inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Bastard – My vám to potom vše ukážeme
Publikoval: JO - Úterý, 09.05. 2017 - 19:11:25
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar, Iva Juráková

Havířovská kapela BASTARD před více jak dvaceti lety nastartovala docela slibně se rozjíždějící kariéru – vydala eponymní debut u Monitoru, vyrazila na turné s již tehdy uznávanými Kabáty –, ale velice krátce nato se na hodně dlouhou dobu uložila k ledu. Až začátkem loňského roku o sobě dali znovu vědět comebackovým koncertem a o několik měsíců dříve i vzpomínkovým videoklipem Věřím. Krátce nato vyrazili na společné turné s Citronem, objevili se na několika prestižních festivalech a letos v lednu představili i první comebackovou nahrávku – EP ...na start! Letos mají v plánu opět další zajímavé letní akce, ale hlavně vydání druhého dlouhohrajícího počinu. Tím ovšem výčet jejich aktivit zdaleka nekončí, ale některé věci jsou zatím zahalené rouškou tajemství. V aktuálním rozhovoru si tak můžete přečíst vše o historii i současnosti s menším nahlédnutím do budoucnosti. O to vše se s námi podělili dva původní členové – zpěvák LÁĎA TOMIS a kytarista LÁĎA KREČMER – kterým zdatně sekundoval bubeník a manažer v jedné osobě MOJMÍR KROCHMALNÝ.

Bastard má vlastně dvě existenční období. Pojďme nejprve krátce připomenout to první.
Láďa T.: Úplně první sestava byla tady s Láďou Krečmerem na kytaru, Liborem Štumpfem na druhou kytaru, Lumírem Outratou na bicí a Petrem Galambicou na baskytaru. To bylo někdy v roce 1993, kdy jsem zrovna odešel z Dogy a právě Petr Galambica mě oslovil s tím, že tady existuje taková kapela a jestli bych to s nimi nezkusil. Kluky jsem samozřejmě znal z různých akcí, tak jsem si řekl, proč ne. Docela paradox ale byl, že ačkoliv jsme zkoušeli u Ládi v garáži, Láďa na zkoušky vůbec nechodil. (smích) Byl tehdy docela vytížen hraním s Tanjou a Citronem. To byla tedy první sestava a vlastně vznik celého Bastardu.

Předpokládám, že další dění v kapele se už odehrávalo i s kytaristou Láďou. Takže jak to bylo dál?
Láďa T.: Ano, Láďa ukončil spolupráci ve zmiňovaných projektech, a mohl se tak vlastně naplno věnovat Bastardu. A tady se musím pochlubit (smích), že jsem po několika zkouškách dokopal kluky do studia Force k Láďovi Vrbovi v Českém Těšíně. Bylo to sice až napotřetí, kluci měli docela obavy, že nemáme dostatečně nazkoušeno, ale nakonec to vyšlo. Nahrávání dopadlo opravdu dobře a kromě původně tří plánovaných skladeb jsme přidali ještě něco navíc. Skladby se prakticky záhy dostaly do Českého rozhlasu, kde si jich všiml šéf Monitoru EMI Vladimír Kočandrle a okamžitě nám nabídl spolupráci, což pro nás znamenalo docela raketový start a skok, který jsme nikdo neočekávali.
Láďa K.: My jsme na to nebyli vůbec připraveni. (smích)

Pak už tedy přišlo na řadu natočení vašeho bezejmenného debutu a turné s Kabátem?
Láďa T.: Tak nějak to vlastně bylo. Desku jsme nahrávali v citronovském Studiu C a vydali ji právě u Monitoru EMI, což bylo v roce 1994, a prakticky hned nato jsme vyrazili na turné s Kabátem.

To byl docela slibný rozjezd pro začínající kapelu, ale poměrně brzy, někdy na přelomu let 1995/1996, dochází k rozpadu. Proč k němu vlastně došlo?
Láďa K.: Najednou jsme zjistili, že nestačí zahrát jen jedno turné s Kabátem, že to chce prostě daleko více práce, čehož jsme si byli samozřejmě vědomi, ale po stránce PR to zkrátka nebylo dotažené. Zjistili jsme totiž, že bychom tomu museli věnovat daleko více času, na což nikdo z nás nebyl připraven. Bylo to pro nás zkrátka náročné, tam děti, tam někdo něco, tam práce (smích), prostě nikdo z nás neměl na to, abychom odjeli třeba tři sta koncertů za rok, jak nám bylo doporučeno.
Láďa T.: My jsme byli jenom muzikanti, kteří byli připraveni hrát a rádi bychom hráli, ale s dalšími věcmi kolem jsme neměli zkušenosti.

Pokud to tedy dobře chápu, ztroskotalo to vlastně i na manageringu.
Láďa T.: Dá se to tak říct, protože kdybychom tehdy měli ve svých řadách dnešního bubeníka Mojdu, který se nám o tyto věci stará, byla by tehdejší situace určitě daleko lepší.

Tehdejší rozpad jste brali jako definitivní ukončení kapely, nebo jste přece jen nechali nějaká pootevřená vrátka do budoucna?
Láďa T.: No ono to tak nějak pozvolna vyšumělo. (smích) Ještě přišlo pár nabídek na koncerty, které jsme odehráli, ale potom se to tak nějak najednou rozešlo, ani jsme vlastně nevěděli jak. Nebylo to tedy tak, že jsme si řekli: „Tak – a teď Bastard skončil!" Najednou jsme prostě přestali být funkční a akční, přestali jsme chodit na zkoušky a Bastard se pomalu rozplynul jako pára nad hrncem.

Ta pauza byla hodně dlouhá. Jak vlastně došlo k tomu, že jste to opět dali dohromady?
Láďa T.: Já jsem po nějakých jednadvaceti letech zavolal Láďovi, jestli bychom do toho nešli znovu.
Láďa K.: On mi teda Láďa volal víckrát, ale já neměl pořád jistotu, jestli chci do toho jít.
Láďa T.: Já jsem tedy tehdy ještě zpíval v revivalu Jirky Schelingera a ve Sjetých gumách, ale po operaci nohy jsem se tak plácal doma a začal přemýšlet o tom, že by to možná nebyl špatný nápad zkusit to obnovit. Prostě dělat zase nějakou vlastní tvorbu, tak jak tomu bylo kdysi. Láďa na to nakonec kývl, a bylo to.

Jak ale vím, comebacková sestava nebyla ta, se kterou jste tehdy ukončili činnost.
Láďa T.: Libor Štumpfe se někam odstěhoval a já na něj neměl vůbec žádný kontakt. Oslovil jsem ale Peťu Galambicu, ten v té době bohužel nastoupil do Ahardu a rozešli jsme se s tím, že by to zkrátka nestíhal. Bubeník Standa Howadík, který tehdy nahradil Lumíra, měl těžký úraz hlavy, kdy málem přišel o život. Jeho dlouhodobá rekonvalescence mu tak nedovolila vrátit se i do nové sestavy. Bylo tedy potřeba ještě sehnat další členy. Bubeník Mojda, který se mnou hraje i v Schelingerovi, nejprve moc nechtěl, protože měl ještě rozjetý projekt s Monikou Agrebi. Zároveň jsem oslovil dalšího revivalového kolegu Jardu 'Pačese' Dolejše, a ten do toho šel hned. Nakonec se ale nechal zlanařit i Mojda.
Mojmír: Já jsem samozřejmě taky chtěl nějakou kapelu, kde se hrají vlastní věci, ale chtěl jsem, aby ta kapela jela a fungovala na sto procent. Kluci v tom ze začátku ale neměli ještě moc jasno, tak i proto jsem trochu váhal. Nechtěl jsem prostě nastoupit do projektu, který bude mít spíše takový garážový, maximálně regionální charakter. Když jsme si vše ujasnili, hlavně tedy v tom, že se pokusíme dostat aspoň na takový level, na jakém Bastard byli kdysi, tak jsem nakonec nabídku přijal.

A ještě něco tedy k baskytarovému postu. Tam se objevil na samotném comebackovém začátku Dušan Folwarczný a kuriózní je, že ačkoliv nestihl odehrát jediný koncert, fanoušci jej stále mohou s Bastardem 'vidět'.
Láďa T.: Ano, to je opravdu zajímavé. V prvním klipu, který nám po těch více jak dvaceti letech natáčel pan mistr alias ty, kdy jsme ještě za sebou neměli žádný koncert, je právě možné vidět ještě Dušana, mého bývalého kolegu ze Sjetých gum.
Mojmír: A zajímavé taky je, že i když už je klip asi rok a půl venku, zase nám jej začínají všude možně v médiích hrát. (smích)
Láďa T.: Abych ale zkompletoval celou sestavu. Dušan s námi tedy hlavně zkoušel a byl u kapely víceméně tak nějak na dohodu, protože toho měl taky docela dost. Kromě Sjetých gum i kapelu RUR, takže na jeho místo nakonec přišel Jarek Jedlička, kdysi působící v kapele Lorraine. Ani ten ze začátku moc nechtěl, protože už dlouho nehrál, ale lano nakonec bylo taky úspěšné.

Zmiňovaný klip byl natočen ke skladbě Věřím, pocházející z debutového alba. Proč jste nesáhli po něčem novějším?
Láďa K.: Protože žádná nová v té době ještě nebyla natočená.
Mojmír: S něčím jsme se prostě chtěli připomenout. Nebylo moc času a taky jsme si říkali, že se nejdříve sehrajeme na starých věcech. Navíc, co si budeme říkat, v té době Bastard něco znamenali, ale když se kapela vracela, tak už o ní věděli jen pamětníci. Ale přitom ta stará muzika je pořád dobrá a úspěch klipu nám dal zapravdu.
Láďa T.: Zvolili jsme opravdu dobře. Už tehdy nám vyšel k debutu klip Nejsi jediná a nám se to zdálo jako dobrý nápad si tu dobu připomenout právě klipem Věřím, že se jako vracíme. Byla to vlastně taková startovací záležitost pro náš comeback.
Láďa K.: No prostě jsi to dobře udělal. (smích)
Láďa T.: A to je taky pravda. (smích) Ale vážně, každý ho chválil.

Tak to dodatečně moc děkuji. Pojďme ale dál. Klip byl na světě, sestava se ustálila, což patrně směřovalo k vašemu prvnímu comebackovému vystoupení.
Láďa K.: Přesně. První koncert proběhl v lednu 2016 v havířovském Jazz Clubu. Udělali jsme jej hlavně pro lidi, kteří si Bastard ještě pamatovali – bylo tam tedy hodně známých, ale i neznámých. A bylo to vlastně tak, že jsme to původní období chtěli opět připomenout. A že jsme si vybrali zrovna Havířov, to bylo docela logické. Kde jinde rozjet novou éru než doma. (smích) A mělo to fakt dobrý ohlas.
Láďa T.: Tam ale taky došlo k docela kuriózní situaci. Náš kytarista Jarda si zlomil ruku a tehdy nám hodně vyšel vstříc Pavel Hanus z Citronu. Během dvou týdnů se naučil celý repertoár a situaci zachránil.
Láďa K.: To jsem si taky docela užil, když jsem za ním jezdil a učil ho to. (smích) On je ale velice schopný a naučil se to fakt hodně rychle. Takže klobouk dolů.

Dalo by se říct, že se historie tak trošku opakuje, protože po několika odehraných koncertech jste na jaře 2016 vyrazili na turné s Citronem...
Mojmír.: Vědělo se tedy o nás, že se vracíme na scénu, a přišla nabídka od Jirky Darona z Pragokoncertu, která se prostě neodmítá. My jsme vlastně i tím klipem oslovovali různé agentury, což evidentně slavilo úspěch.
Láďa T.: A určitě na to mělo i vliv, že jsme tehdy vyrazili na turné s takovou kapelou, jako je Kabát, a taky že jsme náš debut natáčeli u Radima Pařízka, který si nás rovněž pamatoval, takže taky tak nějak věděl, do čeho s námi jde. (smích) A vlastně i Láďa má nějaké ty vazby z doby, kdy hrál v Citronu a s Tanjou.

To byla na rozjezd asi docela dobrá pomoc při propagaci kapely.
Láďa K.: Tak určitě. Podařilo se nám třeba dostat i na větší akce, jako jsou Masters Of Rock, Benátská! nebo Rock Heart.
Mojmír: Taky si myslím, že to pomohlo, protože to turné bylo prakticky vyprodané a hrálo se v sálech pro šest set až osm set lidí, takže jsme se dostali hodně do povědomí fanoušků. V olomouckém S-klubu byl navíc pořízen i video záznam, který bychom rádi příští rok vydali na DVD.

Po letních akcích jste se už ale na pódiích moc neobjevovali. Pročpak?
Mojmír.: Po létě jsme se totiž zavřeli do zkušebny a začali připravovat nový repertoár.
Láďa K.: Aby opakování historie nebylo málo, naběhli jsme s ním pak v zimě opět do studia Radima Pařízka a natočili naše aktuální EP ...na start!
Mojmír: Chtěli jsme tak trošku dodržet tradici, takže když jsme náš 'návratový' koncert uspořádali v lednu v Havířově, tak jsme i to nahrávání nasměrovali na zimu, abychom mohli křest naplánovat zase po roce na leden a zase v Havířově.

Ještě tedy k tomu EP. Zkuste jej trošku čtenářům přiblížit.
Láďa T.: Jak už tedy bylo uvedeno, po dlouhých letech jsme se vrátili na místo činu, do studia Radima Pařízka, kde jsme natočili tři zbrusu nové skladby – Soudný den, Báječnej plán a Měj se fajn – a k nim jako bonus přidali live verze starších skladeb Tak to tu je a Nejsi jediná, které byly pořízené také ve zmiňovaném S-klubu.
Mojmír: Domluvili jsme se s producentem Djordje Eričem, jinak kytaristou Citronu, který nám pomohl nejen s produkcí, ale i celkovým zvukem EP, občas i s aranžemi a dalšími věcmi. Vyloženě jsme mu nechali volnou ruku.

Takže s výsledkem jste patrně spokojeni.
Láďa K.: S odstupem času už samozřejmě vidíme, ostatně tak jako všichni muzikanti, že nějaké maličkosti by se daly udělat trošku jinak, ale jinak spokojenost.
Mojmír: Přesně, jak říká Láďa. Teď už tak nějak víme, co bychom chtěli příště a na další spolupráci s Djordjem se moc těšíme.

A jak proběhl samotný křest?
Láďa K.: Křest v havířovském klubu Stolárna se docela povedl. Jednak přišlo dost lidí na to, jak jich v dnešní době na klubové koncerty málo chodí, a taky jsme byli hodně spokojení i se zvukem. V klubech to je vždycky trochu ošemetné, ale tady se to fakt povedlo. Zvuková stránka je na koncertech hodně důležitá, protože i věhlasnou kapelu to může shodit na garážovou úroveň. (smích)
Mojmír: Proto jsme zvolili k nazvučení profíky z VAC agency, kteří to zvládli na výborné úrovni.
Láďa K.: I přítomný Djordje Erič si zvuk pochvaloval.
Láďa T.: Taky náš 'logař' Michal Vojtek, který vymyslel logo kapely a udělal nám grafiku na obal EP, nám potvrdil, že takový zvuk ve Stolárně ještě neslyšel. Takže jej tímto zdravíme a těšíme se, že s námi bude i nadále spolupracovat, stejně tak jako pan Olszar, který s námi právě dělá rozhovor. (smích)
Láďa K.: Ještě bych dodal, že na křtu s námi zahrály holky z kapely Loretta, které jsou na tom podobně jako my. Taky se vrátily na pódia po dvaceti letech, mají stejnou šťávu, stejné rockové cítění a jdou do toho podobně přímočaře jako my. Proto jsme se domluvili s jejich manažerem, že bychom mohli v té spolupráci pokračovat, a taky budeme.
Mojmír: Máme už právě domluvené nějaké společné koncerty v srpnu a září.
Láďa K.: Rádi s nimi opět zahrajeme, protože jsou to přece jen „ženský, vole!". (smích)

EP ...na start! je určitě jen takovou ochutnávkou před velkou comebackovou deskou. Takže kdy se na ni mohou fanoušci těšit?
Láďa K.: Teď se právě chystáme dodělat celou desku, kterou bychom chtěli vydat asi do konce roku.
Mojmír: A na rozdíl od lednové tradice ji pokřtíme v prosinci, ale to bych nerad předbíhal, protože to je tajně v jednání.

Takže si to mám nechat raději pro sebe? (smích)
Mojmír: Ale víš co, klidně to tam nech. Aspoň to budeme muset fakt vydat. (smích) Jen tedy místo a přesné datum zatím necháme utajené.

Na nové desce se objeví jen zbrusu nové skladby?
Mojmír: Ano, na desku připravujeme úplně nové skladby, jen zvažujeme, že bychom tam jako bonus přidali nějaký cover.
Láďa K.: Jeden cover bychom tam mohli určitě dát. Ale to všechno je teprve v plánu. Prostě, nechte nás pracovat, my vám to potom vše ukážeme. (smích)
Láďa T.: A abychom nezapomněli, samozřejmě tam budou i ty tři nové skladby z EP. Možná je jen maličko doupravíme.

Co se týče nové muziky, v tom máte tedy pro letošek jasno. Jak to vypadá ale s vaší koncertní aktivitou?
Mojmír: Na letošek už máme domluveno několik fesťáků. Tradičně (smích) Masters Of Rock, pak tam jsou nějaké motosrazy, na Slovensku máme domluvený More Than Fest, což je asi jeden z největších slovenských festivalů s hlavní hvězdou Amon Amarth, u nás v regionu třeba Kamenité Čas Rock Fest nebo vendryňský Barrocko Metalshop Fest a takový bonbonek pro nás budou narozeniny rádia Čas Rock na Holba Rock na grilu v Kylešovicích. Ale ještě něco dalšího je v jednání.

A co takhle nějaké turné?
Láďa K.: Všechno je možné, kontakty máme, takže uvidíme.
Mojmír: No, něco se na zimu chystá, ale zatím vážně nemůžeme nic prozradit...
Láďa K.: ...než to bude oficiální. (smích) Ale s Citronem to tentokrát nebude.
Mojmír: Co se ale týče samostatných koncertů, něco málo snad připravíme, ale jak už Láďa naznačil tu malou návštěvnost koncertů, tak to nebudeme nijak přehánět, a když už něco uděláme, tak to bude muset být pořádně připravené a samozřejmě s nějakými zajímavými hosty.

Takže díky moc, kluci, budu se těšit na nějaký další koncert a samozřejmě na novou desku.
Všichni: My děkujeme za prostor v RockShocku a budeme se moc těšit na další spolupráci. Měj se fajn!

www.bastard-band.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund