ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Ahard – Freestyle
Publikoval: JO - Úterý, 16.08. 2016 - 21:14:42
Rubrika: Recenze

AHARD – Freestyle
Vlastní náklad / 40:36

Tři roky uběhly jako voda a Ahard se mohou pochlubit novým počinem Freestyle. Ta tříletá pravidelnost jim zatím vychází – debut Pachy vládnou vyšel tři roky po vzniku kapely, druhá deska Planeta magorů vyšla tři roky nato a stejně tak tři roky po ní aktuální novinka. Během poslední 'tříletky' došlo v kapele k několika změnám, tou zásadní je příchod nového vokalisty Honzy Bernátka, který prošel celou řadou kapel – těsně před nástupem do Ahard to byla například Salamandra.

Právě změna na pěveckém postu byla jednou, ne však jedinou věcí, která mě na novém albu hodně zajímala. Protože jsem měl možnost částečně nahlédnout pod pokličku během příprav aktuálního počinu, dostalo se mi k poslechu i několik ukázek v syrovém a neučesaném stavu, takže jsem byl zvědav, jak dopadne finální mix a mastering, kterého se ujal Miloš 'Dodo' Doležal. Už při náslechu původních nahrávek jsem si říkal, že by tomu docela slušel takový moderní, víceméně čistší zvukový kabát. To se sice povedlo, ale ne tak úplně. Kytary a zpěv jsou v tomto směru v pohodě, výborný zvuk dostala baskytara, jen klávesy, které na minulé nahrávce docela vyčnívaly, jsou teď místy maličko upozaděny. Se zvukem bicích mám už větší problém, ale jak jsem kdysi zmiňoval, dobrý zvuk bicích u nás prostě neumí udělat skoro nikdo, snad jen jablunkovské GM Studio plus několik dalších zvukových mistrů, když se dobře vyspí. To je možná ale jen můj problém, protože kdo má naopak rád syrovější sound, tomu právě takhle nazvučené bicí vadit nebudou. Tolik tedy něco málo ke zvuku, takže pojďme na samotnou muziku.

Zatímco první deska se nesla na vlně klasické hard & heavy music, druhá byla více orientována na melodický power metal. No a aktuální novinka, ta jako by si brala od každé něco. Hned úvodní kousek s názvem Strach stojí na takové pomyslné ostré hraně mezi power a heavy metalem. Poprvé mám možnost slyšet Honzu Bernátka v řadách Ahard i na studiové nahrávce, a nemůžu si prostě pomoct – jeho přínos pro kapelu má velkou plusovou hodnotu, a to jsem se ani nezmínil, že je nezřídka podepsán i pod texty a hudbou. Bezvadně mu jde ale především to, proč byl do kapely vlastně přizván, tedy zpěv. Ty zkušenosti se v jeho projevu, který je místy jak rockově uhlazený, tak i metalově vypjatý, zkrátka a dobře nezapřou. Daří se mu i velmi dobře pracovat s melodiemi, které některé skladby povyšují až na pravé nefalšované hity. Hned první song, který mě v tomto směru napadl, je určitě Jen dál. To bude bezesporu koncertní tutovka, kterou si fanoušci, i vzhledem k rodnému jazyku, jistě s chutí zazpívají. To stejné v bleděmodrém bych mohl napsat i o následující Dotek dravce.

Abych ale nevyzdvihoval jen Honzovy kvality. Jak už jsem napsal, hodně se mi líbí zvuk baskytary, který přímo kopíruje ono dobře známé 'basa tvrdí muziku'. Ale líbí se mi i její zakomponování do jednotlivých skladeb, o které se výborně stará další nový člen Petr Galambica (ex-Bastard, ex-Solar System). Bubeník 'Sargo' už minule ukázal, že dokáže kapelu pěkně hnát dopředu, a nejinak tomu je i zde. Nevymýšlí nějaké extravagantní bubenické kousky, jede přesně tak, jak si to ta která skladba žádá, a hlavně jede naprosto přesně. Co až tak zcela zhodnotit nemůžu, je nějaký progres klávesisty Lukáše Lipiny (ex-Moravius). Já vím, že je to výborný muzikant, ale vzhledem k onomu nazvučení si jeho nástroj (hudební nástroj) nemohu natolik užít jako na minulém albu. Výjimkou snad může být polobalada Kdo hledá ráj, kde se moc pěkně vyjímá zvuk klasického piana. Co si naopak můžu vychutnat plnými doušky, to je kytara Ivana 'Jekiho' Jekielka. Tady je progres evidentní a jeho hra se zase posunula o další level nahoru. Kytaru si opět maličko přiostřil, takže riffy se zdají být ještě více údernější, no a sólová hra, tady nemám jedinou připomínku, to je prostě pastva pro uši. Doporučuji poslechnout třeba ukázkové sólo ve skladbě Čas, to je natolik barvité a komplexní, že mám z toho takové příjemné mrazení.

Měl jsem trochu strach, zda nebudou Ahard po předchozí výborné desce poněkud přešlapovat na místě, ale už s příchodem nového zpěváka jsem měl takové tušení, že asi ne. No a aktuální deska Freestyle to jen potvrdila. Bezvadné aranže, výborné vokální i hráčské výkony, skladby s mnohdy hitovými ambicemi – není to prostě jen o jednom hitu a vatě –, velice dobře napsané texty, které mají i patřičnou hloubku, to vše šlo prostě evidentně nahoru. Takže kromě pár připomínek ke zvuku jsem naprosto spokojen. A spokojeni by mohli být i příznivci klasických heavy melodií s výbušnou příměsí power metalu, protože energií je deska přímo napěchovaná – stačí jen odjistit...

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.ahard.eu


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund