ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Marián Varga oslavil koncem ledna 70. narozeniny
Publikoval: JO - Sobota, 04.02. 2017 - 22:23:46
Rubrika: Zákulisí

Text: Luboš Hnát
Foto: František Kovač st.

Koncem ledna oslavil 70. narozeniny slovenský skladatel a hráč na klávesové nástroje MARIÁN VARGA. Marián se narodil 29. ledna 1947 ve slovenské Skalici. Po absolvování LŠU (Lidová škola umění – pozn. red.) začal mladý Varga chodit na bratislavskou konzervatoř, kde studoval skladbu a hru na klavír. Po třech letech konzervatoř opustil, aby se přidal ke skupině Prúdy, kde se setkal s Pavolem Hammelem.

S kapelou Prúdy v roce 1969 nahrál jedno z nejzásadnějších alb slovenské populární hudby Zvoňte, zvonky. Po rozchodu s kapelou Prúdy Varga založil svou životní kapelu Collegium Musicum, která kombinuje rock s klasickou hudbou; k nejpatrnějším příkladům tohoto spojení patří skladba Hommage à J. S. Bach, ve které Varga prokázal své mistrovství a po právu je označován za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany. Za minulého režimu jsem dokonce zaslechl následující příběh – při jedné soutěži hráčů na hammondky se setkali Jon Lord a Marián Varga, Lord soutěž vyhrál a hned za ním se umístil Varga. Nicméně Jon Lord byl toho názoru, že Varga byl lepší, tak mu svou cenu přenechal. Pravdivost této historky se mi nepodařilo ověřit a sám o ní docela pochybuji, nicméně na celém příběhu je ukázána nezpochybnitelná Vargova genialita.

Kromě kapely Collegium Musicum spolupracoval Varga dál s Pavolem Hammelem, se kterým točil písničková alba. V roce 1972 se ke dvojici Varga/Hammel připojil ještě kytarista Radim Hladík a z této spolupráce vznikly desky Zelená pošta (1972) a Na II. programe sna (1977), na které lze najít skvostnou Vargovu píseň Ľalia poľná evokující kostelní chorál. Marián Varga vystupuje také sólově a jeho koncerty jsou založené na konceptu improvizace, což jinými slovy znamená, že na nich Varga komponuje hudbu v reálném čase. Průběžně pokračuje spolupráce s Pavolem Hammelem, která vyvrcholila prvním slovenským rockovým muzikálem Cyrano z predmestia. I ve svých 70 letech Marián Varga stále aktivně koncertuje. Přejeme mu mnoho síly, energie a radosti do dalších let.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund