ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Waltari
Publikoval: JO - Čtvrtek, 04.01. 2007 - 18:00:00
Rubrika: Reportáže

WALTARI
28. 11. 2006, Praha, Palác Akropolis

Text: František Kovač
Foto: Jiří Rogl

V (před)minulém roce jsem si, co se koncertních aktivit WALTARI týče, dobrovolně a záměrně naordinoval absolutní abstinenci. A patřičně šťavnaté plody své vlastní sebekázně jsem sklidil právě poslední listopadové úterý v žižkovském Paláci Akropolis, kde finská pětice odehrála téměř dvouhodinový samostatný koncert.

Prvním překvapením večera byl už vlastně samotný fakt, že populární skandinávští hudebníci vystoupili bez jediné předkapely. Nejednalo se ovšem o nedostatek či chybu, ale o chtěný a plánovaný záměr. Kapela totiž, podle vlastních slov, chtěla "svým věrným zase jednou pořádně zahrát". Jezdí k nám totiž od revoluce sice téměř každý rok, často na různá miniturné a občas i několikrát za rok, téměř pokaždé ale ´pouze´ v roli headlinera nějaké akce s početnějším zastoupením účinkujících. Proto až na vzácné výjimky nehrají déle než osmdesát minut a proto taky onen plán s plnohodnotným koncertním setem. Druhým překvapením pak byla pro leckoho nová – ďábelská – image frontmana Kärtsyho Hatakky, který ke své tradiční na červeno nabarvené kštici přidal i stejnobarevný plnovous. Naopak žádnou novinkou nebyl ve švech praskající žižkovský koncertní sál.

A rovnou dodávám, že stejně tak nebylo žádným překvapením, že ho fanoušci po desáté hodině večerní opouštěli nadmíru spokojeni. Waltari totiž využili svůj téměř stodvacetiminutový hrací prostor naprosto perfektně. Zněly jak skladby z posledních studiových počinů Rare Species (z roku 2004) a Blood Sample (2005) – v době, kdy píšu tyto řádky, již informace není přesná, jelikož v mezičase bylo dokončeno album zbrusu nové, které bude na světlo tohoto světa vrženo co nevidět; z něho ovšem na koncertě oficiálně nezazněla jediná nota – , tak reprezentativní průřez historií tvorby těchto každým coulem neortodoxních umělců. Ale vizte playlist! Nálada střídala náladu naprosto nenuceně, a přece se hudební styly míhaly před očima jak raušové mžitky. A právě v tom tkví signifikantní genialita tohoto souboru! Metalisté na něj budou hrozit, i když bude Kärtsy rapovat se samply v zádech, a tance chtiví si zase s chutí zaskotačí i na deathmetalový kvapík v režii podladěných kytar. Ostatně v Akropoli jsme byli svědky obého nesčetněkrát. O vypečených coververzích (dnes Highway To Hell) ani nemluvě. Perličkou dnešního menu pak bylo improvizační číslo představené jako The Story From Todays Metro Magazine, při němž frontman odzbrojil všechny zúčastněné rytmickým předčítáním článku z inkriminovaného českého deníku, jež prokládal rovněž českým refrénem "becherovka, pivo, absinth" – vše na melodii původně finsky zpívané balady.

Pokud bych měl v rámci posledních deseti let někomu udělit titul ´Moderní kapela´, byli by to právě a pouze Waltari.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Waltari (Hodnocení: 1)
Od: martin - Sobota, 06.01. 2007 - 15:22:26
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Františku,
jsi si jistý těmi nesmysly, které jsi uvedl v článku o Waltari?Rare Species není jejich poslední studiové album, poslední je Blood Sample (a ne simple) a už dávno vyšlo). To album, které vyjde letos, bude následovník těchto dvou.

Jo a z obou těchto i z toho připravovaného se v Akropoli hrálo dost(i viz playlist)

Měj se a příště doporučuju lepší přípravu
M


[ Odpovědět ]

Re: Waltari (Hodnocení: 1)
Od: FrantisekKovac - Neděle, 07.01. 2007 - 16:38:15
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Martine,

děkuji ti za upozornění na faktickou chybu. Skutečně se mi v původní verzi článku záhadným nedopatřením podařilo posunout název poslední vydané studiové nahrávky Waltari Blood Sample z roku 2005 do části textu, pojednávající o na letošní jaro plánované - již natočené a zatím bezejmenné - novince. Za tuto nepřesnost se omlouvám, původní text jsem opravil. (V diskografii Waltari opravdu nemám mezery, neboť ji kompletně vlastním...).

Musím se ale ohradit v případě tvé druhé výtky: z chystané novinky se v Akropoli opravdu "oficiálně" nehrálo. Slovo "oficiálně" má totiž v textu svou váhu - navíc v kombinaci s následnou větou "Ale vizte playlist!" Sám Kärtsy totiž v průběhu koncertu několikrát uvedl, že se ta které skladba podobá novému materiálu, ale že z toho - doslova "dnes neuslyšíme ani notu"...


[ Odpovědět ]

Re: Waltari (Hodnocení: 1)
Od: martin - Pondělí, 08.01. 2007 - 20:06:42
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj, jo takhle už to sedí - jak názvy alb, tak i situace kolem chystané novinky. "Oficiálně" se z ní sice nehrálo, ale .................

A teď dotaz trochu mimo problematiku Waltari(ve fóru je totiž mrtvo): jaká je aktuální situace ohledně tištěné verze?

M


[ Odpovědět ]

Re: Waltari (Hodnocení: 1)
Od: FrantisekKovac - Středa, 10.01. 2007 - 11:08:17
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Kdy začne tištěná verze Rockshocku znovu vycházet, není v tuto chvíli ještě definitivně jasné. Každopádně na tom stále pracujeme. Na rozdíl od řady potenciálních partnerů-investorů ale nechceme dělat laciný komerční magazín, a to je samozřejmě hlavní kámen úrazu...
Jakmile budeme mít v této věci nějaké nové 100% informace, s radostí se o ně s vámi co nejrychleji podělíme.
V případě zájmu o spolupráci se nám samozřejmě neváhejte ozvat!


[ Odpovědět ]

ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund