat hráčské mistrovství Luboše Andršta a 'Gumy' Kulhánka. Lubošova procítěná sóla a 'Gumova' baskytarová technika, to byla pastva nejen pro uši, ale i pro oči. Vše ještě podtrhoval excelentní zvuk, ve kterém byla slyšet doslova každá nota všech nástrojů. Ale zapomenout nesmím ani na precizní 'Zelího' hru. O skvělém zpěvu Honzy Holečka ještě bude řeč. Před tím, než došlo ke křtu desky, zazněla krásná instrumentálka Blue Dance. Na samotný křest byli na pódium pozváni všichni ti, kteří měli se vznikem desky co do činění. A tak kromě kapely přišel ještě zvukař Pavel Marcel, jinak též kytarista Pumpy, a na pódiu se objevil i bratr původního baskytaristy Energitu Vládi Padrůňka – Stanislav, který na vznik desky přispěl nemalou finanční částkou. Role kmotra se ujal Michal Prokop. Poté, co proběhl obvyklý ceremoniál, mohl koncert pokračovat. A pokračoval snad tím nejzásadnějším, co kdy kapela Energit složila, tedy písní Freedom, která je v dnešní době opět velmi aktuální. Jen co dozněla, byla vyhlášena krátká přestávka.

Na publiku bylo i o přestávce znát, že je z koncertu nadšené. Druhou polovinu zahájila pomalá skladba Moth, tu Luboš Andršt složil jako poctu Vláďovi Padrůňkovi. Kdo tuhle instrumentální písničku slyšel, musí uznat, že pocta je to více než důstojná. Z aktuální desky pak zazněla ještě titulní Time's Arrow. Ve všech skladbách jsem si užíval přepychového zvuku hammondek, které muzice Energitu dávaly jedinečný zvukový rozměr. Je až neuvěřitelné, jak svěže kapela působila. Energii, se kterou tito staří harcovníci koncert odehráli, by jim mohli závidět leckteří o generaci či dvě mladší muzikanti. Přišlo mi, že druhá polovina byla o něco větší jízda než ta první, ve které kapela předvedla spíše poslechové kousky. Tento můj pocit potvrdily závěrečné písně. Nejprve to byla 'stounovská' klasika Jumpin' Jack Flash, do níž kapela vložila parádní mezihru, ve které se ten večer již poněkolikáté projevilo hráčské mistrovství všech zúčastněných muzikantů. A třešničkou na dortu se stala přídavková Crossroads.

Ačkoliv nemám unáhlené soudy příliš rád, dovoluji si tvrdit, že i přesto, že rok 2017 ještě není ani ve své polovině, byl právě tohle český koncert roku 2017.

Exkluzivní fotogalerie z celého koncertu zde!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund