Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Sjetý gumy – Necpeme se nikam za každou cenu
Publikoval: JO - Pátek, 24.02. 2017 - 23:51:37
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv skupiny, Iva Juráková

S kapelou SJETÝ GUMY, respektive s jejím baskytaristou, kapelníkem a zakladatelem DUŠANEM FOLWARCZNÝM, jsem měl v plánu udělat rozhovor už hodně dlouho. Nějak jsme se ale v poslední době míjeli, takže k němu nakonec došlo až teď, kdy se sestava snad již definitivně zkompletovala a na kontě kapely přibylo i první regulérní album Cypaty den. A protože jsme SG na našich stránkách ještě nevyzpovídali, probrali jsme s Dušanem historii, současnost i budoucnost trochu zevrubněji.

Sjetý gumy pamatuji vlastně skoro od začátku, respektive od první regulérní sestavy. Co tomu ale předcházelo?
To bylo někdy v roce 2010, kdy mě napadlo vedle RUR, kde hrajeme jak klasické převzaté fláky, tak i vlastní věci, zkusit udělat novou kapelu, ve které by byli i mladší muzikanti. A při tradičním posezení v oblíbené hospůdce Na Špici jsme s Pavlem Slívou – kytaristou Salamandry – ukuli tenhle kapelní plán.

Kapela o dvou členech by samozřejmě asi moc nefungovala, takže jak to bylo dál?
Já jsem v té době už vlastně hrál ve zkušebně s bubeníkem Lumírem Outratou, takže když se přidal Pavel, byl základ Sjetých gum položen. Zpočátku jsme samozřejmě zkoušeli nějaké převzaté věci, abychom zjistili, jestli to bude fungovat. A protože to šlo, začali jsme se poohlížet po zpěvákovi. Na pár zkoušek – vlastně to říkám úplně přesně, protože pár jsou dvě – zaskočil Honza Prokeš. Pokud se nepletu, výběr proběhl opět Na Špici, tradičním to místě našich kapelních schůzek. (smích)

Pak už přišel do kapely Láďa Tomis, dnes tedy zpěvák znovuobnovených Bastard?
Ne tak úplně. Ještě jsme měli v merku jednoho zajímavého zpěváka, a tím nebyl nikdo jiný než Standa Hranický. Škoda že byl tehdy tak vytížený v Citronu, jinak by s námi do toho šel. Nakonec ale přišel s návrhem Lumír, že bychom mohli zkusit právě Láďu Tomise, kterého znal z původní sestavy Bastard. Tomu se ten nápad hodně líbil, takže jsme zkompletování sestavy řádně zapili, tentokrát ale výjimečně ve zkušebně, a ne Na Špici. (smích)

Trošku mi tady ale chybí další a dnes vlastně jediný kytarista Aleš Klimša...
Vlastně jo, na toho bych málem zapomněl, takže zpět. (smích) Na toho přišel tedy Pavel Slíva, když jsme uvažovali nad zhutněním soundu dvěma kytarami. Aleš je vlastně jediný kytarista, který je v kapele pořád. No a tedy až pak přišel Láďa, čímž byla první sestava kompletní a došlo k onomu slavnostnímu zapíjení, které se dokonce neobešlo bez zranění. Někdo z nás totiž i upadl a tuším, že jsem to byl zrovna já... (smích)

Kapela byla tedy kompletní. Ten název Sjetý gumy už byl v té době taky na světě?
Název přišel trochu později. To nás napadlo s Lumírem, když jsme jednou jeli z práce kolem pneuservisu v Šenově, kde byl poutač: „Máš-li sjeté gumy, přijď přezout k nám!" No a hned nám blesklo hlavou: „Sjetý gumy – to by byl název pro kapelu." Nejdříve jsme se té myšlence hrozně řehtali, ale pak jsme ji přednesli na zkoušce a většina byla pro. Kdo byl ale proti, raději jmenovat nebudu. Hlasování skončilo poměrem tři ku dvěma. (smích)

Vše bylo tedy připraveno ke startu. Jak to pokračovalo?
Začali jsme konečně skládat vlastní muziku a po zhruba třech měsících jsme konečně vylezli ze zkušebny a zahráli první koncert v ostravském Barráku společně se Salamandrou. Přestože jsme zahráli asi jen půl hodiny, vystoupení mělo docela úspěch, a tím se to celé nějak rozjelo.

Tak mě napadá při zmínce o Salamandře, že to vzhledem k Pavlově vytížení asi nebylo vždy jednoduché zkoordinovat nějaké to hraní.
Tak to je pravda a nezřídka jsme museli post kytaristy alternovat. Asi by se slušelo si všechny kytaristy připomenout, pokud si tedy vzpomenu. (smích) Byly to tedy vesměs jednorázové záskoky – Pitris z G.O.R.E, který nám pomáhal kromě hraní i s natočením našeho debutu Cypaty den, Ivan 'Jeki' Jekielek z Ahard, ten si s námi zahrál třeba na svém festivalu Rocktherapy, Pavel Škarpa z revivalu NoToTo!, ten se měl stát stálým členem, ale taky to ztroskotalo na jeho muzikantském vytížení, pak to byl takový mladý kluk Michal Dvořák z rožnovské kapely Airshit a taky Láďův synovec Tomáš Tomis z Blackshard. To je, co se týče kytaristů, myslím vše. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. Od loňska už totiž jedu sedmé 'sjetý gumy', tak si ne vše tak pamatuji. (smích)

Změny v sestavě se ale dotkly i jiných postů.
Přesně tak. Zpěvák Láďa byl podobně jako Pavel vytížen svými dalšími aktivitami v Schelinger revivalu a dnes i v Bastardu, proto jsme se v přátelském duchu rozešli a angažovali Radima 'Stracha' Smuže. A aby toho nebylo málo, loni jsme se rozhodli, že naživo už nebudeme hrát se dvěma kytarami, a místo toho jsme přijali mého kolegu z RUR, klávesáka Víťu Hovjadského.

Pěkně jsi mi nahrál na další dotaz. Jak se nyní muzika Sjetých gum změní právě díky klávesám?
Zatím jsme lehce přearanžovali původní skladby tak, aby je klávesy naživo zpestřily. Samozřejmě teď děláme i nějaké nové věci, kde už budou klávesy plně zakomponovány. V RUR hráváme i repertoár od Deep Purple, ale ve Sjetých gumách budou klávesy směrovat zvuk spíše k takovému melodickému hard rock/metalu, zhruba něco ve stylu Uriah Heep.

Ještě před touto poslední změnou jste vydali už zmiňovaný debut Cypaty den. Došlo tam k docela zvláštní situaci, když jste jeli turné a měli jste jej na něm křtít. Můžeš trochu přiblížit, co se vlastně stalo?
Měli jsme naplánovánu Tour Do Knajp, na které mělo být právě nové CD pokřtěno. Turné samotné bylo perfektní, ale byl zde velký problém – fyzické CD jsme ještě neměli k dispozici. Jak už jsem naznačil, s deskou nám pomáhal Pitris ve svém karvinském studiu v klubu Hard Cafe a nějak se mu ztratila data z počítače, nebo co, a taky se trochu protáhl mastering, než jsme se shodli na jeho finální podobě. Proto během turné nebylo CD ještě na světě. Jirka Basta, dnes už bývalý moderátor rádia Čas Rock, který s námi turné objížděl, přišel nakonec na takovou spásnou myšlenku, že CD pokřtíme imaginárně. Našemu zpěvákovi Radimovi se totiž leskne hlava podobně jako CD, tak jsme mu ji pokaždé zlili – a bylo pokřtěno. (smích) K oficiálnímu křtu pak došlo až po turné v klubu Barrák.

Co se týče skladeb na desce, asi nepocházejí z jednoho určitého období...
To určitě ne. Jsou tam skladby mapující jak dobu, kdy u toho byl ještě Láďa, tak i období s Radimem. Vše je ale samozřejmě nově přezpíváno Radimem. Navíc, co se týče studiové práce, vše se dělalo, jak jsem říkal, ve studiu u Pitrise, až tedy na skladbu J. B. 007. Ta byla masterována v Německu a posloužila vlastně jako takový rádiový singl, třeba v rotaci rádia Čas Rock.

Pokud vím, dříve psal texty Láďa. Jak je to ale dneska, případně jak vlastně probíhá v kapele skladatelský proces?
V dnešní době píše texty bubeník Lumír, načež si je Radim k jeho nelibosti lehce poupravuje. (smích) A co se samotného skládání týče, zpravidla děláme jako první muziku a pak přijde text. Jinak to ale bylo s titulní Cypaty den. Tu jsme nezávisle na sobě udělali s Lumírem. On přinesl text, já muziku, ale zajímavé bylo, že jí chyběl název. Někdo na zkoušce pak pronesl, že když je to o tom, jak se prostě všechno sere, tak proč to nenazvat rovnou Cypaty den. No a najednou byl název jak pro skladbu, tak i pro celou desku. (smích)

Ještě než deska vyšla, vypustili jste do světa i nějaké videoklipy.
Ano, klipy vyšly ke skladbám Notorik, který nám udělal Pepa Hladký, a Sjetý gumy. Ke Sjetým gumám ti asi nemusím nic extra vysvětlovat, protože jsi byl vlastně celou dobu u toho a pomohl jsi nám jej zrealizovat. Možná jen doplním, že nám klipy docela pomohly k dalšímu zviditelnění se. Pravidelně rotovaly na TV Rebel a zabodovaly i v tamní hitparádě. Rádi bychom ještě natočili klip k titulní skladbě Cypaty den.

Zmiňoval jsi, že už děláte nějaké nové věci. Znamená to, že snad chystáte další album?
Na nových věcech děláme, i když jsem tedy někde říkal, že Cypaty den bude první a poslední CD. Nějaká nahrávka ale asi ještě bude. Nevím, jestli to bude jen EP, ale možná že sem tam nahrajeme nějakou skladbu, pak to posbíráme a hodíme na jedno CD. Každý song bude možná s trochu jiným zvukem, ale bude to mapovat zase nějaké další období Sjetých gum. Protože jsme ale už postarší rockeři, tedy aspoň někteří z nás, tak to vše děláme pozvolna.

Co vás čeká v nejbližší době?
Tak konkrétně teď, v sobotu 25. února, nás čeká první letošní hraní s kapelami Anthology ze Slovenska a ostravskými Dorien v klubu Chlív v Ostravě. Nějaké další akce se už taky pomalu rýsují, jako například květnová Moto Hadinka v Budišově nad Budišovkou.

Když zmiňuješ Moto Hadinku, respektive tedy motosraz, a dám si k tomu název Sjetý gumy, tak to do sebe docela hezky zapadá...
Když jsme vymysleli ten název, vůbec jsme nějak neuvažovali, že by to bylo směrováno nějak k motorkářům či motosrazům. To přišlo možná až s tím klipem Sjetý gumy, který je tedy hodně motorkářský. Takže občas a víceméně rádi si na podobných akcích zahrajeme, i když motorkáři jsou jako rockoví fanoušci dosti specifičtí. Zajímají je hlavně revivaly a hodně známé kapely. Nás třeba pozorují sice se zájmem, ale z pohodlí pivních stanů, a k pódiu se přiblíží, hlavně když po nás jde někdo známější, jako třeba na jedné akci Visací zámek. Na tradičních rock/metalových festivalech je to zkrátka jinak, ale motosrazy určitě nebudeme ignorovat. Je to sice jiné, ale taky fajn.

Loni jste absolvovali trošku netradiční hraní na Lysé hoře. Co bys k tomu řekl?
Rádio Čas Rock pravidelně pořádá na Lysé hoře akci s názvem Rockové máničky. Pro rockery to vlastně znamená absolvovat výstup na nejvyšší horu Beskyd a při tom si užít i nějakou tu kulturu. Loni jsme tam vyrazili i s kapelou a zahráli tam netradičně unplugged. Byl jsem tam i předloni a absolvoval jsem výšlap nejen tam, ale nechtěně i zpátky, i když jsem měl domluvený odvoz. Nějak jsem se ale pozapomněl v místní hospůdce, takže mi odvoz ujel a já musel dolů zase pěkně po svých, a dokonce jsem trefil i domů. (smích) Letos je akce naplánována na 1. dubna a neměl bych tam opět chybět.

Vzpomeneš si i na nějaké další 'netradiční' hraní?
Tak to bylo asi v Blansku na nejmenším srazu kamioňáků. Bylo tam asi pět kamionů, stage na pískovišti, ale lidí dost, takže nakonec dobrá zábava a pohoda.

Vy vlastně nemáte manažera, takže kdo se stará o ty organizační věci kolem kapely?
Většinu toho obstarávám já, ale sem tam se o něco postarají i kluci. Jak už jsem zmínil, my to vše děláme tak pozvolna a vyloženě se necpeme nikam za každou cenu. Ono je to i trošku složitější s tou týmovou prací. Skládání muziky, to je v pohodě, ale jinak ten náš tým pracuje, co se týče organizačních věcí, jako takový benzinový motor s přidaným cukrem. (smích)

V úvodu jsi zmínil, že jsi loni nasadil už sedmé 'sjetý gumy'. Jak dlouhou tedy vidíš svou muzikantskou budoucnost, potažmo tedy i budoucnost kapely?
Tak to víš, v mých letech už to není nejjednodušší. Údy tuhnou, tedy ty potřebné k hraní (smích), takže je musím procvičovat už více než dřív. Jinak to ale samozřejmě s kapelou potáhneme, dokud na pódiu nepadneme...

www.sgband.eu


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund