ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Radim Hladík – Poklady světa hledačů
Publikoval: JO - Pondělí, 05.12. 2016 - 18:16:01
Rubrika: Zákulisí

Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Olszar

Člověku není nikdy moc veselo, když se dozví o něčí smrti. Když jsem se ale v neděli 4. 12. 2016 dozvěděl, že pár dní před svými sedmdesátými narozeninami zemřel kytarista a skladatel RADIM HLADÍK, přeběhl mi mráz po zádech a bylo mi téměř do breku.

Radim Hladík se narodil v Praze 13. 12. 1946. V mládí chodil dva roky na pražskou konzervatoř, kterou ale nedokončil, stejně jako o něco později gymnázium. Již ve svých 15 letech se stává kytaristou skupiny Komety. Později přechází ke slavné kapele Matadors, kde se setkává mimo jiné s Vladimírem Mišíkem. Sláva kapely Matadors se šíří nejen u nás, ale i ve východním Německu, kam kapela odjela na velké turné. Po rozpadu Matadors zakládají v roce 1968 Radim Hladík a Vladimír Mišík Radimovu životní kapelu – Blue Effect. Název se později kvůli komunistickým normalizátorům mění na Modrý efekt a ještě později na M. Efekt. První deska s názvem Meditace vychází v roce 1970 a za mikrofonem ještě stojí Vladimír Mišík, po jehož odchodu se Radim Hladík stává vůdčí osobností kapely. Ta sice prochází řadou personálních změn, ale Radim měl vždy štěstí na kvalitní muzikanty, a tak kapelou projdou takové osobnosti rockového světa, jako třeba Fedor Frešo, Oldřich Veselý, Lešek Semelka nebo Luboš Pospíšil. Radim ale spolupracoval i s folkovými osobnostmi, jako jsou Dagmar Andrtová-Voňková nebo Jaroslav Hutka, se kterým Radim příležitostně vystupoval. Opomenout nelze ani Hladíkovu spolupráci s Mariánem Vargou a Pavolem Hammelem, se kterými natočil dvě skvělé desky Zelená pošta (1972) a Na II. programe sna (1977); obě patří do pokladnice československého progresivního rocku. V roce 2003 obnovil kytarista legendární Blue Effect. Sestavu kromě něj nyní tvořili o generaci mladší muzikanti, jako třeba Pavel ‘Pája‘ Bohatý, Honza Křížek nebo Václav Zima. Zejména v prvním období této obnovené sestavy jsem si jejich koncerty neskutečně užíval. Kromě hraní s Blue Effectem se Radim Hladík věnoval také psaní filmové muziky.

Poprvé jsem se s hudbou Radima Hladíka setkal jako kluk na začátku osmdesátých let, kdy jsem slyšel desku Svět hledačů (1979), která vyšla pod hlavičkou M. Efekt. Tenkrát jsem té muzice ještě vůbec nerozuměl a deska se mi vůbec nelíbila. O nějakých 20 let později jsem si pořídil reedici téhle desky a začal jí přicházet na chuť. Dnes tuhle nahrávku miluji. Její výrazné artrockové kompozice spolu se zpěvem Leška Semelky a Oldřicha Veselého je radost poslouchat.

Poslední koncert odehrál Radim Hladík v září 2016 na Střeleckém ostrově v Praze, po kterém byl okamžitě převezen do nemocnice. Když jsem se dozvěděl, že slavný kytarista trpí zákeřnou plicní fibrózou, nepřestával jsem doufat v jeho uzdravení a věřit v jeho návrat na pódia. Onu neděli 4. 12. 2016 své nemoci podlehl. Dodnes mě mrzí, že jsem tenkrát na ‘Střelák‘ nešel.

Kdysi jsem symbolicky vstoupil do Radimova hudebního ʻsvěta hledačůʻ a začal nacházet kvalitní hudbu. V případě muziky Radima Hladíka jsem našel hotový poklad. Díky, Radime!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund