ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Patti Smith – M Train – Vzpomínky
Publikoval: JO - Pondělí, 23.01. 2017 - 18:57:16
Rubrika: Recenze

PATTI SMITH – M Train – Vzpomínky
Dokořán / 248 stran

Na předvánočním trhu se objevila zajímavá kniha, která okamžitě upoutala moji pozornost. Kniha nese mírně záhadný název M Train – Vzpomínky a její autorkou je slavná americká umělkyně Patti Smith, která navíc před nedávnem oslavila  sedmdesáté narozeniny.

M Train je symbolický vlak vzpomínek Patti Smith, který se na svou cestu vydává v její oblíbené kavárně Café Ino. Kdo by však tak jako já čekal, že tento vlak poveze především vzpomínky na hudební dráhu této skvělé zpěvačky, bude poměrně záhy vyveden z omylu. A když se přece jen někde najde malý příběh, který je nějak spojen s hudbou, je jeho vyprávění velmi skromné. Většinou se autorka omezí na konstatování, že při určité příležitosti zazpívala nějakou písničku. Převážná část nákladu Pattiina vzpomínkového vlaku tvoří vzpomínky na její osobní život. Na jejího předčasně zesnulého manžela Freda 'Sonica' Smithe, ale také na její domov a oblíbenou literaturu. Kniha není vystavěná podle klasického 'životopisně-vzpomínkového' schématu, jde spíš o jakousi koláž autorčiných příběhů a zážitků, které nejsou nijak chronologicky řazené. Díky tomu je to koláž neobyčejně zajímavá a přitažlivá.

Při čtení této knížky jsem měl několikrát pocit, jako bych četl nějaký avantgardní román, a ne autobiografickou knihu. Je zajímavé, že mě tento pocit ke knize stále víc přitahoval. Prostřednictvím líčení svých zážitků dává autorka čtenáři jedinečnou možnost nahlédnout do nitra své duše, a je to pohled neobyčejně zajímavý. Osobně mě velmi překvapilo zpěvaččino osobní přátelství se šachovým mistrem světa Bobbym Fisherem, a podobných překvapení je pro čtenáře připraveno víc. Dovedu si představit, že na základě tohoto nahlédnutí do duše Patti Smith změní hodně posluchačů přístup k poslechu jejích desek, v mém případě tomu tak nejspíš bude. Zajímavou část knihy tvoří fotografie, které jsou citlivě rozmístěné po celé knize. Patti totiž velmi netradičně do knihy nevkládá své osobní portréty, nýbrž fotografie různých věcí, které mají vztah k jednotlivým kapitolám. I tato skutečnost podporuje můj 'románový' pocit z celé knihy. Za pozornost stojí kvalitní překlad Lýdie Kárníkové a také kvalitní zpracování celé knihy.

Četba nové knihy Patti Smith je nevšedním zážitkem pro všechny, kdo se dovedou smířit s tím, že v knize není popsán její hudební život, ale chtějí si přečíst něco o citech, pocitech a inspiracích slavné zpěvačky.

minimum 1, maximum 5 Luboš Hnát

www.pattismith.net


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund