ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

D.N.A. – Heavymetalová DNA
Publikoval: JO - Čtvrtek, 06.04. 2017 - 22:45:44
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Luboš Hnát
Foto: archiv skupiny

Při svých toulkách internetem jsem narazil na pražskou heavymetalovou formaci D. N. A., a protože mě jejich tvorba zaujala, požádal jsem kytaristu JIRKU ŠPALKA, aby mi kapelu trochu představil.

Přiznám se, že o kapele D.N.A. toho moc nevím. Mohl bys mi ji trochu představit?
Jsme pražská heavymetalová skupina – i když 40 % kapely není z Prahy (úsměv) –, kterou založil v roce 1999 baskytarista Kamil Nehilč s tehdejším kytaristou Petrem Kašperem. Bicích se záhy ujal Roman Tůma, který společně s Kamilem působí v D.N.A. do současnosti. Kapela má za sebou osm vydaných CD a stovky odehraných koncertů, mimo jiné např. i turné se skupinou Škwor v letech 2013 a 2014. Po několika personálních změnách se postu zpěváka na dlouhých jedenáct let ujal Lukáš Graca. Ten kapelu nedávno opustil a jeho místo zaujal mladý a talentovaný Vít 'Vito' Čížkovský. Momentálně kapela hraje ve složení – kytary Jiří Karpjuk a Jiří Špalek, baskytara Kamil Nehilč, bicí Roman Tůma a za mikrofonem již zmíněný Vito.

Pokud se nepletu, kapela existuje už 17 let. Dá se říct, kdy vám za těch 17 let bylo nejlépe, a kdy nejhůře?
Jako každá kapela procházela i D.N.A. svými horšími a lepšími obdobími, ale pro každou kapelu jsou zřejmě nejhoršími okamžiky, když ji opouští některý z jejích členů. To s sebou přináší kromě pracovních problémů i ztráty lidské, protože spoluhráči spolu tráví spoustu času, mají spoustu společných zážitků a část tohoto celku najednou zmizí. A to je vždy bolestné období.

Jsme na začátku nového roku, zkus se ale ještě na chvilku ohlédnout do toho starého. Jaký rok to pro vás byl?
Dá se říci, že loňský rok byl pro kapelu velmi úspěšný. Kromě spousty prima koncertů spatřilo světlo světa osmé CD, které dostalo název Démon času. Jako bonus pro nás, a hlavně pro naše fans, jsme k němu natočili hned tři videoklipy, a to na skladby Prašivej pes, Pomluva a Tak skoč. Recenze byly výborné, album se prodávalo (a prodává) velmi dobře, písničky i klipy se umísťovaly na prvních místech spousty hitparád, kde se většinou držely na prvních místech i několik týdnů, například v hitparádě TV Rebel to bylo týdnů pět. Takže jsme s loňským rokem více než spokojeni.

A co očekáváte od toho nadcházejícího?
Očekáváme, že bude ještě úspěšnější než ten minulý. (smích) Pokud to stihneme, máme v plánu další album, nebo alespoň na něm začít intenzivně pracovat. Těšíme se na léto, protože nás čekají festivaly a další zajímavé akce. Prozatím máme potvrzený Basinfirefest, Rockfest Těpeře a na Slovensku Cibula Fest, a doufáme, že k nim ještě nějaké fesťáky a open air akce přibudou. Všechny koncerty, tedy i ty menší, se samozřejmě aktuálně objevují na našich webových stránkách
www.dnaband.cz nebo na našem Facebooku.

Jak u D.N.A. probíhá skladatelský proces? Máte nějakého 'hlavního' skladatele?
Hlavními skladateli jsme všichni. (smích) Proces probíhá standardně tak, že se shromáždí všechny nápady, případně celé skladby, od jednotlivých členů a následně se kolektivně upravují. Občas se skladby tímto procesem změní k nepoznání, ale na škodu to rozhodně není. Pak se to všechno musíme naučit zahrát, vymyslí a připraví se samply, což je obvykle Kamilova práce, a můžeme jít do studia. Po nahrání následuje míchání skladeb, které je konečnou fází a probíhá formou jakéhosi připomínkového řízení, které je opět kolektivní společně s producentem. Takže jak vidíš, je náš skladatelský proces velmi demokratický. (smích)

Mohl bys Vita čtenářům trochu představit?
Je to mladá krev, takže doufáme, že Vít bude vít-aným osvěžením nejenom pro kapelu, ale i pro naše fans. Celým jménem Vít Čížkovský, což ale bylo pro nás moc dlouhé, takže jsme mu přišili zkráceninu Vito. (smích) Hudbě se věnuje odmala, vyzkoušel si různé nástroje od flétny přes klávesy až ke kytaře, ale nakonec skončil u zpěvu. Momentálně studuje zpěv na Mezinárodní konzervatoři v Praze, obor rocková opera.

Myslíš, že se dá Vitovo studium nějak využít v tvorbě D. N. A.?
To zatím nevíme. Vito je ve fázi pilování starších věcí, aby na živých vystoupeních bylo vše, jak má být, protože zpěvy to opravdu nejsou lehké. Nicméně samozřejmě věříme, že se do tvůrčího procesu zapojí se stejným zápalem, s jakým se nyní věnuje učení pro živá vystoupení, a že využije vše, co mu studium konzervatoře dalo a ještě dá.

Manažerku vám dělá žena. Není pro vás jako tvrdé rockery nějaký 'problém' nechat si od Romany šéfovat?
My se nedáme. Ale je pravda, že ona také ne, takže se vždy konstruktivně pohádáme a výsledky se dostaví. (smích) Romana je pracovitá, takže ve finále si nemůžeme stěžovat.

www.dnaband.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund