ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Peter Bebergal – Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol
Publikoval: JO - Úterý, 28.03. 2017 - 21:05:03
Rubrika: Recenze

PETER BEBERGAL – Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol
Volvox Globator / 240 stran

Spojení okultismu s hudbou, zejména pak rockovou, je obecně známé. Jde o téma natolik zajímavé, že ani není divu, že se na našem knižním trhu objevila v roce 2014 útlá kniha s názvem Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol, kterou napsal mně nepříliš známý autor Peter Bebergal.

Knihu jsem si před nějakým časem pořídil v elektronické podobě, k jejímu přečtení jsem se však dostal až nyní. Už její první 'prolistování' odhalilo naprostou absenci obrazové přílohy. Toto zjištění mě nijak nepotěšilo, neboť si myslím, že fotografická příloha do publikací tohoto typu prostě patří. Tím spíš, když se jedná o téma, které je bohatě zdokumentované. Nicméně jsem se nenechal odradit a pustil se do čtení knihy. Vztah obou fenoménů, tedy okultismu a rockové hudby, je zde popsaný chronologicky, od prvních černošských bluesmanů, jako byl Robert Johnson, přes kapely typu Black Sabbath a Led Zeppelin až po současnost reprezentovanou například kapelou Ghost, Madonnou či rapperem Jayem-Z. Autor popisuje vliv nejrůznějších mágů a okultních spolků na jednotlivé kapely či umělce. Rozhodně nemohu říct, že by to dělal špatně. Problémem však je, že většina informací, které autor předkládá, je obecně známých a dohledatelných v jiných zdrojích. Čtenáře, který se o rockovou hudbu zajímá, tak nepřekvapí třeba popis fascinace Jimmyho Page mágem Aleisterem Crowleym, málo překvapivý je také popis vztahu Beatles a Maharishiho Yogiho. Obecně známé je i to, že ačkoliv Black Sabbath byli označováni za satanisty, ve skutečnosti se satanismu sami děsili. Kniha se tak stává pouze jakýmsi kompilátem těchto historek, a to je celkem škoda. Jednou z mála věcí, která mě překvapila, byl popis okolností vzniku slavného Moogova syntezátoru. Vyvstává však otázka, jestli to není na celou knihu poněkud málo. Na druhou stranu si dovedu představit, že pokud knihu dostane do ruky čtenář, respektive posluchač, který se o rockovou muziku intenzivně nezajímá, budou pro něho předkládané informace do jisté míry hodnotné. Je však otázkou, kolik takových posluchačů se ke knize dostane.

O absenci obrazové přílohy jsem se zmiňoval již na začátku, je však nutné zmínit i to, že tištěnou verzi knihy jsem neměl k dispozici, a ta se přece jen může od elektronické varianty poněkud lišit. Nemohu tedy vyloučit, že v ní obrazová příloha je. Nemohu tvrdit, že kniha nestojí za přečtení, avšak faktem zůstává, že k danému tématu mohl autor přistoupit poněkud lépe. Název knihy totiž čtenáře láká na nevšední téma. Bohužel musím konstatovat, že její obsah mé očekávání zcela nenaplnil.

minimum 1, maximum 5 Luboš Hnát

www.mysterytheater.blogspot.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund