inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Chuck Berry – Synonymum rock'n'rollu
Publikoval: JO - Úterý, 28.03. 2017 - 21:09:17
Rubrika: Zákulisí

Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Rogl

18. března 2017 zasáhla celý rockový svět smutná zpráva – zemřel jeden z otců rock'n'rollu CHUCK BERRY, bylo mu úctyhodných 90 let. Narodil se 18. října 1926 jako Charles Edward Anderson Berry v St. Louis v americkém státě Missouri.

Hudbě se začal věnovat již v útlém věku a své první veřejné vystoupení absolvoval v roce 1941. V roce 1944 byl odsouzený za krádeže, trest si odpykával ve věznici pro mladé muže ve městě Algoa, kde byl dokonce členem pěveckého souboru. V roce 1953 ho ovlivnil kytarový styl T-Bonea Walkera. Když pak v roce 1955 odjel do Chicaga, setkal se s Muddym Watersem, díky němuž vydal svou první skladbu Maybellene. Na svůj snad největší hit si však musel počkat do roku 1958, kdy napsal slavnou Johnny B. Goode. Ta se později stala jednou z nejslavnějších skladeb v dějinách rock'n'rollu. Úvodní sólo bylo dokonce v časopisu Guitar World vyhlášeno jako 12. nejlepší sólo všech dob a píseň se dočkala nesčetného množství coververzí. Chuck Berry měl ještě několikrát problémy se zákonem, ale i přesto složil ještě mnoho rock'n'rollových písní včetně takových hitů, jako jsou Rock And Roll Music, Sweet Little Sixteen nebo Rock Around The Clock.

Berry také ovlivnil mnoho muzikantů a kapel, namátkou jmenujme Beatles, Rolling Stones, Elvise Presleyho a mnoho dalších. Písně Chucka Berryho mají ve svém repertoáru dokonce i heavymetaloví Judas Priest, kteří na své album Ram It Down (1988) nahráli právě skladbu Johnny B. Goode. Po roce 1962, kdy byl Chuck Berry odsouzený ke třem letům vězení, došlo k jeho uměleckému útlumu. V roce 1963 byl sice z vězení propuštěný a dál skládal nové písně, avšak žádná z nich již nedosáhla výraznějšího úspěchu. Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil v roce1977 do vesmíru sondy Voyager I a II, které na palubě nesly Berryho album, které mělo mimozemšťanům ukázat, jaká hudba se na naší planetě hraje. V roce 1985 byl uvedený do Bluesové síně slávy a o rok později také do Rock'n'rollové síně slávy, kam vstoupil jako jeden z prvních. Ve stejném roce mu byla udělena cena Grammy za celoživotní přínos. Chuck Berry má také svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

V loňském roce u příležitosti svých 90. narozenin ohlásil Chuck Berry vydání  nového alba – prvního od roku 1979. Toto album vyjde 16. června 2017. Chuck se toho bohužel nedožil. Zemřel ve svém domě v Saint Charles ve státě Missouri 18. března 2017, bylo mu 90 let. Tak hail! Hail Mr. Rock'n'roll!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund