ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

John McLaughlin
Publikoval: JO - Sobota, 18.03. 2017 - 00:00:13
Rubrika: Reportáže

JOHN MCLAUGHLIN
5. března 2017, Praha, Forum Karlín

Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Feuerstein

Poté, co jsem na začátku března postupně absolvoval koncerty blues, hard rocku a heavy metalu, zbývalo už jen jít na nějaký kvalitní jazzrockový koncert. A když se řekne kvalitní jazz rock, je třeba jedním dechem dodat jméno JOHN MCLAUGHLIN, který se svou současnou kapelou THE 4TH DIMENSION vystoupil ve Foru Karlín.

Už před začátkem koncertu bylo jasné, že ten večer půjde o hudební lahůdku určenou zejména k poslechu. Takže bylo logické, že koncert bude výhradně na sezení. Jazz rock je prostě hudba, která vyžaduje soustředěný poslech. Přiznám se, že velkou neznámou mi byla sestava The 4th Dimension, neměl jsem vůbec tušení, koho si s sebou slavný kytarista do Prahy přiveze. Všichni jsou samozřejmě prvotřídní muzikanti – Étienne MʼBappé na baskytaru, Gary Husband na klávesy a bicí a Ranjit Barot na bicí. Nejvíc mě zaujal klávesák a občasný bubeník Gary Husband. Zejména ve chvílích, kdy Gary odešel od kláves a usedl za druhou bicí soupravu, dostával koncert další rozměr. Ale výborný byl také baskytarista kamerunského původu Étienne MʼBappé, který, ačkoliv nebyl na pódiu tolik nápadný, prokazoval své nesporné kvality. Logicky se vše točilo kolem kytarového mistra Johna McLaughlina. Ten se na začátku sedmdesátých let proslavil jako člen legendárních Mahavishnu Orchestra. Není tedy divu, že John přehrál hodně skladeb z repertoáru této slavné kapely. Takže došlo například na Meeting Of The Spirits z první desky Mahavishnu Orchestra The Inner Mounting Flame nebo na Miles Beyond ze slavného alba Birds Of Fire.

McLaughlin často vzpomínal na ty muzikanty, kteří již hrají v 'nebeské' kapele. A tak například El Hombre Que Sabia byla věnovaná Pacovi de Lucíovi. Opravdovou hudební lahůdkou pak byly hudební dialogy mezi jednotlivými nástroji, mezi které počítám i hlas indického bubeníka Ranjita Barota, který jej v několika písních nechal rozeznít do zajímavého scatu, tedy velmi improvizovaného jazzového zpěvu. Jak se dalo očekávat, na koncertě nepanovala žádná bouřlivá atmosféra, ale publikum soustředěně poslouchalo všechny ty stupnice a složité harmonie, které John McLaughlin i přes svůj věk zvládal jako zamlada, a to je mu 75 let. Celý koncert byl až na jedinou výjimku instrumentální. Nicméně to ničemu nevadilo, protože si člověk mohl o to lépe vychutnat virtuózní hru všech hráčů. Jedinou zpívanou skladbou večera se stala Abbaji, i ona vyzněla naprosto skvěle. Bylo docela zajímavé, že oproti jiným umělcům, kteří často střídají své nástroje, si McLaughlin po celý večer vystačil jen s jednou kytarou. Prostě kdo umí, ten umí. Člověk si ani nestačil uvědomit, že koncert trvá už téměř dvě hodiny, a nevyhnutelně tedy spěje ke svému závěru. Jen co dozněly poslední tóny závěrečné skladby, dočkal se John McLaughlin i celá jeho kapela ovací vestoje. Byl to úžasný večer, při kterém se mi naskytla jedinečná příležitost, vrátit se v čase do doby, kdy byl jazz rock na vrcholu popularity. Jsem rád, že jsem tuhle možnost dostal a mohl ji využít.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund