inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

E!E – Dneska provokujou akorát politici
Publikoval: JO - Sobota, 11.03. 2017 - 22:48:26
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Michal Ton
Foto: archiv skupiny, Petr 'Tibi' Tibitanzl

Legendární punková kapela E!E letos slaví 30 let existence a spolu s dalšími spřízněnými spolky vyráží na další sérii koncertů pod názvem TurnE!Ečko 2017. Výjimečná to příležitost k vyzpovídání frontmana BOŘKA ŘEHOŘE, který je součástí tohoto punkového kolotoče prakticky od samotného začátku a samotného jej čeká osobní padesátileté jubileum. Logicky jsme tak probrali jak aktuální témata, tak i ta historická.

Ahoj, Bořku, ty letos slavíš dvě jubilea. Své padesátiny a třicítku své kapely E!E. Co z toho bylo náročnější?
Náročný to teprv bude, ale co tě nezabije, to tě posílí, a jaký si to uděláš, takový to máš. Škoda každý rány, která padne vedle... tak dost! Jedeme dál.

Dokážeš říct, která životní etapa pro tebe byla ta nejlepší?
Jelikož nejezdím závod míru, tak to neřeším. Samozřejmě že byly určitý výpadky, ale žiju teď a tady.

Jako každého, kdo aktivně pamatuje dobu před rokem ʼ89, i tebe se zeptám – v čem pro tebe (pokud v něčem) byla ta doba lepší ve srovnání se současností? Negativa asi nemá cenu moc rozebírat, jako pankáč sis jistě užil své...
Ty vole, dneska jen tak někoho nenaserete, natož pohoršíte. Číro jsem přestal nosit někdy v roce 1985, páč mi to přišlo už vobnošený, pak bodliny, antičíro, změny barev a už v takovým osmdesátým osmým tě přestali lidi i policajti vnímat úplně. Proto jsme založili Éčka. (smích)

Jak vypadala punková scéna ve tvém okolí, když jsi vyrůstal?
V mým okolí na Benešovsku byla pouze modrá armáda. Tam nic jinýho než džíska neexistovalo a ty metloše jsem fakt sral. Když přijeli punkers do Votic, město bylo ve smrti. I my jsme s první kapelou Roura, jak mi říkali, měli nějakou skladbu proti modrákům. V Příbrami jsme jeli samozřejmě na Bon Parech.

E!Ečka vznikli vlastně už ke konci komunismu, stihli jste přesto zažít nějaké manévry na koncertech? Zákazy vystupování atd.? Mimo jiné, už můžete konečně hrát 'doma' v Příbrami? Slyšel jsem, že dost dlouhou dobu tam měla kapela zákaz...
Vyloženě na nějakej zátah si nevzpomínám, a i kdyby byl, tak to k tomu patřilo. Spíš šlo o to, vůbec najít fleka a odvážlivce, kdo by to pořádal. Proto proběhly nějaký koncerty schovaný za imaginární svatby, narozeniny a tak. Myslím, že některý ty svatební oznámení ještě mám. A zákaz v Příbrami? Spíš nebylo kde.

Tys sám jsi říkával, že jsi začal být punker vlastně proto, abys štval a provokoval lidi, ne kvůli muzice. Jak myslíš, že je na tom punk dnes? Ještě provokuje?
To nemělo s muzikou nic společnýho. Na škole samá metla a každej si myslel, jak je proti, já si frčel na The Police a pak teprve přišel objev Sex Pistols, později Exploited a hle – Wattie to má taky vyčesaný nahoru, ale kurva vostřejší. (smích) Punk už dávno není jen image, ani vlastně nebyl. Je to někde uvnitř. Dneska provokujou akorát politici.

Tak či tak, Éčka se stali za třicet let ikonou československé punk scény a nikdy nevybočili ze své linie jednoduchého starého punku. Jak je to s návštěvností na koncertech? Jaké publikum teď chodívá a v jakém počtu?
Není kam vybočovat, když to máš v sobě. S návštěvností je to asi tak, že kdyby nebyla, tak se na to dávno vyserem. Chodí na nás již několik generací, a to je hodně vypovídající. Prostě nás to baví a lidi zřejmě taky.

Pokud vím, na zhruba pět let jsi kapelu opustil. Co se stalo?
Prostě to najednou bylo vo hovně a místo toho, abychom využili předskokanství u Pistols, šlo to do kopru. Manažer to prostě zabil. Vzal jsem hospůdku na Šumavě a pořádal tam bigbíty (Požár mlýna, Znouzectnost atd.) a motorkářský srazy – ty mimochodem dodnes. Éčka stejně moc nehráli a u mě se dělo něco furt. Na mý třicítce jsme tam hráli s Plexis a vesnickej sál praskal ve švech.

Největším úspěchem kapely bylo zřejmě vystoupení před Sex Pistols v roce 1996. Jak na tohle vzpomínáš?
My jsme to tak nebrali, vůbec to nějak neprožíváme, prostě hrajem. Dneska ti spíš vyjmenuju, se kterou zahraniční punkovou kapelou jsme nehráli (bohužel s někým ani nebudem – mí oblíbenci Clash)... Málem jsme tam tenkrát nehráli, páč po nás původně agentura chtěla za to prachy, takže byla poslána v řiť. Hezký byly pak odezvy, když ti starý pukers říkali, že to byli jejich nejdražší Éčka a jak jsme na ty pidi komba a starý kytary udělali vetší bordel než Pistole. Ty nástroje máme furt ve zkušebně, takže muzeum? (smích)

Poměrně nedávno syn Malcolma McLarena na protest proti tomu, že se punk stal mainstreamem, demonstrativně spálil vzácné relikvie kapely. Co si o tom myslíš?
Že je to jeho problém. Moji kožárnu z osmdesátejch let zřejmě rozežerou myšáci.

Jistě nejsem první, kdo ti řekne, že jsi na pódiu v těch devadesátých letech vypadal hodně jako Johnny Rotten. Byl to tvůj vzor?
Moje hláška – vidět Rottena a zemřít vzala za svý hned po koncertu s Pistolema. Můj poslední vzor byl číslo 63 na vojenský základní službě. (smích)

Když půjdem do současnosti, aktuálně se chystá turné s kapelou THe Fialky, na podzim pak tradiční Pogo Tour s SPS. Budou ta turné něčím speciální, když je to výročí? Chystají se obecně nějaké novinky pro letošek?
Speciální je to, že jsme se dožili dalších koncertů, kterejch je ovšem tolik, že nezbývá čas na další aktivity, navíc nejsme z jednoho města, takže se vídáme jen o víkendech a to hrajem. Nicméně určitě je rozdělaných pár věcí, takže třeba singlík, a rádi bychom nějakej klip. Proběhla nějaká anketa, na kterou věc, tak prej na Humusáka, ale kdo a kdy? Berte to jako výzvu!

Je pravda, že vy jste kapela, co dlouhá léta hrává vesměs stejný repertoár starých pecek. Za posledních dvacet let jste natočili pouze dvě řadové desky, což je opravdu málo. Pročpak to?
Oprava – tři. To jsme zpět u toho času, ale desky byly po šesti letech, tak máme ještě na řadovku rok čas, ne? (smích) Popravdě s těma nápadama už ten pytel taky není plnej. Problém s repertoárem je takovej, že za hodinovej koncert jseš rád, že zahraješ ty skalní věci.

Léta hráváte spolu se Třemi sestrami jako jejich dvorní předskokani. Liší se něčím tyhle koncerty od vašich běžných vystoupení? Hádám, že na těchhle akcích dostávají játra zabrat...
Liší se to pouze tím, že se o nic nestaráme; přijedeš, a všechno hotový. Čtyřicet minut, a jdeš zatopit ledvinám a játrům. No a tady je zrovna to samý, jak obměnit repertoár, když tam musíš dát Humusáka, Číro atd. Tady není čas na vokecávání, narvat to hned vod začátku a basta.

Tak já ti popřeju, ať tenhle náročný rok přežiješ ve zdraví, a díky za rozhovor!
Já taky dík, a dokud vás to bude bavit, budem tady pařit... Škoda vystřízlivět, protože alkohol dělá z lidí E!E!

www.eecka.eu


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund