Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Green Day – Revolution Radio
Publikoval: JO - Pátek, 16.12. 2016 - 18:37:46
Rubrika: Recenze

GREEN DAY – Revolution Radio
Warner Music / 44:29

Když tahle skupina vydala v roce 2004 desku American Idiot, byla to revoluce. Osobně jsem nezažil podobný comeback na scénu světových superhvězd, jaký se díky této tematické desce povedl trojici z Oaklandu. Ti zažívali vrchol v polovině devadesátých let, pak pád zpět do vod punk rocku a najednou bleskový návrat na vrchol mainstreamu a na první místa hitparád – a nutno dodat, zaslouženě! Oproti souputníkům a věčně srovnávaným The Offspring to měli Green Day obráceně. Offspring vládli od devadesátých let do zhruba poloviny prvního desetiletí nového milénia a každým rokem jejich úspěchy klesaly a desky byly horší a horší, kdežto Green Day vydali v roce ʼ94 Dookie, ale následující alba už byla slabší a slabší, než se zrodil právě 'Americký idiot'. Následuje letitý úspěch a vyprodané největší stadiony světa, až přijde přece jen zas menší zásek... trojalbum ¡Uno!, ¡Dos!, ¡Tré! je spíše nahrání písniček ze šuplíku, protože i když se tam našlo několik velmi dobrých skladeb, většina byla naprosto zbytečná. Nastal tedy čas natočit normální řadovou desku a zas drobet nakopnout líné zadky.

Jak se dnes stává pravidlem, před albem se vypustila ochutnávka v podobě velmi populárních lyrics videí. Singl Bang Bang byl jako rána z čistého nebe, takhle tvrdou punkovku – navíc jako regulérní singl – kapela nevydala mnoho mnoho let. K tomu nějaké ty komentáře členů o 'návratu ke kořenům' a všichni – včetně mě – se těšili na pořádnou divočinu, zvláště když deska nese název Revolution Radio. A přiznejme si, kdy jindy než v období amerických voleb je vhodnější čas na pořádnou revoluci, že? Všechno tedy mělo úrodnou půdu pro vznik prvotřídní desky. Leč ouha... Ihned po spuštění člověka zaskočí, že místo řádné nakopávky dostane ultrajemný ploužáček, který se rozjede až s refrénem a to ještě ve středním tempu a s melodií a aranží, co jste už od kapely jistě někdy slyšeli (připomíná mi to hned několik písní – 21st Century Breakdown nejvíce). Následuje již zmiňovaný singl Bang Bang, který podle mého názoru měl být jasný otvírák desky. Revolution Radio je dobrá věc, zdravě drzá, přesto silná v melodii, takhle se kapela prezentuje poslední roky a tohle si myslím, že fanoušci doopravdy chtějí. Bohužel se Say Goodbye přichází na scénu znovu náznak kopírování sebe samých... nevěřím, že jsem jediný, kdo slyší jen remake písně Holliday s drobet přešitým kabátkem, aby se neřeklo... Outlaws je v bledě modrém to samé, pěkná písnička, opět středněproudová s tvrdším refrénem a jemnou polohou ve slokách, ale zas a znova, tohle jsem někde už slyšel... Bouncing Off The Wall je naopak velmi dobrá věc, tohle je punk rock americké školy, co platí už spoustu let. Vždycky se mi tohle líbilo, působí to svěže, vesele, a přitom je to nasrané. Still Breathing,co následuje, je pak jednoznačně nejsilnější písnička na desce a velmi pravděpodobně se stane i dalším velehitem a součástí best of z best of skupiny. Píseň je silná ve všem, v melodii, mixu, textu – Billie Joe zde píše sám o sobě a o své závislosti na drogách a životě bez otce (podobně jako ve slavné Wake Me Up When Semptember Ends) a stejně jako zmiňovaná věc z roku 2002, i aktuální píseň se jistojistě ocitne na nějakém budoucím best of kapely. Bohužel, kdyby se 'Rádio' vypnulo po téhle písničce, nic zásadního vadit nebude. Jistě, Too Dumb To Die je celkem povedená věc a opět zde alespoň mírně sklouzneme do oné punkrockové polohy a textově i hudebně je to zábavné, ale přeci jen, takových má kapela hromady a hromady... jen další v řadě, ale ještě že alespoň tak. Divná Troubled Time či Forever Now totiž nikoho zřejmě nepřimějí pouštět si zrovna tuhle desku. Závěrečná Ordinary World s akustickou kytarou pouze měla opět asi větší potenciál, než z toho nakonec vznikl, přitom když se Billie Joe uchýlí k akustice, lezou z toho silné věci (Time Of Your Life).

Dvanáct tracků není zrovna moc na takovouhle partu, délka desky je však obstojná. Bohužel, pro úvodem vyjmenované důvody jsem asi nejen já čekal něco více. Umím si reálně představit a myslím, že opravdu nejsem daleko od pravdy, že na příštím světovém turné z téhle desky uslyšíme tak dva kusy, maximálně... Bang Bang a Still Breathing budou fungovat a bodovat, zbytek je pro mě zklamání. Samozřejmě beru v potaz to, že se jedná o desku skupiny, která má výborného zpěváka s perfektní barvou hlasu (což je opravdu silné plus kapely od jejího počátku), kapely, která dovedla k dokonalosti unikátní spojení punku, popu a stadionového rocku, a kapely, ckterá má hudební a skladatelský potenciál na vysoké úrovni. Ne, tohle není jejich meze, to mi nikdo nenamluví. Album je samozřejmě skvěle zprodukované, zpěv čistý, instrumentální výkony také na úrovni, není to ten jednoduchý 'ABC' styl hraní, ale je to málo.

minimum 1, maximum 5 Michal Ton

www.greenday.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund